22-vuotias kundi ja ensi viikolla menossa ihotautilääkärille. Lyönkö nyrkin pöytään ja vaadin gefinaa, vai kannattaako ensin tyytyä lievempään hoitoon, jos vaikka tehoaisi. Ohimoilta siis paistaa iho jo aika pahasti enkä halua päästää tilannetta enää yhtään huonommaksi.
lääkäri varattu -mitä sanon?
ohimoilta uupuu
61308
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
"rahat eivät kertakaikkiaan riitä Propeciaan. Aika moni tuttava on saanut Gefina-reseptin lääkäriltään, joten ajattelin kysyä voisitteko kirjoittaa minulle sellaisen.
Olen hyvin masennuksissa alkavan hiustenlähdön kanssa, varsinkin, kun "virallinen" lääke Propecia on niin kallista.
Gefinassahan vaikuttava aine on täsmälleen sama eli finasteridi"
Jotain tuollaista ja vähän lisääkin minä kerran kirjoitin viestilappuun, jonka jätin erään itähelsinkiläisen terveyskeskuksen reseptien palautuslaatikkoon, kiinnitettynä Propecia-reseptiin.
En takaa, että toimii sinun tapauksessasi koska olet minua 10 vuotta nuorempi.
Muuten, olen melko varma, että sinun ikäiselläsi riittää, kun ottaa 0,5 mg finasteridia päivässä eli puolikas Propecia-tapletista. Tiedän erään 26-vuotiaan miehen, joka ei ota kuin 3-4 Propeciaa viikossa ja silti hiustenlähtö on pysähtynyt ja päälaen pälvi pienentynyt.
Hieman ihmettelin itsekkin, miten pääsisin asiaan ja pienen kiertelyn jälkeen totesin, että on tuo tukka hieman ohimoilta vetäytynyt. (Hiuksia on vielä runsaasti, olen hyvissä ajoin liikkeellä.)
Kerroin myöskin isästäni ja vaarien tukkamalleista, joista saatiin hyvä ennuste miten oma kuontalo tulee muotoutumaan.
Pyysin josko voisin saada reseptiä gefinaan, koska se tulisi 4-5 osaan pilkottuna paljon halvemmaksi kuin propecia, vaikutavan aineen ollessa kuitenkin sama.
Pälätin mahdollisimman paljon tietoa finasteridistä, alpha 5 entsyymeistä, dht:stä, tuloksista/ ei tuloksista, sivuoireista ym. Pitäähän sitä ainakin olevinaan tietää mitä tilaa.
Yritin myös Dutasteridi lääkettä noin kokeeksi. Siitä hän ei ollut kuullutkaan, enkä varmasti siihen olisi reseptiä saanut. Toisaalta en sitä vielä halunnutkaan, aloitan tällä, on halvempi ja jää järeämpi tykki ikäänkuin varastoon jos teho alkaa hiipua.
Hieman lääkekirjaa selasi empien. Totesin, et ihan on sun päätettävissä, kaikki ei kirjoita, mut mielelläni tätä kokeilisin. Ja kirjottihan se. Jos ei... ni eiku seuraavalle lekurille.
suomalainenkin mies on vilkas ja puhelias, kun oikein kovan paikan eteen joutuu! :D
kova paikka tulee eteen vielä finasteridia otettuanikin ... muuten sattaa puheliaampikin hiljentyä ja vilkkaus vähentyä:D
suurimmalla osalla finasteridin käyttäjistä.
Ehkä hieman saattaa rauhoittumista olla havaittavissa (kuten omalla kohdallani), mutta se on vaan hyvä.
Tästä tuleekin mieleeni edesmenneen vaarini kertoma vitsi:
Mistä mies tietää tulleensa vanhaksi?
No siitä, että aamulla herätessä on kaikki paikat jäykkinä paitsi se yksi jonka pitäisi olla...:)
Vai pitäisikö?... vieressä korkeintaan mummo tai kissa, joista ainakin ensinmainitun naked figuuri saa toivomaan lähinnä kuolonkankeutta:)
Tyhmänä ideana tämä fina voisi ainakin toisilla toimia ns. himoannostelijana aina kulloisenkin piirakkatilanteen mukaan. Annos kattoon kun no company ja muijan kanssa ainakin kesälomilla paahtais 0,09mg:llä ihan vaan näyttääkseen:)
nojoo T: tukka hyvin ...kaikki hy.. muu päin persettä!