Maailman kymmenen eniten muslimeita asuttavan valtion joukossa ei ole ilmeisesti yhtään maata jossa olisi vakaus, hyvinvointi, oikeusvaltion periaatteet, demokratia, miesten ja naisten samanarvoisuus yhteiskunnassa, seksuaalivähemmistöjen oikeudet kunnossa ja aikuisten ihmisten valtaosalla luku- ja kirjoitustaito.
Onko islam syy vai seuraus tähän tilaan vai onko jotakin muita olennaisia tekijöitä olemassa?
Onko islam syy vai seuraus tähän tilaan vai onko jotakin muita olennaisia tekijöitä olemassa?
Vastaukset 2
Vanhimmat
tämä länsimainen ryöstöpolitiikka on tehokkaasti ehkäissyt muslimimaiden nousun sivistysvaltioiden joukkoon.
Maailman öljyvarat ovat lähes 100%:sesti muslimien hallinnassa, selviää esimerkiksi tämän päivän Hesarista.
Kunhan öljyn hinta pikapuoliin kymmenkertaisttuu alkaa muslimeilakin olla varaa panna asiansa kuntoon. Tähän saakka vain pienellä sheikkiylimistöllä on ollut varaa kulutusjuhliin.
Älä höpise. Maailmassa on paljon valtioita, joilla ei ole yhtään öljytuloja, ja silti ovat rikkaista. Miksi sitten vähäiset(hahaa!!) öljytulot olisivat sivistyksen esteenä?