Moro. Kertokaa jolla on kokemuksia yrityksistä jonne on otettu oppisopimuksella töihin... Asialliset vastaukset. Kiitos tosi paljon mahdollisista vinkeistä.
OPPISOPIMUSPAIKKA!!!!
Eetu
34318
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hyviä kokemuksia on ollut, varsinkin kun opin paremmin käytännössä, kun koulun penkillä. Tosin aika paljon on itse opiskelua, tuntuu välillä, että aikaa ei riitä kuin opiskeluun ja töissäkäyntiin. Kuopiossa taitaa ottaa aika huonosti oppisopimusopiskelijoita yrityksiin, itsellä kävi onneksi tuuri :) En tiedä tilannettasi, mutta helpompi ehkä on saada oppisopimuspaikka jos olet jonkun aikaa ollut yrityksessä. Tai oppisopimus alkaa vasta silloin kun teoria tunnit ovat tiedossa. Mutta luultavasti se on myös alakohtainen, jos esim. työpaikka kouluttaa. Mutta kun en tiedä tilannettasi, kysele jos haluat tietää lisää, vastaan jos tiedän :)Toivottavasti tästä oli jotakin apua. Ainiin, minkä alan hommista olet kiinnostunut yrityksistä ym.
Moi
Kiitos infosta.
Hoitoalalle aion suuntautua näillä näkymin ja kiinnostaa lähinnä yksityiset hoito laitokset kuopiossa. Tiedätkö maksaako yritys täyttä palkkaa oppisopimus ajalta.. Tietääkseni teoriajakso on palkaton sekä ensi alkuun työharjoittelu jakso jos se kuuluu oppisopimukseen. Kiitos etukäteen.
Yritykset maksaa väh.85% palkasta, mutta voi myös maksaa täydenkin palkan, riippuu yrityksestä. Teoriaosuudella oppisopimuskeskus maksaa 14e/pvä, ja muistaakseni saa kilometrikorvausta yli 10km matkalle. Työharjoittelu ajalla yritys voi päättää maksaako palkan, vai oletko päivärahalla jonka oppisopimuskeskus maksaa. Mutta jos olet eri yrityksessä harjoittelemassa, oma työpaikka ei luultavasti maksa palkkaa, se riippuu niin työpaikasta, mutta saat päivärahaa siltä ajalta. Mille puolelle haluat suuntautua,jos saan kysyä? Voin yrittää auttaa ja kertoa eri hoitoalan yrityksisä mitä tiedän. Toivottavasti en selittänyt asioita liian monimutkikkaasti, mut kysellä saa edelleenkin vastaan jos osaan :)Onko muuten kyse lähihoitajan tutkinnosta?