Miten käärmeet lisääntyvät?

Saturdaynight

niin siinä se kysymys tuli. vaivaa kun ei tierä.

11

7502

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sneikki

      No ne lisääntyy silleen, että iso käärme menee kahtia poikki ja sit sille toiselle puoliskolle kasvaa uus häntä ja toiselle pää.

      • Mytterö

        Ehhehheh!


      • MarkoMulkström67

        Hauska juttu


    • Mytterö

      Lajista riippuen käärmeet joko synnyttää eläviä poikasia tai munii pehmeitä nahkamaisia munia, joita ne sitten "hautoo" ja vartio.

      Ja tietysti hedelmöittymiseen tarvitaan poika- ja tyttökäärme. Lainaus viljakäärmeen lisääntymisestä

      "Jos naaras on halukas paritteluun, se pysähtyy ja kohottaa hieman häntäänsä jolloin uros pääsee työntämään toisen esiintulleista hemipeniksistään naaraan kloaakkiin (=peräaukko). Pariskunta voi olla näin kiinni toisissaan jopa 20 minuuttia, ja ne heiluttelevat häntiään rytmikkäästi ylös-alas."

      Ja linkki kyseiselle sivulle

      http://www.matelijat.info/viljakaarme/hoito-ohjeet/lisaantyminen/

      Luulisin että kaikki käärmeet tekevät homman melkeinpä samalla tavalla.

      • p. pouta

        käärme uros nappaa naarasta hampailla päästä kiinni ja kiertyy sitten sen ympärille ja hoitaa homman kotiin.. Tä oli joku toinen laiji tai jotain.


    • Käärme hullu

      miks ette lue vaan netist??

    • deez-nuts

      ne panee idiootit

    • MarkoMulkström67

      Soittakaa numeroon 040 690 4203 ja voittakaa punainen muovi ämpäri, jossa on Michael Jacksonin nimikirjoitus.

    • Virtu

      Punainen sammakko

    • Paksupena

      Moneen asti näsin ässä on auki?

      • Anonyymi

        En tiiä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      75
      2852
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2358
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2208
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      11
      2129
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1554
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1449
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1247
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1100
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1087
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1044
    Aihe