Voinko formatoida kovalevyn, jos minulla ei ole koneessa yhtään muistia?
Toimiiko DOS ilman muistikampaa?
Fruitcake
7312
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
osaatko itse toimia jos ei olis muistia???
...Saat kaiken muistin koneesta pois?
jäähän sinne se mega vaikka otat kaikki pulikat pois.
Vai jää koneeseen mega :^)
No jos kone lähtee ilman kampoja päälle niin kai sen voi formatoidakin sen kiintiksen. Tosin kone ei lähde päälle mutta kuka tietää..
siis ei todellakaan jää mitään megaa muistia(ei edes sitä maagista 640k joka pikku Bill:in mielestä riittää mainiosti!!!)jos kaikki muisti kammat otat pois!!!!
kenties jossain aatamin aikaisessa vois olla noin...mut en tiedä niistäkään varmaksi!?!?
Jos sulla on esim. 086, Koneessa on muisia tuo maaginen 640kt.
- 086:ssa ei ole muistikampoja.
- Koneeseen voi asentaa vanhan dossin.
- Sillä on kiva pelata vanhoja pelejä (Prince of persia, arkanoid ym...)
Siis tuo perusmuisti otetaan nykyään
normaali muistipalikoista? eipä ole tullut
kokeiltua noin 5 vuoteen käynnistää konetta ilman
palikkoja. ;) oletin ettei asia ole muuttunut.
"640kb should be enough for everybody."
Edellinen vastaus on yhtä järkevä kuin vastaus kysymykseen "liikkuuko vene, jos siitä irroittaa talvirenkaat".
Jos koneessa ei ole ensinkään muisti"kampoja", paha niitä on poiskaan ottaa. Alkupeäinen kysyjä ehkä kuitenkin tarkoittaa sellaista (uudempaa) konetta, jossa ON paikat esim. SIMM tai DIMM muisteille.
Jos emolla on paikkoja muistikammoille, siellä tuskin on lainkaan muuta työmuistia. Ainakaan muistaakseni en ole koskaan moista levyä tavannut. Välimuistia (cache) siellä todennäköisesti on, 486:sta alkaen prossun sisällä, mutta sen hyödyntäminen ei tässä tilanteessa ole mahdollista.
Vastaus: Jos koneesta on POISTETTU muistikammat, siinä ei toimi DOS tai mikään muukaan softa. BIOSin diagnostiikka toimii ja kone osannee ilmoittaa ongelmasta kaiuttimen kautta. Tämä sen vuoksi, että diagnostiikka käyttää tässä vaiheessa vain prosessorin omia rekistereitä, ei muistia.