Suora lainaus uudesta TM:stä, joka kertoo Vuoden auto -ehdokkaista ja niiden joukossa 9-3 Sport Sedanista:
"Saabistit ottavat uuden mallin varmasti ilolla vastaan, mutta jaksavatko muut kiinnostua hieman värittömäksi käyneestä merkistä?"
Että silleen! Aika yleistä muuten, että toimittajat pitävät SS:ää hyvänä autona mutta kovin huonona Saabina! Eli jotain tärkeää perinteisestä Saab-traditiosta näyttää sittenkin kadonneen!
Teknikens Världinkin loppukommentti (suuressa vertailussa, jonka 9-3SS kuitenkin voitti!): "paras BMW, johon Trollhättan kykenee!". Ja siis ihmettelivät Saabin ilmeistä itseluottamuksen puutetta: Saab on pyrkinyt parhaansa mukaan matkimaan muita premium-merkkejä, kun olisi luullut että Saabilla olisi ollut myös jotain omaa annettavaa tässä(kin) luokassa!
On paradoksaalista, että merkki joka aikanaan keksi kunnolliset lampunpesimet, ei kehtaa niitä enää käyttää edes lisävarustelistallaan! Ja oikeasti vain siksi, että muutkaan eivät niitä viitsi käyttää...
"Saabistit ottavat uuden mallin varmasti ilolla vastaan, mutta jaksavatko muut kiinnostua hieman värittömäksi käyneestä merkistä?"
Että silleen! Aika yleistä muuten, että toimittajat pitävät SS:ää hyvänä autona mutta kovin huonona Saabina! Eli jotain tärkeää perinteisestä Saab-traditiosta näyttää sittenkin kadonneen!
Teknikens Världinkin loppukommentti (suuressa vertailussa, jonka 9-3SS kuitenkin voitti!): "paras BMW, johon Trollhättan kykenee!". Ja siis ihmettelivät Saabin ilmeistä itseluottamuksen puutetta: Saab on pyrkinyt parhaansa mukaan matkimaan muita premium-merkkejä, kun olisi luullut että Saabilla olisi ollut myös jotain omaa annettavaa tässä(kin) luokassa!
On paradoksaalista, että merkki joka aikanaan keksi kunnolliset lampunpesimet, ei kehtaa niitä enää käyttää edes lisävarustelistallaan! Ja oikeasti vain siksi, että muutkaan eivät niitä viitsi käyttää...
Vastaukset 18
Vanhimmat
Joo, hyvä autohan se on, mutta lienet oikeassa siinä, että tässä luokassa pärjää parhaiten omaleimaisuudella ja 'ylpeydellä'.
Sentään virtalukon pysyttivät vielä keskikonsolissa...
Olisi kyllä upeata, jos jostain vielä saisi uudenkarhean, vähänajetun, esim. '91 - '93 vuotisen klassisen Ysisatasen... Mutta valitettavasti se vaan oli niin hyvä ajettava, että käytännöllisesti katsoen joka yksilöllä on jo vetäisty ainakin 300tkm... ei voi mitään.
eli klassisia ysisatkuja joilla ajettu jopa alle 100tkm, mutta ei Suomesta kylläkään.
Tämä menee taas vähän ohi aiheen mutta voisitteko kertoa millainen ajettava on tuo klassikko-ysisatku silloin kun se on kunnossa, itselläni on aina ollut surkeita rimpuloita (1983 t8, 380tkm, 900i -86, 290tkm ja nyt kaikista huonoin eli 900c -87, 225tkm), noista yhdelläkään en ole kokenut mitään varsinaista ajonautintoa, aikoinaan omistamani 5-vaihteinen saab 90, jonka mittarissa oli "vain" 150tkm, päihitti ajettavuudeltaan kirkkaasti nämä omistamani sataset. Ysisatkuni ovat olleet alustaltaan ja muiltakin ominaisuuksiltaan loppuunajettuja/täydelistä uudistusta vaativia, tämänhetkinenkin -87 on nelivaihteinen ja äärettömän huono ajettava, 100km/h on maksiminopeus, auto haluaa hypätä pois tieltä sitä kovemmassa vauhdissa, syitä tähän en halua lähteä edes tutkimaan, ainakaan katsastuksessa ei havaittu mitään väljyyttä tms. Tuolla ahvenistolla katselin poikien päästelemistä vanhoilla ysisatkuilla ja olihan komeaa menoa, taisivat alustatkin olla aika timmissä kunnossa. Erityisesti kiinnostaisi kuulla kokemuksia viistokeulaisista turboista/aeroista, jos sellaisen vaikka innostuisi harraste/talviautoksi maahantuomaan. Millaiset välitykset noissa aeroissa/turboissa on verrattuna vaikka omaan ng ysisataseen jossa on 2200rpm nopeudella 100km/h?
Mulla menee 93 mallinen aero 1000rpm vitosella 37,4 kmh eli sikalyhyet välitykset. Rupee rajoitin hakkaamaan viitosella, kun suljetulla alueella koitin...
Ajettu alle 200 tkm, eli kyllä näitä on
...mm. tossa pihalla on parkissa vm.-90 klassikko
erittäin siistissä kunnossa, nyt 118tkm mittarissa.
Kolme vuotta sitten löytäessäni vain 57tkm...vaihtoi
nopeasti omistajaa :)
Turun keskusautohallissa myynnissä silloin?
muistelisin että siellä oli muutama vuosi sitten suunnilleen tuon verran ajettu i16 myytävänä..
Oletkohan ymmärtänyt tuon loppukommenkin nyt ihan oikein? Mie ainakin ymmärsin niin, ett paras "BMw" tuleekin peikkolaaksosta?
Ruotsiksi tuo loppukommentin otsikko on "Den bästa BMW som Trollhättan förmår".
Verbi "förmå" on WSOY:n ruotsalais-suomalaisen suursanakirjan mukaan (tarkistin muuten jo ennen ensimmäistä kirjoitustani) käännettynä voida, jaksaa, kyetä, saada aikaan, pystyä jhnkin, saada joku tekemään jotakin.
Eli kyllä se nyt vaan mielestäni aika lailla oikein käännetty oli! Eli ei missään nimessä niin, että olisivat olleet sitä mieltä, että Hättanista tulee nyt parempia Bemareita kuin Baijerista!
Ottaa oikein päähän nuo jotka jaksaa jauhaa paskaa noista imago systeemeistä. Auto on tehty liikkumista varten ei pihan koristeluun.
Jos autolehdet jotain sisustuksista vertailevat niin minua kiinnostaa enintään:
-Paloturvallisuus
-Kuluminen
-Auringon paisteen vaikutus sekä kova pakkanen
-Kuinka helposti pestävää
Kyllä ne monet "saabismit" ovat olleet aivan hanurista. Kuten nyt vaihdekepin juureen tiputettu virtalukko, josta avaimen saa irti vain kepin pakkiasennossa. Kolme vuotta minäkin sellaista keppiä riuhdoin enkä vieläkään ymmärrä, miksi.
Saabini oli 900 GLs -84; sain sen työsuhdeautoksi uutena. Hyvää siinä olivat istuimet ja junamaisen vakaa kulku suoralla maantiellä. Kaupungissa hartiavoimin väänneltävä rohjo. Moottori oli kaksikaasarinen, 108 hv. Vaihteisto oli välitetty aivan tolkuttoman pitkäksi tuon moottorin väännölle. Talvikelissä vetoa riitti viitosella vain aniharvoin. Huippua löytyi Saksan autobahnilla nelosella karvan verran enemmän kuin viitosella. Jousituksen ulosjoustovarat olivat olemattomat ja etu- ja takajousitus "eri paria"; pienestäkin hyppyristä auto tuli alas pahasti etupuskurilleen. Ei siis mikään sorasyheröiden auto.
Jopa Honda Accord tuntui paljon paremmin käteen käyvältä kulkineelta tuon Saabin jälkeen. Vaikka moottori oli nimellisteholtaan jopa heikompi (106 hv), oli kulku tuntuvasti kepeämpää. Tasaisen harmaa japsikärry meni edelle Trollhättanin/Uudenkaupungin ylpeydestä!
Jätettäköön kertomatta, millä merkillä olen ajanut Hondan jälkeen, 14 vuoden ajan, merkkiä vaihtamatta.
Nykysaabit ovat tietenkin eri asia kuin 80-luvun kärryt. Koeajoin 9-5 farkun pari vuotta sitten eikä se tuntunut pahalta lainkaan. Mutta siinä hintaluokassa löytyy sitten jo kilpailukykyä muiltakin merkeiltä. Ja se pirun virtalukko oli vieläkin siellä keskitunnelissa lattialla! Hyi helvetti!
Niin eikö se ole eka kerta kun isossa saabissa on virtalukko keskellä. Onneksi uudessa 9-3SS ei tarvita enään pakkia vaan siinä on sähköinen rattilukko.
Se R-asentohan auttaa kanssa siihen ettei auto lähde liukumaan minnekkään vaikka unohtaa käsijarrun.
tarkoititko että on hyvä kun on pakkilukko? Itse laittaisin mielummin sen vaihteen päälle mihinkä suuntaan olen lähdössä seuraavaksi. Ja automaatissahan P on pysäköinti.
Kun on virtalukko keskikonsolissa:
avaimet ei roiku polven päällä
eikä myöskään kolise kurveissa.
Ja kun siihen tottuu niin ei sitä edes huomaa.
Ja pakkilukosta:
eipä saa esim. muksut vaihdetta vapaalle jos hetkeksi jäävät keskenään autoon
Nimim. "mihin tässä autossa on virtalukko piilotettu kun ei ole penkkien välissä...."
Meikäläinenkin on niin kieroutunut, että nyt tuon 9k:n virtalukon sijainti tuntuu ihan typerältä :)
niin, nyt sitten avaimet roikkuu polven päällä ja kilisee minkä ehtivät..
satkussa en muuten käyttänyt ollenkaan käsijarrua, paitsi jyrkkään mäkeen jättäessä, mitäs sitä repimään jos pakillakin paikallaan pysyi.
Tuo pakkilukko kyllä minuakin sillointällöin harmitti, mutta jos sen puuttuminen tarkoittaisi esim. n13 sunnyn tapaista virtalukkoa jota ei löydä, saati sitten pysty kääntämään avainta siinä rannetta nyrjäyttämättä, niin ei kiitos. onneksi 9k:ssa on virtalukko sentään siedettävässä paikassa/asennossa, vaikkei sekään _hyvä_ ole..
"virtalukon löydän jo, pakki silti menee vielä automaattisesti välillä.."
turvallisuus näkökohtaa.
muistaakseni saab magazinessa oli kerrottu asiasta
polvet kuulemma säilyy paremmin kun se virtalukko
on siinä välissä.
Tärkein syy, miksi virtalukko on keskellä on turvallisuus. Ohjauspylväässä oleva virta-avain ja siinä roikkuvat avaimet rikkovat kolaritilanteessa suuren määrän kuljettajien polvikierukoita > invaliditeetti. Vaihdelukko taasen vaikeuttaa ja hidastaa auton varastamista. Ei riitä että yhdistelee johtoja ja lähtee ajelemaan.
Et sillei !!!
Tsekkaa tuolta innovaatiot
http://www.saab.fi/main/FI/fi/innovations.xml
Turbo RULEZ !
9-3SS ei ole enään vaihdelukkoa vain sähköinen rattilukko.