Ei kontrollin tarvetta?

Heips
Kirjoittelin tänne aikaisemmin otsikolla allergiat ja limakalvojen kuivuus. Hakeuduin siis kuukausi sitten kilpparikokeisiin oireina mm. mainitsemani limakalvojen kuivuus, väsymys, palelu, hidas aineenvaihdunta sekä epäsäännöllinen ja hidas kuukautiskierto. Arvot olivat tsh 2.1 ja t4v 13, normaalien rajoissa. Hemoglibiini oli 117, (yleensä aina ollut aina paljon korkeempi), ja punasolut kuulemma verrattain pieniä kooltaan. Lääkäri määräsi rautakuurin ja kontrollin 3kk päähän.

Luulin, että kontrollissa otettaisiin kaikki arvot uusiksi, mutta tänään mulle selvisi, että tuossa kontrollissa seurataankin vaan tuota hb:ta ja punasolujen kokoa. Eli ei kilppariarvoja. Ihmettelin tuota, käsittääkseni arvoni eivät olleet kuitenkaan parhaat mahdolliset? ja kun kerta oireitakin on, niin eikö silloin olisi järkevä seurata noita kilppariarvojakin? Mitä mieltä te olette?
191025
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

arvosi ovat täysin normaalit, eli niissä ei ole mitään viitettä kilpirauhasen vajaatoimintaan tai liikatoimintaan. Miksi niitä pitäisi siis tarkistaa uusiksi? Oireesi voivat johtua puhtaasti tuosta anemiastakin.

Äänestä
  • noilla arvoilla kyllä voi olla vajaatoiminnan oireita, ja niitähän kysyjällä on. Pitäisi seurata, ehkä jopa kokeilla lääkitystä.

    Äänestä

Viitearvot ei kerro sitä, millä arvoilla yksilö voi hyvin. Voihan olla että nuo oireet johtuvat anemiastakin, mutta kyllä monilla TSH 2.1 ja t4v 13 on merkki kilpirauhasen vajaatoiminnasta joka aiheuttaa oireita.

Jos haluat selvittää mahdollista autoimmuunitulehdusta kilpparissa, voit otattaa TPO vasta-ainekokeet - tosin ihan kaikilla se ei paljasta kroonista kilpirauhastulehdusta.

Äänestä
  • puolen lääkärit eivät lähetä kontrolleihin noin normaaleilla arvoilla sen vuoksi, että se maksaa ja on tavallisesti aivan turhaa. Muutoinhan kaikki, jotka ovat päättäneet sairastaa jotakin tautia vaatisivat päästä haluamiinsa testeihin ja hoitoihin huolimatta siitä mitä lääkärit sanovat - ja näitä ihmisiä on paljon. Eli jos haluaa noita juttuja testauttaa, niin kannattaa mennä yksityiselle ja maksaa verikokeet omasta pussista. Suosin itse yksityisen puolen lääkäreitä, ja myös oma endrokrinologini on siltä puolelta. Mutta onnellinen olet, jos sellaisen lääkärin löydät, joka noilla arvoilla diagnosoi sinulla (siis ketjun aloittajalla) kilpirauhasen vajaatoiminnan, tai ryhtyy sellaista edes epäilemään.

    Äänestä

Sain aikanaan itse jo lääkityksen. Oireet olivat todella voimakkaat. Nykyinen annostus onkin jo maksimisellainen. Hyvinkin voivat oireesi johtua kilpirauhasesta.

Äänestä

Kiitos vastanneille. Onhan siinäkin tottakai pointti, ettei kaikkia "sairastavia" voi tutkimuksiin lähettää, ei ne kunnankaan rahat kaikkeen riitä. No, mutta hyvä juttu mielestäni on, että nyt tiedän sairauden olemassa olon, ja tiedän että arvoni ovat hieman matalat (vaikkakin normaalin rajoissa). Voin kai itsekkin asiaa kontrolloida, jos oireet siltä tuntuu. Omassa kotikaupungissani (turussa) löytyy labra-alan opiskelijoiden laboratorio, jossa voi itse käydä otattamassa suht edullisesti arvoja, tsh ja tv4:n mittaaminen maksoi muistaakseni 18e. Nytpä ainakin tiedän olla asiasta tarkkana kuin porkkana, niin en pilaa elämääni jos vajaatoimintaa on joskus tullakseen.

Vajaatoiminta on kyllä sinänsä ikävä sairaus, että oireet alkaa epämääräisinä ja ilmeisen vähitellen, ja kehittyy pitemmällä aikavälillä. Jos en olisi sairaudesta jostain kuullut, en ikimaailmassa olisi mennyt lääkärille väsymyksen ja palelun, tai muidenkaan epämääräisten oireiden takia. Kuinkahan moni suomalainen makaa vaan masentuneena kotonaan, kaikki hoidettavissa olevan sairauden takia? Ehkäpä anemia selittää nyt oireet, saa nähdä sitten rautakuurin jälkeen.

Äänestä

TSH on vielä selkeästi viitealueella mutta T4V liian matala johon myös oireesi viittaa. Aloittaisin ainakin koelääkityksen. Monilla muuten TSH:n optimi on 1.
Punasoluasia ei liittyne kilpirauhaseen mutta voi kylläkin selittää ainakin väsymyksen ja palelun.

Äänestä
  • mikä koe sitten vahvisti myelooman?

    Äänestä

Vuosi sitten epäilin vajaatomintaa. TSH olis silloin ensin muistaakseni 7 ja myöhemmin vähän päälle 5. Noilla arvoilla en saanut lääkitystä, vaan lähetteen neurologille. Siellä otettiin magneettikuvat, aivosähkökäyrät, neuro-psykologiset testit, jne. Mitään ei löytynyt. Siirrettiin sisätautipuolelle. Sieltä sitten löytyi myelooman oireet. Tauti on onneksi vielä niin lievä, ettei hoitoja vielä aloiteta, mutta kontrolleissa on käytävä jatkuvasti. Käytännössä kuitenkin parantumaton, kuolemaan johtava, sairaus. Sitten otettiin taas kilpirauhaskokeet ja nyt oli TSH 10,5 ja T4V 13. Nyt saan kilpparilääkkeet. Löytyi vaan tuo syöpä "kylkiäisenä". Mitään tekemistä näillä taudeilla ei ole toistensa kanssa.

Äänestä
  • Luin vähän netistä siitä taudista, ja jäin miettimään mikä mahtaa olla syynä siihen ettei sinulla aloitettu hoitoa. Mutta kaipa ne lääkärit tietätävät.
    Ikävä tilanne sinulla, mutta toivottavasti kuitenkin se, että tauti löytyi nyt eikä joskus aikojen kuluessa, vaikuttaa siihen, että saada tehokas hoito.

    Äänestä

  • sinna kirjoitti:

    Luin vähän netistä siitä taudista, ja jäin miettimään mikä mahtaa olla syynä siihen ettei sinulla aloitettu hoitoa. Mutta kaipa ne lääkärit tietätävät.
    Ikävä tilanne sinulla, mutta toivottavasti kuitenkin se, että tauti löytyi nyt eikä joskus aikojen kuluessa, vaikuttaa siihen, että saada tehokas hoito.

    Mulla melkein identtiset arvot: TSH 2.2 ja T4V 13. Väsymystä on, lomasta huolimatta. Keväällä työpäivinä nukahdin auttamattomasti sohvalle tv:n ääreen jo klo 21 ja siitä siirryin makuuhuoneeseen koisimaan, herätys klo 6.15. Jalat ovat aina palelleet, välillä öisin hikoilua ja heräilyä: Kurkku käheä aamuisin, ja keväällä uusi piirre: silmien ympärillä turvotusta ja rähmimistä. Allerginenkin olen mm koivulle, mutta turvotus ja rähminen jatkuu edelleen. Ei ihan joka aamu, mutta usein kuitenkin. Mieliala sellainen tasaisen epävireä ja välillä ärsyyntyy pienestä. Seksi ei huvita kuin harvoin. Painoa vaikea saada pois. Minä myös pähkäilen menisikö Turussa johonkin yksityiselle valittamaan näitä vaivoja. Mielestäni en ole masentunut ns oikeasti; kotona asiat oikein hyvin. Töissä oli kiirettä ja stressiä paljon, että tietty se väsyttää ja saa välillä sydämen tykyttämään. En kyllä haluais välttämättä mitään elinikäistä lääkitystä, mutta kaipa sitä vois kokeilla kuitenkin....

    Äänestä

  • Hoitsu100 kirjoitti:

    Mulla melkein identtiset arvot: TSH 2.2 ja T4V 13. Väsymystä on, lomasta huolimatta. Keväällä työpäivinä nukahdin auttamattomasti sohvalle tv:n ääreen jo klo 21 ja siitä siirryin makuuhuoneeseen koisimaan, herätys klo 6.15. Jalat ovat aina palelleet, välillä öisin hikoilua ja heräilyä: Kurkku käheä aamuisin, ja keväällä uusi piirre: silmien ympärillä turvotusta ja rähmimistä. Allerginenkin olen mm koivulle, mutta turvotus ja rähminen jatkuu edelleen. Ei ihan joka aamu, mutta usein kuitenkin. Mieliala sellainen tasaisen epävireä ja välillä ärsyyntyy pienestä. Seksi ei huvita kuin harvoin. Painoa vaikea saada pois. Minä myös pähkäilen menisikö Turussa johonkin yksityiselle valittamaan näitä vaivoja. Mielestäni en ole masentunut ns oikeasti; kotona asiat oikein hyvin. Töissä oli kiirettä ja stressiä paljon, että tietty se väsyttää ja saa välillä sydämen tykyttämään. En kyllä haluais välttämättä mitään elinikäistä lääkitystä, mutta kaipa sitä vois kokeilla kuitenkin....

    Vielä, hoitajana sinun pitäisi tietää, että tyroksiini ei ole lääkitys, vaan korvaushormonihoito. Enemmän siitä on hyötyä kuin haittaa, jos oma kilpirauhanen ei kerta pelitä kunnolla.

    Äänestä

Hoitsu, minkä ikäinen olet? kuulostaa pikemminkin vaihdevuosioireiselta...

T. Liian aikaisin sen kokenut :(

Äänestä
  • Hoitsu 100 taas...Hei taas, olen 37-vuotias 3 lapsen äiti. Mulla on hormonikierukka, toinen kierukka menossa. En usko siis vielä vaihdevuosiin (kauhulla odotan kyllä sitä aikaa). Mulla ei ole mitään hiustenlähtöä eikä varsinaisesti mitään älytöntä kuivuutta ihossa. Talvella aina jonkin verran iho kuivaa ja kutisee. Tunnen vaan itseni niin tyhmäksi, jos menen näillä arvoilla rutisemaan oireita, kun periaatteessahan nää on ihan ok. Tietäis vaan turusta jonkun hyvän lekurin, tietääks joku muu?

    Äänestä

  • Hoitsu 100 kirjoitti:

    Hoitsu 100 taas...Hei taas, olen 37-vuotias 3 lapsen äiti. Mulla on hormonikierukka, toinen kierukka menossa. En usko siis vielä vaihdevuosiin (kauhulla odotan kyllä sitä aikaa). Mulla ei ole mitään hiustenlähtöä eikä varsinaisesti mitään älytöntä kuivuutta ihossa. Talvella aina jonkin verran iho kuivaa ja kutisee. Tunnen vaan itseni niin tyhmäksi, jos menen näillä arvoilla rutisemaan oireita, kun periaatteessahan nää on ihan ok. Tietäis vaan turusta jonkun hyvän lekurin, tietääks joku muu?

    Lisäys vielä. Niin, kilpirauhasvasta-aineet otettiin myös ja ne oli normaalit. Sitä ihmettelen, että ensin kun työterveyshuollossa otettiin TSH, se oli 4.4. Olin silloin lievässä flunssassa. Viikon päästä TSH oli 2.2, jolloin otettiin myös T4v 13 ja nuo vasta-aineet norm. Voiko TSH viikossa muuttua noin paljon? Mitaustilanne aivan sama, eli autolla labraan, ei aamupalaa ei kahvia tms. Johtuiko tosta flunssasta?

    Äänestä

Onko sillä väliä, onko juonut kahvia tai syönyt ? Minulle ei ainakaan sanottu, että se kahvin juominen haittaisi tai syöminen. Juon aamulla useamman kupin aina kahvia.

Äänestä
  • Aamukahvi ei haittaa testien ottamista, mutta kahvi saattaa "väärentää" tuloksia, koska olen kuullut, että kaikki koisokasvit vaikuttaisivat kilpirauhashormoneihin. Tähän perustuu myös se, että lääke pitäisi ottaa ainakin vartin ennen aamukahvia. Ratkaisevinta "Hoitsun" testituloksissa saattaisi olla, että onko ottanut aamulääkkeen ennen vai jälkeen testin. Siis aamulääke vaikuttaa tulokseen enemmän kuin aamupala.

    Vajaatoiminnan oireissa on paljon yhteistä vaihdevuosien kanssa, joten joskus on vaikea päätellä, kumpi olisi kyseessä.

    Äänestä

Missähän hintaluokissa liikutaan kun puhutaan yksityisen ottamasta esim. tpo-vasta-ainetta mittaavasta verikokeesta? Olen kerran käynyt yksityisellä gynekologilla. Puolisen minuuttia se jotain roplasi ja se maksoi sitten sen 70 euroa. Olen tällä hetkellä opiskelija, joten varaa ei kauheasti ole, mutta samasta syystä olisi tärkeää selvittää tämä asia.

Äänestä

Hoitsu täällä taas. Kts aiemmat tekstit.Tässä se pointti onkin, mulla ei ole vielä lääkitystä eikä lääkityksiä yhtään mitään muutoinkaan (paitsi se hormonikierukka). Silti viikossa muuttunut TSH hirveesti. Kellonaikakin oli sama klo 7.00. Oisko se flunssa tehnyt tommoisen...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tsh 2.1 t4v 13 kirjoitti:

Heips
Kirjoittelin tänne aikaisemmin otsikolla allergiat ja limakalvojen kuivuus. Hakeuduin siis kuukausi sitten kilpparikokeisiin oireina mm. mainitsemani limakalvojen kuivuus, väsymys, palelu, hidas aineenvaihdunta sekä epäsäännöllinen ja hidas kuukautiskierto. Arvot olivat tsh 2.1 ja t4v 13, normaalien rajoissa. Hemoglibiini oli 117, (yleensä aina ollut aina paljon korkeempi), ja punasolut kuulemma verrattain pieniä kooltaan. Lääkäri määräsi rautakuurin ja kontrollin 3kk päähän.

Luulin, että kontrollissa otettaisiin kaikki arvot uusiksi, mutta tänään mulle selvisi, että tuossa kontrollissa seurataankin vaan tuota hb:ta ja punasolujen kokoa. Eli ei kilppariarvoja. Ihmettelin tuota, käsittääkseni arvoni eivät olleet kuitenkaan parhaat mahdolliset? ja kun kerta oireitakin on, niin eikö silloin olisi järkevä seurata noita kilppariarvojakin? Mitä mieltä te olette?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu