Hei!!

Olen saamassa ensikesänä omaa hevosta. Mikä rotu kannattaisi ostaa??? Miksi juuri se rotu??? Kertokaa mulle se.
6148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

En osaa sanoa rotua koska hevosilla on ihmisen kanssa verrattavissa luonne...
Eli jos oot tumma niin ei se meinaa että oot rauhallinen tai jos olet vaalea niin olet hullu..
Kannattaa käydä katsomassa eri hevosia jonkun kanssa joka on ennenkin ostanut hevosia ja tehdä siitä se päätös..

Äänestä

en voi millään sanoa vain yhtä rotua, joka olisi ehdottomasti se paras.. Se riippuu jo niin paljon siitäkin, että millaiseen käyttöön olet hevosta ostamassa. Suosittelisin, että kiertelet ajan kanssa asiantunteva ihminen mukanasi kokeilemassa monia eriheppoja niin se oma ja oikea sitten löytyy.

Äänestä

ÄLÄ OSTA MITÄÄN HEVOSTA!! Hevoset on yksilöitä, ei voi sanoa että kaikki suomenhevoset on kilttejä, rauhallisia ja varmoja. Eikä voi myöskään sanoa että lämminveriset on kuumia, herkkähermosia ja itsepäisiä. Riippuu näet 100% yksilöstä!!!

Äänestä

.... vaan LUONNETTA ja KÄYTTÖTARKOITUSTA !!! Älä hanki hevosta vain rodun perusteella, tai halua vain tiettyä rotua, sillä luonne on tärkein ! Osta sellainen hevonen, jonka kanssa viihdyt, joka on sinulle sopiva kaikin puolin ja on taidoillesi sopiva. Jos hankit pikkutyttöjen "unelmahevosen", joka on musta tulinen ori, joka on vain viisivuotias ja kouluttamaton, voit varmaankin arvata loputuloksen..... Eli hanki sellainen hevonen, jonka kanssa voisit elää n. 5-10 vuotta eteenpäin !

Äänestä

Muuten musta sinun
kannattaa ottaa se minkä itse
ottaisit.
koska jos vaikka kaverisi sanoo
" ota connemaraponi! "
Niin ja se ei ois varma minkä lainen
luonne kaikilla connemaaroilla on niin en sinuna menisi ottamaan!niin ei kannata ostaa semmoista hevosta josta ei tiedä paljon.
Jos itse olet suunnitellut että otat lämminverisen niin silloin kannattaa ottaa se koska sinä vaan sinä tiedät minkä haluat!
Ei kukaan voi määritellä mikä on paras hevonen
koska he eivät ole itse hevosia.
Jos minä saisin päättää minkä ottaisin ehkä suomenhevosen, lämminvärisen tai kylmäverisen koska ne on ihania!
Minulle kelpaisi vaikka shetlanninponi jos ei kukaan huolisi niin minä mutta en voi ottaa sitä kun mä oon jo 5lk.
No mutta päätä sinä itse kuuntele itseäsi ja päätä sitten!
Terveisin * hepotyttö *
KOITA PÄRJÄILLÄ PÄÄTTÄMISEN KANSSA!!!!!!!!!
Toivon sitä todella!!!!

Äänestä
  • Riippuu miten kauan olet harrastanut ja mikä on taitosi/tavoitteesi. En ainakaan suosittelisi täykkäriä aloittelijalle, ovat sen verta vaikeita, jos ovat kunnossa. Myös arabit voivat olla kokolailla hankalia, jos aikoo kilpahevosta ostaa. Suokki/puoliveri tms voi olla hyvä valinta, mutta niidenkin luonne voi olla hankala.Jos olet ensimmäistä omaa pollea etsimässä, on luonne tärkeempi kuin rotu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Retkufani!!! kirjoitti:

Olen saamassa ensikesänä omaa hevosta. Mikä rotu kannattaisi ostaa??? Miksi juuri se rotu??? Kertokaa mulle se.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu