Tulee porvarihallitus

Sen verran tuli tietoa, että SDP joko lähtee hallituksesta ja tilalle tulee kokoomus ja ehkä muita.

Jos SDP muodostaa uuden hallituksen, siellä on Vasemmistoliitto ja luultavasti vihreät.


Sattui todella pahaan aikaan SDP:n kannalta, kun Siimes on vielä näin tuoreessa muistissa.

Seuratkaa uutisia.
Tänään siivotaan kunnolla.

Yksi vaihtoehto on joidenkin ministeripaikkojen korvaminen virkamiehillä, mutta se olisi kyllä aika paukku nykyaikana.
2115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jos Kepu haluaa kaataa hallituksen, niin kai se pyrkii silloin loppukaudeksi oppositiopuolueeksi. Uuden hallituksen muodostaisivat silloin SDP ja Kokoomus. Jos hallitus kaatuu, se kaatuu sitten nimenomaan tänään tai lähipäivinä. Suomen EU-puheenjohtakausi on niin lähellä, että siihen mennessä hallituksen toimintakyky pitää saada kuntoon.

Uskoisin, että Vanhanen pyrkii pitämään hallituksensa kasassa keinolla millä hyvänsä, sillä Vanhanenkin laskee jossain määrin puheenjohtakauden nosteeseen. Änkyröiden paine on kyllä nyt erittäin kova, kun Vanhanen on alkanut oikoa puolutoevereidensa puheita.

Kyllä tämä on nyt aitoa kepulaista sikanautaa, todellista söhläystä, jolle koko kansa nauraa jusseja lukuunottamatta revetäkseen.

Äänestä
  • ... hallituksen, ellei se ole sopinut etukäteen muodostavansa Kokoomuksen kanssa uutta hallitusta. Sen pääministeri olisi tietysti Vanhanen selkeästi suurimman hallituspuolueen puheenjohtajana ja muutenkin suosittuna pääministerinä.

    Kaikkiaan olisi paikallaan nyt muistuttaa sossuja räväkillä otteilla. Toivon sellaista kehitystä, että Heinäluoma jätetään hötkyilemään ja toiset johtavat maata.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tai SDP-Vasemmistoliitto-?? kirjoitti:

Sen verran tuli tietoa, että SDP joko lähtee hallituksesta ja tilalle tulee kokoomus ja ehkä muita.

Jos SDP muodostaa uuden hallituksen, siellä on Vasemmistoliitto ja luultavasti vihreät.


Sattui todella pahaan aikaan SDP:n kannalta, kun Siimes on vielä näin tuoreessa muistissa.

Seuratkaa uutisia.
Tänään siivotaan kunnolla.

Yksi vaihtoehto on joidenkin ministeripaikkojen korvaminen virkamiehillä, mutta se olisi kyllä aika paukku nykyaikana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu