mihin kannattaisi sijoittaa rahaa?

tietoa kaipaava

Kertokaahan kokeneemmat! Mihin kannattaisi sijoittaa rahaa, että niitä ei menettäisi ja rahoille tulisi korkoa. Olen ajatellut sijoittaa joka kuukausi 100 €. Onko järkevää?

6

2484

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos olennaista on se, että pitää olla melko varmat takuut, ettei rahat mene hukkaan ja edes jonkunlaista tuottoa pitää tulla, niin perusvastaus lienee lyhyen koron rahastot. Niiden riski on hyvin pieni, ja siten myös tuottokin pieni, yleensä muutaman prosentin luokkaa. Parempi silti kuin tavallisella pankkitilillä, joilla korko on olematon. Rahastojen myynnistä menee tietysti veroa, mutta ne lienevät silti loppujen lopuksi tuottavampia kuin tilit. Ne voi myös myydä helposti ja nopeasti.

      • Emma

        menee myös vero, eri nimellä, mutta ainakin tällä hetkellä prosentti on ihan sama, 28. Ainoa, mitä rahastoissa on tiliin verrattuna eroa on se, että niistä on vähän kuluja, rahastosta riippuen. Mutta kuten jo äsken mainittiin, myös tuotto on eri tasoista, kuin tililtä saatava.


      • Tuotto
        Emma kirjoitti:

        menee myös vero, eri nimellä, mutta ainakin tällä hetkellä prosentti on ihan sama, 28. Ainoa, mitä rahastoissa on tiliin verrattuna eroa on se, että niistä on vähän kuluja, rahastosta riippuen. Mutta kuten jo äsken mainittiin, myös tuotto on eri tasoista, kuin tililtä saatava.

        Hyvä tuotto 28% on ihan hyvä. Jos siihen pääsee niin voi olla tyytyväinen.


      • Tuotto
        Tuotto kirjoitti:

        Hyvä tuotto 28% on ihan hyvä. Jos siihen pääsee niin voi olla tyytyväinen.

        28% on siis veroa


      • Jakeli
        Tuotto kirjoitti:

        28% on siis veroa

        Entäs se tuotto?


      • Mark
        Jakeli kirjoitti:

        Entäs se tuotto?

        Entäs se tuotto tosiaan. Lyhyen koron puolella jotain parin prosentin paikkeilla per vuosi. Tosin Schroder Investmentillä näkyy 'European Defensive B' -rahasto tuottaneen 12 kk:n aikana 15,86%.

        Tietolähde: HS 26/3, sivu E28.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1201
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      87
      824
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      764
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      606
    6. 31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      548
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      541
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe