Tänä aamuna

Tänä aamuna tv:ssä oli Eu:n edustaja Aleksanteri Stubb.Ei voi olla typerämpää ja vähemmän kiinnostavampa jaarittelua,jos joku ymmärsi niin kertokoon mitä se ääliö tarkoitti.
11601
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Jos et ymmärtänyt, niin miten voit väittää typeräksi? Tyypillistä änkyrälogiikkaa. Olen aina sanonut, että heikäläisille asiat väännettävä rautalangasta ja päälle kunnon halon isku.

Äänestä
  • Voisitko kertoa ja selventää mistä oli kyse,ja miten se vaikuttaa Suomalaisen joka päiväiseen elämään.

    Äänestä

ei mitään asiaa eikä sisältöä. Pelkkää pyörittelyä siitä mikä herättää huomiota Suomen pj-kaudella. Siinä näkee millaiseksi jallitteluksi on mennyt. Pelkkää bluffia

Äänestä

toi kaveri kyllä kelpaisi.
Kolumninsa ovat hyvin tehtyjä, mutta puhuu pelkkää potaskaa. Oma lehmä ojassa.
Mutta muistanee hänkin että maitojunia on brysselistä tännekkinpäin maailmaa olemassa.

Äänestä

Alexander Stubb on lämmin, perhekeskeinen ja politiikastaan huolehtiva mies. Hän on nuori tulevaisuuden toivo, jonka viisaus ylittää monta sataa vanhempaa änkyrää peräkorven junttilasta.

Stubb voi puhua hieman vaikeaselkoisesti, mutta hänen sanojensa takaa löytyy loppujen lopuksi varteenotettava totuus.

Äänestä
  • Jos talollinen selittäis kun on asiantuntia

    Äänestä

  • Joutomies kirjoitti:

    Jos talollinen selittäis kun on asiantuntia

    Sanoi Stubb mitä hyvänsä, hän on lämmin, isämaataan ja perhettään rakastava kansalainen, joka tulee aina muistamaan kasvinkotinsa ruotsinkielisellä Pohjanmaalla. Katsokaa vaikka kaksi viimeistä kappaletta.

    Stubbin puheiden, kirjoitusten ja kannanottojen syvin sanoma on käsittääkseni se, että EU jollain lailla muistuttaa häntä. Samanlainen ihmisrakas, isällinen mies kuin hän on hyvä Unioni kaikille Euroopan kansoille, niin kauan kuin ne tulevat elämään.

    Tämän kun tietää, ei tarvitse enää koskaan epäillä Stubbin hyviä tarkoituksia.

    "EU ON LAIFFII

    Myönnän. Olen EU-pervo. Saan kickseja EU:sta. Ei kai tässä työssä oikein muuten viihtyisikään.

    Mepin hommassa on oikeastaan vain yksi huono puoli: matkustaminen. Lentokoneisiin, busseihin, juniin ja autoihin tottuu, mutta poissaolo kotoa rassaa. Meidän perheemme tilannetta helpottaa kuitenkin se, että asumme Belgiassa. Toisin kuin monet kollegat, olen viikot kotona.

    Raskainta ovat täysistuntoviikot Strasbourgissa. Lähden kotoa maanantai-aamuna ja palaan vasta torstai-iltapäivänä. Yleensä lennän siitä suoraan Suomeen meppikiertueelle.

    Perjantaisin olen siis aina Suomessa. Se on sitä kuuluisaa "kentän kiertämistä". Kuten päiväkirjasta huomaa, meppikiertue on yksi tämän ammatin antoisimmista puolista.

    Viikolla tahti on kova, mutta viikonloput ja illat ovat pyhiä. Tein perheelle lupauksen, että en matkustele viikonloppuisin enkä mene iltatilaisuuksiin arkiviikolla. Toistaiseksi lupaus on pitänyt melkoisen hyvin. Kaikki myös ymmärtävät tilanteen - lasten kanssa vietetty aika on parasta ajankäyttöä.

    Toki tässä hommassa kaipaa myös lisää tunteja vuorokauteen. Iltaisin kamppailen usein Suzannen kanssa tietokoneen käytöstä. Kun olemme saaneet lapset nukkumaan ja syöneet rauhallisen illallisen, niin hyökkäämme molemmat lukemaan sähköposteja. Mistäköhän johtuu, että minä aina häviän ja jään tiskaamaan?"

    Äänestä

  • ei korppi korpin nokkaa noki.. Ymmärrän kun olette samassa veneessä, ei kannata venhettä keikuttaa. Paljonko Stubb maksaa vakaisurahaa, Talollisen tensidipesussa muuttuu mustakin valkoiseksi

    Äänestä

Politiikka on joillekin päättämistä yhteisistä asioista, toisille, kuten A. Stubbille, se on mahdollisuus päästä elämässä korkealle. EU on hänelle ja monelle muulle henkilökohtainen ja kansainvälinen uraprojekti, joten järkeä on turha edes etsiä sieltä rivien välistä - koska sitä yksinkertaisesti ei ole. Ammattipoliitikko mikä ammattipoliitikko, puolueet ovat täynnä näitä broilereita, jotka eivät ole olleet päivääkään elmänsä aikana "oikeissa" töissä.

Äänestä

Tämä on se sama Stubbi joka kantelee
suomalaispolitiikojen ja virkamiesten
mielipiteistä Brysseliin.Viime syksyn
kohun jälkeen Stubbia ei enää tuputettu
eliittimediassa viikottain.Nyt Stubbi ja media
uskovat kohun jo laimenneen ja viikottain
saamme kuulla tämän Brysselin tehtaankadun
rakentajan latteuksia.Tarkkailkaa mediaa,jos
esillä on jokin eu-asia,niin aina "vahingossa"
haastateltavaksi löytyy vain Stubb.

Äänestä
  • Hyvät hyssykät!

    Siitäkös se kenkä puristikin, kun ei Seppänen tai Lehtinen ollut esillä ?

    Jos olisi ollut, niin samanlaista rumbaa olisi käyty näillä palstoilla.
    Kuitenkin toisin päin - tietenkin..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


joutomies kirjoitti:

Tänä aamuna tv:ssä oli Eu:n edustaja Aleksanteri Stubb.Ei voi olla typerämpää ja vähemmän kiinnostavampa jaarittelua,jos joku ymmärsi niin kertokoon mitä se ääliö tarkoitti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu