Ryhdyin tässä päivänä eräänä ihmettelemään, milloin ja mistä syystä Jasmin Mäntylästä alunperin tuli julkkis? Osaako kukaan kertoa?
Miksi Jasmin julkkis?
Josef Kay
171159
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Jospa lähden melko alusta liikkeelle... Jasmin aloitti tekemään mallintöitä kun oli 13-vuotias, eli tasan 10 vuotta sitten.
Samoihin aikoihin eli 13-vuotiaana rupesi kiertämään myös mallikilpailuja, joita kiersi 17-vuotiaaksi asti. Mm. sijoittui kolmen parhaan joukkoon Model Queen International- kisassa, Miss Turku-kisassa ja joissain meikkimallikilpailuissa. Voitti heti 13-vuotiaana Triumphin alusasumallikisan, voitti n. 15-vuotiaana Suomen mallikuningatar-kilpailun ja 17-vuotiaana Miss model of the World-kisan. Jokaisesta kilpailusta kirjoitettiin lehdissä ja varsinkin Jasminista koska oli niin nuori, ettei periaatteessa olisi vielä kisoihin saanut osallistuakaan... Hmm.
Kun Jasmin sitten 17-vuotiaana muutti Turkuun, ruvettiin kaivelemaan tietoja hänen miessuhteistaan, mm. hänen ja Jari Kurrin suhteesta. Sen jälkeenhän tulivat mm. jutut hänen ja Kanervan Iken tapailusta ja muut miesjutut. Mutta mallikilpailujen kautta hänestä kirjoitettiin 2-3 vuotta ennen mitään kohujuttuja. Sitten 19-vuotiaanahan hän aloitti laulukeikat ja niitä on nyt viimeiset neljä vuotta tehnyt. Koko ajan se on kuitenkin esiintynyt ja tehnyt töitä vaikka usein ehkä tuntuu että on vaan lehdissä. Tiedän nämä asiat, sillä tunsin hänet hyvin kun vielä asui Turussa. Siloinkin tuntui, että paljon enemmän hän nautti siitä, kun pääsee esiintymään kuin siitä, että on lehtien palstoilla.
Mielestäni aika hienoa tavallaan että on ollut kokonaiset 10 vuotta jo tähän mennessä julkisuudessa ja tunnettu, vaikka on vasta 23-vuotias, eivätkä monet mallit tai missit pysy julkisuudessa paria vuottakaan.
Jotain siinä Jassussa täytyy olla;)
miss model of world kisoista kuin jonkun kämyisen suomen osakilpailun.
Niin aivan, Suomen Miss Model of the World- kilpailun, sen niminenhän se on. Mitäköhän et tuosta ymmärtänyt. Ei Jasmin ole ollut muissa kuin suomalaisissa kilpailuissa, eikä muuta koskaan ole väitettykään. Eikä se kisa ole mikään kämyinen kisa!
Mallikilpailu, verrattavissa missipuolella Miss Suomi- kisoihin.
drag queen-kisat, missä Jasmin pärjäs?
Yleensä naisille ei järjestetä drag queen- kisoja...!
Kirjoittaja varmaan tarkoitti, ehkä vitsinä, että Jasmin ei ois nainen vaan nimenomaan naiseks pukeutunut. Mee takas apukouluun!!
Ja minä tietysti tarkoitin, että koska Jasmin on nainen, että mitähän se siellä drag- kisoissa tekisi, tosi ihme ettet tuota tajunnut... ai niin, tuo äskeinen oli tarkoitettu ironisesti.
Ai Jari Kurri?
Mut kyllähän Jasmin aika turha julkkis on. Ketä kiinnostaa??????????????
Kyllä minuu ainaki kiinnostaa- ei Jasmin ole turha julkkis, kun miettii sen työtehtäviä. Joitain ihmisiä kiinnostavat pelkästään laulajat, joitain näyttelijät, jotkut ovat kiinnostuneita urheilijoista ja toiset misseistä. Minä en ole esim. kiinnostunut urheilijoista pätkääkään, mutten silti kutsu ketään sellaista, joka tarvitsee julkisuutta työnsä takia, turhaksi julkkikseksi. Sen, ettei Jasmin ole turha, hän on todistanut juuri mm. tuolla 10 vuoden julkisuudellaan. Hyvä Jasmin!!!!!
Sua taitaa vähän kiinnostaa...:-) Hehee...:-)
Ei kiinnosta Jasminit ja Marikat, mutta joillekin näyttää olevan koko elämä...
Mitä ihmettä se Marika tuohon Jasminiin tai sen julkisuuteen liittyy!?! Mielestäni ei yhtään mitään. Nehän ei oo koskaan tehneet mitään yhdessä, eivätkä tietääkseni edes tunne toisiaan. Jasmin on mielestäni jees, ja paljon mieluummin sitä kattelee kun jotain Marikaa. Toisaalta kyllä uskonkin, että Marika ei tule pysymään julkisuudessa läheskään niin kauaa kuin Jasmin.
no siksi kun se on niin ihana...
ja ihanampi on Kiira Korpi ja Kiiralla on sentään muutakin taitoja kun olla pelkkä kaunis!
Olihan Jasmin alussa mallina tms. Onhan suomessa moni muukin julkkisnainen paljon vähemmistäkin päässyt julkkikseksi. Jasmin tosin on suomen kaunein nainen todella eksoottinen ja kaunis sekä erilainen kuin muut värittömät blondijulkkikset jotka tuppaavat muistuttamaan toisaan ihan liiaksi ulkooisesti.
Niin Anttilan kuvasto oli aikoinaan täynnä kaikenlaisia malleja. Oli mummoa, pappaa, isää, äitiä ja lapsia.