Pitäisi saada päivitettyä vanha 98. Koska ko. koneessa ei ole nettiyhteyttä, olen ladannut päivitykset toisella koneella ja sitten siirtänyt ne .exe-tiedostot 98:iin.
Onko niin, että päivitykset asennetaan yksinkertaisesti tuplaklikkaamalla yksi kerrallaan nämä n. 30 .exe-tiedostoa? Pitääkö välillä buutata, vai vasta lopuksi, kun kaikki on asennettu?
Päivitysten lataaminen
5
580
Vastaukset
- kyllä että
minkä vuoksi päivittelet 98-konetta joka
ei ole netissä??
Lähews kaikki tietämäni päivitykset ovat nimenomaan
tietoturvajuttuja nettiörkkejä vastaan.
Oikeaoppisesti menee
päivitys 1, bootti
päivitys 2, bootti
päivitys 3, bootti
jne.
mutta:
Vaarana on että joku päivitys alkaa hakea
lisäkapuloita netistä ja tapauksessasi sitten
jyrähtää siihen, olen tällaisiin törmännyt.
Suositus: jos kone toimii hyvin, älä päivitele.- Ysikasi
Hyvä pointti. Täsmennän, että 98-kone ei ole ollut netissä, mutta aion antaa sen kaverille, joka laittaa siihen puhelinmodeemiyhteyden. Ei huvittaisi hakea hitaalla modeemilla niitä päivityksiä, joten latasin ne laajakaistalla ja siirsin sitten 98-koneeseen.
En oikein ymmärtänyt, että mikä olisi tuo kuvaamasi vaara, että päivitys alkaa hakemaan lisäkapuloita netistä. Miten se voi hakea niitä netistä, jos koneessa ei vielä ole nettiyhteyttä? - moneemisurffilauta
Ysikasi kirjoitti:
Hyvä pointti. Täsmennän, että 98-kone ei ole ollut netissä, mutta aion antaa sen kaverille, joka laittaa siihen puhelinmodeemiyhteyden. Ei huvittaisi hakea hitaalla modeemilla niitä päivityksiä, joten latasin ne laajakaistalla ja siirsin sitten 98-koneeseen.
En oikein ymmärtänyt, että mikä olisi tuo kuvaamasi vaara, että päivitys alkaa hakemaan lisäkapuloita netistä. Miten se voi hakea niitä netistä, jos koneessa ei vielä ole nettiyhteyttä?Olen vähän samoilla linjoilla, että jos kone toimii niin kannattaako päivittää.
Monesti päivityksien jälkeen kone on sekaisin.
Laita palomuuri ja joku ilmaisvirusohjelma niin homma toimii.
Mullakin on vastaava w98 modeeminettikone ja hyvin toimii. Ei mitään päivityksii, paitsi WMF haavoittuvuus, se on pieni palikka.
Palomuurina ilmainen Outpost firevall ja virussuojana ilmainen Antivir.
http://koti.mbnet.fi/hamppi/virusta.html - rautalankaa
Ysikasi kirjoitti:
Hyvä pointti. Täsmennän, että 98-kone ei ole ollut netissä, mutta aion antaa sen kaverille, joka laittaa siihen puhelinmodeemiyhteyden. Ei huvittaisi hakea hitaalla modeemilla niitä päivityksiä, joten latasin ne laajakaistalla ja siirsin sitten 98-koneeseen.
En oikein ymmärtänyt, että mikä olisi tuo kuvaamasi vaara, että päivitys alkaa hakemaan lisäkapuloita netistä. Miten se voi hakea niitä netistä, jos koneessa ei vielä ole nettiyhteyttä?>"En oikein ymmärtänyt, että mikä olisi tuo kuvaamasi vaara, että päivitys alkaa hakemaan lisäkapuloita netistä. Miten se voi hakea niitä netistä, jos koneessa ei vielä ole nettiyhteyttä?"
No siinä juuri se vaara piilee ettei pääse nettiin.
Saattaa tulla "*error*error*-tämä päivitys
epäonnistui koska zyz.dll:ää ei löytynyt
osoitteesta www.dfsdfsfsfa.ux, ole hyvä
ja aloita windowsin asennus alusta alkaen
uudestaan".
- 9598ME
Windows kyllä osaa pitää puolensa, ja vaatii uudelleenkäynnistystä, jos mielestään sitä tarvitsee.
Olen kyllä vähän sitä mieltä, ettei 95/98/ME:tä kannata päivittää. Microsoft julkaisee päivityksiä laiskasti (XP on selkeästi etusijalla), joten kovin kummoista suojaa ei saa, vaikka kaikki päivitykset hakisi tunnollisesti. Sitä paitsi 95/98/ME ei ole enää mikään pääkohde, kun viruksentekijät, www-sivujen miinoittajat ym. hakevat uhrejaan.
Jokin ilmainen palomuuri (itselläni on ZoneAlarm, mutta en ala kiistelemään), ja Opera tai Firefox selaimeksi, niin ihan huoletta voi surffailla.
Mutta jos päivitykset olet jo hakenut, niin samahan nuo on asentaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4022699Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys172138Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1112135- 1061665
Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2321511Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1861210Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak1931149Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1491141Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v601053TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p201040