Jostain luin, että aspergeriin ei ole mitään varsinaista lääkettä, mutta psykiatri voisi auttaa. Miten on - löytyykö apua? Mitkä on kokemukset?
Auttaako psykiatri assia?
Abi
102141
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
että jos aspergerius aiheuttaa muita ongelmia tai itse elämä aiheuttaa muita ongelmia, silloin saattaa psydiatrista olla apua. Mutta aspergerius ei sinänsä ole psykiatrinen ongelma. Psykiatrilla on sen hoitoon yhtä vähän keinoja kuin katkenneen jalan hoitoon. Tosin katkennut jalka ei ole synnynnäinen.
sairaus, joten se siitä vertauksesta. Psykiatri voi auttaa paljonkin, tai vaihtoehtoisesti psykologi/psykoterapeutti.
ehkä parempi sana, niin ei tule niitä pilkunviilaajia taas keskustelu täyteen =).
Mikä ihmeen neuropsykiatrinen? Eihän semmosta olekaan. Kyllä asperger tietääkseni on edelleenkin neurobiologinen kehityshäiriö, oireyhtymä.
Kyllä kai psykiatri voi auttaa assia jos assilla on psykiatrisia liitännäisoireita. Aspergerin oireisiin (motoriikka, aistiongelmat yms.) tuskin psykiatrilla hoitokeinoa löytyy.
neuropsykiatria: hermoston ja psykiatristen häiriöiden välisiä yhteyksiä käsittelevä lääketieteen osa.
Aspergerin oireyhtymä taas kuuluu neurologian piiriin.
taidat kuulua siihen häiriköijien luokkaan, joka täällä eri palstoilla tahallaan antaa vääriä tietoja. Saa jotakin sairasta tyydytystä siitä. Kehotan sinua kääntymään psykiatrin puoleen ellet jo ole hoidossa.
Niin, on tosi kiva, että tiedät neuropsykiatrisen määritelmän, mutta siihen se sitten loppuukin. Mistäs luulet autisminkirjon psykiatriset oireet johtuvan? On ihan hyvä tietää mitä määritelmät tarkoittavat ennen kuin esailee.
Katsopas vaikka artikkeli: Aspergerin oireyhtymä aikuisiässä; Tani ym. (2004). Tiesitkö, että Asperger diagnoosin yhä harvemmin tekee neurologi?
Mitä tulee väärät tiedon levittäjiin, he kyllä hoitavat sen asian juuri tuolla kiven kovaan väittämisellä ilman oikeata tietoa. Että se siitä.
"Eräs autismiin erikoistunut lääkäri konsultoi äskettäin toisen sairaalan psykiatrian osastolla ja huomasi, että siellä oli muitakin asperger nuoria, joiden oireet oli diagnosoitu skitsofreniaksi tai psykoosiksi. Sairaalan psykiatrit sanoivat, että potilaat oli diagnosoitu aivan käytössä olevalla tavalla. Jollei autismiin perehtynyt lääkäriä olisi sattumalta kutsuttu konsultoimaan toista potilasta, nämä muutkin nuoret olisivat edelleenkin psykoosi tai skitsofrenia potilaita".
kyseiseen asiaan? Kysyn vain...
terapia on auttanut, kun kohdalle sattui hyvä terapeutti, joka halusi oppia asseista lisää. Kävipä oikein jonkin kurssinkin omalla ajallaan.
Mulla masennusta on aiheuttaneet vaikea ihmisesuhde ja sopeutumattomuus yhteiskuntaan. Mieluiten, vieläkin, olisin vain yksin kotona.
Mulla on myös masennuslääkitys, Efexor Depot. Lääkeiden kanssa olikin sitten ongelmia. Ei meinannut mikään sopia. Niiden aikana tuli tehtyä muutamaia tempauksia esim. itsemurhayrityksiä.
Nyt on paremmin. Olen päässyt lähes kokonaan irti vaikeasta ihmissuhteesta ja jaksan tehdä aisoita, joita en edes aikaisemmin jaksanut ajatella. Hyvästä terapeutista on ollut paljoa tukea ja apua. Lääkäriä sen sijaan piti hieman kouluttaa. Nykyisin senkin kanssa menee hyvin.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000001302&posting=22000000015050306