Oleme menossa Fuengirolaan (etelä Espanja)viikoksi huhtikuun lopulla. Pyydämme infoa,, onko siellä lähistöllä rantoja jossa voi ottaa aurinkoa alastomana. Kiitos etukäteen mahdollisista tiedoista, voitteko vastata sähköpostiin [email protected]
Pyydämme asiallisia vastauksia.
Pyydämme asiallisia vastauksia.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Fuengirolan ja Benalmadenan välissä nakuranta. Pakko olla alasti. Lähistöllä myös ollaan ihan pikkustringeissä ja mukavia kutukoloja pitkin rantaa.
Jos on ilman naisseuraa liikkeellä voi piipahtaa Fuengirolan rannan itäpäässä olevan toiseksi viimeisen rantabaarin rannalla, jossa aurinkoa ainakin kesäisin ottavat 20-30 läheisen hierontatalon (92)parikymppistä uhkearintaista neitoa vain ihan pikkuriikkisissä stringeissä. He tulevat mielellään seuraksi johonkin yksityisempään rantaan. Itselleni tuli sieltä mukaan pari kiihkeää kolumbialaista neitoa ja nautimme toisistamme koko iltapäivän eräällä lähistön pikkupuokamassa, jossa oli vain joku espanjalainen nuoripari (joita puuhamme eivät häirineet mitenkään). En ole koskaan saanut sellaista kyytiä. Elämän paras kokemus.
(Ottakaa kondomit mukaan).
Olin itse olin kuupassa rannalla ja uhkeita neitoja tuli hieromaan minua ilmaiseksi. Sitten heräsin märkänä kun olin laskenut lastit lakanoille.
uuuhhhh
Tuohon Benalnatura-kommenttiin ensin: Espanjassa ei ole rantaa, jossa on pakko olla alasti. Kaikilla rannoilla saa olla ilman uimapukua, mutta hyvät tavat edellyttävät, ettemme häiritse muita. Eli; ne tavalliset turistirannat jätämme tekstiileille. Yksinäisiä kalliorantoja on vaikka kuinka paljon. Eräs erittäin suosittu, ja ehkä tunnetuin, nakuranta on Calahondan alueella CapoPinon huvivenesatamasta länteen, noin kilometrin mittainen luonnonranta. Siellä on rantaravintola ja vuokrattavia aurinkotuoleja.
http://www.nudistbeaches.info/beaches/spain/benalnatura-nude-beach.htm
Tässä linkki. Rannan säännöissä kylläkin lukee, että vain ilman uimapukua ja paikalla vahti. Kaikki ovat ihka alasti.
Siellä lukee, että kioskista ei tarjoilla kuin alastomille, eikä muutkaan(yksityisen yhdistyksen) palvelut ole tarkoitettu kuin alastomille. Ranta on yleinen ranta, kuten kaikki Espanjan rannat. Kukaan yksityinen ei määrää, miten yleisillä rannoilla oleskellaan.
Kukaan yksityinen ei päätä espanjassa mistään. Minä päätän savolaisena mitä espanjan rannoilla tehdään.
!!!!!!!!!!!!
Benalnatura an vanhalla A340-tiellä Benalmádenasta Fuengirolaan päin tahi päinvastoin. Autolla ajaessa Nueva Torrequebradan liittymästä päätien suuntaisesti rinnakkaistietä Benalmádenaan päin parisataa metriä, menee portaat alas. Ranta on viitoitettu.
Bussilla sitten kannattaa kysyä Nueva Torrequebradaa. Benalmádenasta tullessa on iso hotelli Torrequebrada hyvä maamerkki ja sitten siitä seuraavalla kun jää pois on lähellä.
Totuus on, että vaikka rannat Espanjassa yleisiä, Benalnatura niin lähellä pakkoalastonrantaa kuin voi olla. Vaki-ihmisillä on tapana savustaa "pukeutuneet" ulos rannalta. Se tapahtuu kerääntymällä tekstiili-ihmis(t)en ympärille ja taputtamalla kunnes persoona kypsyy, kerää kimpsunsa ja poistuu. Sitä ei heti tehdä mutta jos joku pitempään vaatteissa tuollainen toimintamalli todennäköinen. Baari on kiva kun siinä voi alasti olla. Pitkällä lomalla vakikävijän kannattaa liittyä jäseneksi (socio), jolloin suihkut ja grillipaikat käytössä.
Benalnaturan ohella tosiaan Cabopinon rantakaistale hyvä, avointa ja pitkää rantaa kävellä kilsan verran, vähän toista. Sitten noin 35 km:n päässä Esteponassa on myös Costa Naturan naturistialue, jossa naturistimajoitustakin. Malagassa suunnilleen lentokentän kohdalla pieni rantapätkä jossa monilla tapana ottaa aurinkoa alasti. Siinäpä tuo Costa del solin Malagan ja Esteponan välinen rantapuoli alastonta oleilua varten suunnilleen on.
Olen käynyt kaikissa mainituissa kohteissa vähintäänkin kymmeniä tai jopa satoja kertoja. Koskaan ei esim. Benalnaturan rantakaistaleella ole ollut vaatetettuja auringonottajia samaan aikaa kanssani. Kyse oli pelkästään periaatteesta, onko "pakko" jne..
Siinä lentoaseman kohdalla en ole nähnyt koskaan ketään, en vaatetettuja enkä ilman vaatteita olevia, kun olen ohi mennyt.
Löytyykö Fuengirolasta hotellia, jossa on erikseen Sun Desk nudisti auringonottajiille?
Mamu oot
Naturismi ja nakuilu on kivaa etelän lämmössä. Vähän rahaa baareihin, kunhan muistaa sitten pukeutua, kun bussiin hilpasee ja takas kämpille menee. 2x meinannu unohtua!