Vielä viikko ennen kuin kameravalvonnan haltijavastuu astuu voimaan. Onhan kaikilla nyt aurinkolipat ja/tai Paatero-naamarit hankittuina ?
Siinähän selvittävät... (R)
Siinähän selvittävät... (R)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Rekisterikilven päällekkö tuo vappunaamari vedetään?
Siis nythän ne on turhia. ymmärrätkö yhtään mistä puhut?
Eipä uuden lain mukaan muutu kuin se, että ennen tuli postissa kutsu kamarille selvittämään asiaa, mutta nyt tulee heti ehdollinen rikesakko auton haltijalle tai omistajalle.
TÄTÄ SAKKOA EI TIETENKÄÄN TARVI MAKSAA (paitsi herkkäuskoisten hölmöjen), vaan kiistää syyllisyys, jolloin POLIISI JOUTUU TEKEMÄÄN ASIASSA NORMAALIN ESITUTKINNAN.
Jos nyt kuvassa näkyy vaikkapa poliisikenraali Paateron naamari, niin siinähän poliisi sitten selvittää syyllistä. Eikä kukaan nyt kai NIIN hölmö ole, että ensin kiistää ja sitten esitutkinnassa tunnustaa tai ilmiantaa kaverinsa/puolisonsa, EIHÄN...?
Tietämättömyys / muistamattomuus on auttanut jopa valtakunnanoikeudessa.
Helvetin hyvä ja viisas päätös!!!! Aikaa ja vaivaa säästyy.
Sitähän nynnyautoilijat tietysti haluaisivat. Mutta: In your dreams.
Naamarit kehiin !
Voitelin jo rekisterikilven öljyllä ja viikon päästä se on täysin pölyssä ja lukukelvoton. Jos automaattisia sakkoja silti sattuu tulemaan, lähetän automattisen kiistämiseni samantien paluupostissa. Työllistäminen on ihanaa!!!
.. kannattaa muistaa varoa pientareella kuvaavia automaattikameralla varustettuja autoja.
Eli huomaavainen kaveri muistuttaa valomerkein vastaantulijoita, jos näkee tuollaisen auton kuvaamassa naapurin puolella.
autot jannujen nimissä joilla ei edes ole tuloja eikä korttia..
Otantaa kameravalvonnasta 80 km/h alueella:
- punainen kantti-Lada, nopeus 103, kuskina selvästi poliisineuvos
- metallinharmaa uusi Jaguar, 139, Paateron näköinen mies
- sininen Corolla, 122, puikoissa poliisijohtaja
- ruosteinen Pajero, 100, aivan Mikon näköinen kuljettaja
- Taksi-Mersu, 133, siis ehtiiks toi Paatero tekemään sivuhommiakin?
- valkoinen Golf, 99, Paatero kehtasi oikein hymyillä kameralle!
- Yaris Verso, postin väreissä, 101, postimiehen hatun alla Paateron kasvot
- iso jenkkifarmari, 102, Paaterolla aurinkolasit
- paikallisen leipomon Hiace, 98, Mikko 'Pulla' Paatero
- ikäloppu Lantikka, 79, kyllähän Paatero polki mutta kun auto ei kulje!