sanokaapas viisaat neuvoja, miksi varaava takkamme ei lämpeä kunnolla? Vaikka polttaisin puita 6 tuntia putkeen aamulla, illalla takan pinta on vain hiukan lämmin samoin takana oleva seinä. Tuttavat kun kertoo takan lämpeävän vähemmälläkin lähes kuumaksi...mikähän siis vikana?
varaava takka..
lämmittäjä
195497
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
ja pitää kuristaa luukuista sopivaksi tai niiden säätöjen loppuessa perussäätö tehdään savupellillä kuristamalla sopivaksi.
Ja katso että lämmität kesäpelti kiinni-asennossa.
siis kun kaikki luukut on jo muuten kiinni, laitan savupellin pienemmälle?
Älä ihmeessä laita kaikkia luukkuja kiinni. Pitäähän ilmantuloluukut olla auki.
Jos kuuden tunnin lämmitys ei lämmitä uunia, on jotain pielessä. Pelkkä savupellin kuristaminen ei riitä minusta tuon ratkaisemiseksi.
yli 10 m korkea. Onko??
Siltikin kuulostaa omituiselta. Vaikka veto olisi kuinka kova, kuuden tunnin poltolla palaa niin paljon, että sen on pakko lämmittää uunia. Meillä hormi on kahden kerroksen läpi (karkeasti arvioiden ehkä 7 metriä kokonaismittaa) emmekä koskaan rajoita vetoa palamisen aikana. Kaksi pesällistä ei pala lähellekään kuutta metriä, ja sillä uuni on todella lämmin vielä vuorokauden kuluttua.
Jotain outoa tuossa on. Kesäpeltiä minäkin epäilen.
niinkuin sanottu tuo on ainoa mahdollisuus. jos kesäpelti auki porottelet niin lämmität koko asuinaluettasi. muuten tuollaisella poltolla halkeaa jo uunikin kuumuudesta.
Meillä on n. metrin halkaisijaltaan oleva pönttöuuni ja kun täyden pesällisen polttaa (uuni kylmä) niin on kyllä uuni kuuma, ja vielä seuraavanakin päivänä lämmittää mukavasti. toisena päivänä kun lämmittää peräkkään niin riittää puoli pesällistä.
minkahanlainen uuni on alkuperäisellä kirjoittajalla kyseessä?
siis ihan perustakka, nurkkaan muurattu. Ja se hormi ei ole kymmentä metriä, yhdessä kerroksessa asutaan. Eilen kun on lähes koko päivä lämmitetty niin nyt takan takana oleva seinä (käytävällä) on melko lämmin, ei kuitenkaan lähelläkään kuumaa. Ja itse takka on jonkin verran lämmin, mutta ei juurikaan kättä lämpöisempi kuitenkaan..puita on kyllä palanut reilusti, ja kesäpellin uskoisin olevan kyllä talviasennossa, muutettuamme sitä kokeiltiin ja entinen asukkikin siinä neuvoi. Ehkä täytyy silti kokeilla vielä toisessa asennossa..
vika itse takassa,onko se aina lämmennyt noin huonosti?Jos se on kuorellinen ja tarpeeksi villaa välissä,niin ei pinta paljon lämpene.Kuorellisten uunien pinta ei käsittääkseni lämpene juuri yli 60 asteen,itse en pidä sitä riittävänä,ainakaan kylmemmillä ilmoilla.Tuo edellä mainittu pönttöuuni lienee tehokkaimpia puulämmitykseen käytettäviä systeemeitä.Siinä on suht ohut ulkokuori(yleensä tiili kantillaan)joka lämpenee hyvin ja paksuseinäinen tuliputki,joka varaa hyvin lämpöä.Lisäksi siinä on suuri tulipinta,joka kerää lämmön tarkkaan,tästä johtuen se lämpiää vähillä puilla.
Onkohan kyse varaavasta takasta?
Minkähän ikäisestä virityksestä on kyse. Meillä on 80-luvulla muurattu tiilitakka, joka on olevinaan varaava. Lämmitysteho on varsin säälittävä, vähän lämpiää pesän yläpuolelta. Savu kyllä kiertää lenkin (siis kesäpellin ollessa kiinni), ensin ylös, sitten toiseen reunaan uunia, sitten alas ja sitten piippuun. Itse epäilen toimimattomuuden syyksi ahtaita kanavia. Samassa vehkeessä on leivinuuni, jolla kyllä saa möykyn tulikuumaksi parilla pesällisellä, mutta kesäpellin asennolla ei tunnu juuri olevan väliä lämpenemisen kannalta.
Ilmeisesti 80-luvun takkatekniikka ei ole ihan nykytakkojen tasolla.
että juttu on provo! mihin vitun putkeen sinä polttelet niitä puita aamulla?
Kavereiden luona oltiin viime syksynä sähkökatkon aikaan ja siellä lämmitettiin sitten takkaa ihan reilusti noin 3 tuntia eikä takka lämmennyt kyljistään ensinkään, eikä sen jälkeenkään. Eihän sitä kehdannu sit sanoa että ei tuu lämpöä pätkän vertaa. Tyytyväisiä oltiin kun sähköt palas.
märät puut.
Puita pitää kuivata vähintään se 2 vuotta, jotta antavat kunnolla lämpöä.
Puut kuivuvat yhdessä kesässä. Ennen puhuttiin ylivuotisista haloista. Jos pinossa on metrin halkoja jotka ovat paksuja niin silloin tarvitaan 2 kesää. Klapit pilkottuna ja pinottuna kuivuvat yhdessä kesässä alle 20 kosteusprosenttiin.
kahitiiliviritys..
Kyseessä ei ole varaava takka, jos se kerran ei varaa lämpö, märät puutkaan eivät voi tulla kysymykkseen kun kirjoittaja kertoi takkaa poltetun 6 tuntia.
Ilmeisesti takka on varaava vain myyjän puheissa , ostajalle se on avotakka
Onko suoraveto pelti avoimena? Veikkaan sen olevan vika. Harmillista jos on mennyt rikki tuo pelti ,työläs kenties korjata.
Veda on HYVÄ