Yritin asentaa vanhan 95:n tilalle NT:n ja niin teinkin mutta jostain syystä sinne jäi myös 95 ja nyt NT.
No, minäpä menin dossiin ja kijoitin format c:
Nyt yritän asentaa uudestaan 95:ttä mutta sanoo, että levyke ei kelpaa. En saanut dossiakaan asennuttua siihen kun tuolla tavalla herjaa. Missä mahtaa olla vika? Olisko ehdotuksia tietämättömälle tytölle?
deletoin järjestelmän
2
419
Vastaukset
- Piru
http://www.bootdisk.com/bootdisk.htm
Imutat sieltä haluamasi boottidiskin. Laita tyhjä korppu asemaan ja käynnistä imuttamasi tiedosto. Se tekee tyhjästä korpusta boottikorpun, joka käynnistyessään lataa myös cd-aseman ajurit.
Kun masiina on bootannut, niin menet 95 asennushakemistoon ja käynnistät sieltä setup.exe tai install.exe mikä se nyt onkaan.
98SE, win2k ja XP romput ovat boottaavia, eli BIOSista vaan romppuasema ekaksi boottiasemaksi ja kone käyntiin."Kun masiina on bootannut, niin menet 95 asennushakemistoon ja käynnistät sieltä setup.exe tai install.exe mikä se nyt onkaan.
98SE, win2k ja XP romput ovat boottaavia"
Vahinko vain, että win95-cd ei ole buuttaava! Eli asennus ei käy "lennosta" kuten vaikka xp.
Oma ehdotukseni; hae win98-buutti, sis. cd-tuki, biosista ensimmäinen buutti a:lle.
Aja fdisk ja tarkista (4. Näytä tiedot) osiotiedot ja että pri-dos (c) on asetettu aktiiviseksi.
Jos formatointi/tiedostojärjestelmä ok, pitäisi dos asentua.
Sen jälkeen buutti 98-levykkeellä, että saat cd-tuen käyttöön (tekee ram-driven, joten cd-asematunnus muuttuu yhtä kirjainta ylemmäksi)ja 95-levy, asenna
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 694387
- 664042
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1173872SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p763215- 863152
- 632397
Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.621796SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2171272Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.1281253Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?411235