Reijo Ringbom

Zakari

Olen sitä mieltä että SM-liigan YLIVOIMAISESTI huonoin tuomari on Reijo Ringbom. Oletteko samaa mieltä?
On käsittämätöntä kuinka kyseinen ääliö saa viheltää vuodesta toiseen liiga-pelejä. Nyt varsinkin kun panokset on todella kovat ja pelataan pudotuspelejä niin kyseinen äijä ei saisi niitä pilata väärillä tuomioillaan.

Ringbom on mies jolla sekoaa konseptit välillä täysin. Mies puhaltelee pilliinsä miten sattuu ja hänellä ei ole yhdessäkään pelissä selkeää linjaa. Välillä kaikki "menee läpi"..välillä taas jäähy tulee jos sattuu luisteleen liian läheltä vastustajan pelaajaa. Näin se suunnillee menee...

Kysymys kuuluukin että eikö SM-liigalla todellakaan löydy oikeudenmukaista ja puolueetonta tuomaria..ja etenkin sellaista joka pitää saman linjan koko ottelun ajan?
Ringbom ei ainakaan kuulu siihen joukkoon! PASKA MIKÄ PASKA!

Ringbom pitäisi laittaa vihelteleen koululaisten pelejä. Siellä se tyyppi olisi ihan omiaan.

10

2370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jou mään

      JYP pääsi kolme kertaa ylivoimalle jatkoajalle, ei se Bluesia kannata.

      • Zakari

        HALOO!!! Ilmeisesti et osaa lukea vai olenko sanonut että oisin ollut sitä mieltä että peli ratkesi siihen? En ole sanonut!

        Mulle on ihan sama kumpi sen pelin voitti ja meni Kärppiä vastaan koska en ole Bluesin enkä Jypin fani. Olen Kärppien fani.
        Kysymys on siis yleensäkin Reijo Ringbomista ja hänen tyylistään viheltää pelejä.
        PASKA MIKÄ PASKA koko Ringbom!

        Enkö kysynyt lukijoiden mielipidettä kyseisestä paskatuomarista? Opetteleppa lukemaan kysymykset tästä lähtien tarkemmin niin osaat vastatakkin sitten oikein!


      • Hellss

        Koko kauden Ringbom on sekoillut. Olen ihmetellyt etteikö miestä saada sivuun peleistä?
        Ringbomin Jyp-Blues tuomaripelleily oli luokatonta. Mies joutaisi Saharaan tuomitsemaan arabien otteluita: ei ole jäätä, mutta on fanaattiset pelimiehet, voisi tulla nekku niistetyksi!


    • gbk

      Kyllä Favorin on vähintään yhtä surkea! Vuosi sitten tämä samainen Favorin sohlas ja sähläs Kärppien pelissä. Favorin on sellainen tuomari, joka haluaa jättää sormenjälkensä jokaiseen tuomitsemaansa peliin.

      Sitä minä ihmettelen, että Jääkiekkoliitto/SM-liiga hyväksyy amatöörituomarit peleihin, kun pelaajilta ja valmentajilta vaaditaan ammattitaitoa! Suomalaisten kiekkotuomareitten taso on surkea muutamaa poikkeusta lukuunottamatta. Kenen takamusta tämä Favorin on käynyt nuolemassa, kun on päässyt play-off-tuomariksi? Kaiken huippu on, että heitä ei sitten saisi edes arvostella.

    • on munattomia

      Nykyiset tuomarit henkiseen koulutukseen että saadaan uusia seppomäkelöitä.

    • SportFreak

      Onko muka Sm-liigassa YHTÄÄN hyvää tuomaria? Siis, jos katsotaan tasapuolisesti? Eikä Jokeri-, tai JYP-lasien kautta? Levonen ehkä ainut. Ainoa asia jota kaipaan on sama linja, läpi ottelun. Läpi mahdollisen PO-sarjan.

      Niin, ja se huonoin tuomari on Toivola. Koko kauden samaa viheltämistä, jossa ei mitään järkeä. Huonoin ylivoimasesti, varmasti YV-minuutit epätasaisesti kun Toivola vislaa.

    • natsiviiksi

      onko kellään faktatietoa, kuinka paljon ringbomille maksettiin? ainakin ottelua pelattiin käsittämättömän paljon ykköseksi ja ristiksi veikkauksen peleissä

    • aivan samaa mieltä!

      reijo ringbom on aivan perseestä, mutta ei sami partasenkaan tuomitsemisessa mitään hyvää ole...

    • Dum

      Hommahan saattaisi korjautua, jos Suomeen saataisiin ammattituomarit, joilla olisi ammattimiehen palkka. Tuo palkka toisi mukanaan myös vastuun. Eli: jos puhaltelet miten sattuu, loppuvat hommat (ja palkanmaksu), ja kun taas viheltelet oikeaoppisesti, niin rahaa tulee. TULOSVASTUUTA.

    • Anonyymi

      Vanha kommentti, mutta harvinaisen asiaton.
      No, tämäkin kommentti jäi elämään tänne verkkoon esimerkkinä vähemmän rakentavasta möläytyksestä, jonka kirjoitttajan olisi pitänyt nukkua yhden yön yli ja sitten miettiä kannattaako tällaista jakaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      94
      9397
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      72
      4877
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      44
      4551
    4. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      8
      2338
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1576
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      42
      1373
    7. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      51
      1302
    8. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1286
    9. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1252
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      169
      1174
    Aihe