Saakos ton jotenkin helposti hoidettua. Kun tällä hetkellä tabulaattori vie focuksen kenttiin jotka on disabloitu, esim, textfield ja radiobutton.
Tabulointi pitäis mennä normaalisti kun kenttä on enabled mutta hypätä yli jos kenttä on disabled.
Tabulointi pitäis mennä normaalisti kun kenttä on enabled mutta hypätä yli jos kenttä on disabled.
Vastaukset 3
Vanhimmat
... Java-versio sulla on käytössä? Kokeilin asiaa SDK 1.4:lla ja homma toimii just niinkuin pitääkin, eli tabulaatori hyppii vain enabloiduissa kentissä (luokissa) ja jättää väliin disabled-luokat.
Testasin asiaa JButton-, JTextArea-, JTextField-luokilla.
-Jonttu-
1.2.2_008
Ja pitäis saada toimiin tolla versiolla koska muuten tarttee projektin/n 2 palaveria että saatais 1.4 asiakkaiden jokaiseen koneeseen.
.. kikkailulta. Todennäköisesti joudut rakentamaan hommaa varten jonkin oman luokan, jota ajetaan eri säikeessä, tai sitten ylläpitämään jotain rekisteriä, josta disbloitu kontrolli tietää siirtää focuksen pois itseltään. Eli, perin kinkkistä ja tarkkana pitää olla.
Hmm, kannattaisikohan pitää ne palaverit...
t. Jonttu