apua kaivataan

Olen 160cm pitkä mies ja kalju. Itsetuntoni on nollassa, ja haluaisin muutosta. Peruukkia en voi ajatella käyttäväni, siitä tulisi vaan lisää pilkkaa. Mitä voin tehdä asian suhteen?
41130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Aina voi kokeilla minoksidilia ja finasteridia, joillakin (harvoilla) putkahtaa melkein paljaaseen päänahkaankin hiuksia niiden kanssa, tosin ihmeitä ei kannata odottaa. Jos et siis peruukkia halua käyttää.

Vaihtoehtoja ei muutoin ole kovin paljoa, vähäisillä hiuksilla ei usein kannata lähteä mitään hiustensiirtojakaan tekemään, ainakaan nykytekniikalla.

Rupea vaikka käymään punttisalilla parempia kaljuuntumishoitoja odotellessa, siinä saa ainakin jotain muuta ajateltavaa, eikä välttämättä tule keskityttyä omassa kehossa sitten koko ajan pelkästään siihen pituuteen ja hiusten vähyyteen.

Äänestä

Kuinka peruukista voi tulla pilkkaa, jos kukaan ei huomaa mitään? Jopa Mauri Pekkarisen päivänselvä peruukki menee läpi joillekin, joten nykyaikaisen vehkeen kanssa ei pitäisi olla ihmeempää hätää.

Hiuslisäkkeen kanssa on tärkeää, että ei "ahnehdi" liikaa, vaan ottaa mieluummin vaikka ohuen ja vetäytyneen hiustyylin kuin hirveän paksun pehkon. Hiuksiston pitää olla sopusoinnussa kantajansa iän ja olemuksen kanssa. Tämä on yksi syy, miksi Pekkarisen peruukki on niin huono. (Toinen tärkeä syy on se, että miehen vehje ei paljasta hiusrajaa lainkaan, eikä se tietysti voikaan, koska antiikkinen pohjamateriaali estää sen.)

Tietenkin jos olet täysin luomukalju ja läheisesi tietävät sen, ja päähäsi ilmestyy yht' äkkiä tukkaa, joudut tietysti selittelemään. :) Henkilöstä riippuen voit sitten kertoa joko totuuden tai jonkun muun selityksen.

Äänestä

Itsellä hiukset on pahasti harventuneet ja olen asennoitunut, että kaljuksi joudun vetämään noin 2v. päästä viimeistään. Salilla olen käynnyt viimeiset 3,5v ja juuri aloittanut vapaaottelun. Koska olenkin silloin, kun aika koittaa, ennemmin Vick Mackey (Shield) tai Vin Diesel tyylinen "kovanaama kalju", kuin taas laiha ja ruipelo konttorirotta.

Kannattaa kokeilla esim. noita harrastuksia, ne vie mennessään ja kaljupäät on noissa piireissä enemmänkin sääntö kuin poikkeus. Joten kosmeettiseen muottiin istut varmasti!

Tämän lisäksi, uskon, että Hair Multiplication koituu joskus meidän kaljuuntuvien pelastukseksi. Tämän takia säästän joka palkasta tietyn rahasumman sivuun. Yritänkin saada kokooon ainakin noin 20,000e 30-ikävuoteen menessä ja tällöin käydä hoitamassa ongelman kerralla kuntoon. Ja kyllä, olen myös valmis maksamaan siitä paljon. (olen nyt 22v ja 7000e säästössä.)

Äänestä

Nyt ei viestistä käynyt ihan selväksi miten pitkällä kaljuuntumisesi on.
Jos kaljuuntumisprosessi on jo saavuttanut viimeisen vaiheen (Norwood VII) lienee peruukki (ikävä kyllä) melkeinpä ainoa vaihtoehto.

Käyppäs huviksesi seuraavalla sivulla ja katso missä menet tuolla Norwood asteikolla.
http://www.morphollica.com/research/norwood.php

Mikäli kaljuuntuminen on tasolla III tai IV, tehoaa yleensä lääkke nimeltä Propecia (tai Gefina) varsin hyvin.
Jopa tasolla V kannattaa lääkkeitä vielä kokeilla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kiiltopää kirjoitti:

Olen 160cm pitkä mies ja kalju. Itsetuntoni on nollassa, ja haluaisin muutosta. Peruukkia en voi ajatella käyttäväni, siitä tulisi vaan lisää pilkkaa. Mitä voin tehdä asian suhteen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu