Toimiiko DOS ilman muistikampaa?

Voinko formatoida kovalevyn, jos minulla ei ole koneessa yhtään muistia?
7312
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

osaatko itse toimia jos ei olis muistia???

Äänestä

...Saat kaiken muistin koneesta pois?
jäähän sinne se mega vaikka otat kaikki pulikat pois.

Äänestä
  • Vai jää koneeseen mega :^)

    No jos kone lähtee ilman kampoja päälle niin kai sen voi formatoidakin sen kiintiksen. Tosin kone ei lähde päälle mutta kuka tietää..

    Äänestä

  • siis ei todellakaan jää mitään megaa muistia(ei edes sitä maagista 640k joka pikku Bill:in mielestä riittää mainiosti!!!)jos kaikki muisti kammat otat pois!!!!
    kenties jossain aatamin aikaisessa vois olla noin...mut en tiedä niistäkään varmaksi!?!?

    Äänestä

  • mosse kirjoitti:

    siis ei todellakaan jää mitään megaa muistia(ei edes sitä maagista 640k joka pikku Bill:in mielestä riittää mainiosti!!!)jos kaikki muisti kammat otat pois!!!!
    kenties jossain aatamin aikaisessa vois olla noin...mut en tiedä niistäkään varmaksi!?!?

    Jos sulla on esim. 086, Koneessa on muisia tuo maaginen 640kt.
    - 086:ssa ei ole muistikampoja.
    - Koneeseen voi asentaa vanhan dossin.
    - Sillä on kiva pelata vanhoja pelejä (Prince of persia, arkanoid ym...)

    Äänestä

  • Tempo kirjoitti:

    Vai jää koneeseen mega :^)

    No jos kone lähtee ilman kampoja päälle niin kai sen voi formatoidakin sen kiintiksen. Tosin kone ei lähde päälle mutta kuka tietää..

    Siis tuo perusmuisti otetaan nykyään

    normaali muistipalikoista? eipä ole tullut
    kokeiltua noin 5 vuoteen käynnistää konetta ilman
    palikkoja. ;) oletin ettei asia ole muuttunut.

    "640kb should be enough for everybody."

    Äänestä

  • yty kirjoitti:

    Jos sulla on esim. 086, Koneessa on muisia tuo maaginen 640kt.
    - 086:ssa ei ole muistikampoja.
    - Koneeseen voi asentaa vanhan dossin.
    - Sillä on kiva pelata vanhoja pelejä (Prince of persia, arkanoid ym...)

    Edellinen vastaus on yhtä järkevä kuin vastaus kysymykseen "liikkuuko vene, jos siitä irroittaa talvirenkaat".

    Jos koneessa ei ole ensinkään muisti"kampoja", paha niitä on poiskaan ottaa. Alkupeäinen kysyjä ehkä kuitenkin tarkoittaa sellaista (uudempaa) konetta, jossa ON paikat esim. SIMM tai DIMM muisteille.

    Jos emolla on paikkoja muistikammoille, siellä tuskin on lainkaan muuta työmuistia. Ainakaan muistaakseni en ole koskaan moista levyä tavannut. Välimuistia (cache) siellä todennäköisesti on, 486:sta alkaen prossun sisällä, mutta sen hyödyntäminen ei tässä tilanteessa ole mahdollista.

    Vastaus: Jos koneesta on POISTETTU muistikammat, siinä ei toimi DOS tai mikään muukaan softa. BIOSin diagnostiikka toimii ja kone osannee ilmoittaa ongelmasta kaiuttimen kautta. Tämä sen vuoksi, että diagnostiikka käyttää tässä vaiheessa vain prosessorin omia rekistereitä, ei muistia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Fruitcake kirjoitti:

Voinko formatoida kovalevyn, jos minulla ei ole koneessa yhtään muistia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu