Mikä onkaan voittosuhde?!

Antikana

Nyt en oikein ymmärrä. Voiko rahapeleistä voittaakin? Toki olen minäkin joskus harvoin voittanut muutaman lantin. Se on aika hyvä saavutus harvoin pelaavalle! Mutta miten pelimaanikot voivat puhua voittamisesta? Kannattaisi ensin laskea kuinka suuren rahamäärän edestä vuoden aikana pelaa. Eihän tämän jälkeen edes parin tonnin "voitto" ole mikään saavutus. Tappiolle jäätte kuitenkin, ja vieläpä todella pahasti pakkasen puolelle. Ei mikään peli pyöri sillä, että kaikki voittavat. Eihän peli muuten kannata! Ja miten jollakin pelillä olisi muuten varaa jakaa joskus jopa miljoonaluokan voittoja, mikäli sieltä aina pelaajat jäisivät voitolle. Kumma homma: tuntea hirveätä tyydytystä ja ylpeyttä siitä, että vuoden tuhlattuaan 50000 euroa kaiken maailman peleihin, voittaakin yhtäkkiä 5000. Ei ole minun laskuoppini mukaan voittoa!

4

1510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • josvaan

      lasket mitä pappa betalar sulle se on varmaan pieni loottvoitto

      • Antikana

        ... laskea puolestani vaikka omat perskarvasi:) Tai laske ne isäsi karvat, jos omiasi et pysy näkemättä laskemaan. Tai sitten voit ottaa myös ystäväsi avuksi tai käyttää peiliä. Äitisikin ehkä auttaisi sinua, jos oikein kauniisti pyydät:)

        Vem är min pappa... Jag vet inte... Så min pappa inte betalar mig... Mene kysymään isältäsi kuinka paljon hän voisi sinulle antaa? Ehkä se olisi sinulle suuri lottovoitto...!


    • lkjh

      Kyllä se niin on, että rahapeleissä suurin osa toimii maksajina eivätkä satunnaiset voitot kata tappioita. Tämä on pelien olemassaolon edellytys. Esimerkiksi vedonlyöntiyhtiö, Veikkaus on yhtiö, jonka tarkoitus on tuottaa mahdollisimman paljon - siis viedä pelaajilta mahdollisimman paljon rahaa. Tämän tavoitteen Veikkauksen johto myöntää avoimesti ja tavoitetta edistetään runsaan mainonnan avulla. Vielä pahempia ovat RAY:n "mummonryöstöautomaatit", joilla ei ole mahdollista pelata voitollista peliä. Kuitenkin on olemassa pelejä, joissa taitava pelaaja pystyy kääntämään pelinjärjestäjän edun puolelleen ja tienaamaan rahaa ja jopa elättämään itsensä näillä voitoilla. Erään arvion mukaan Suomessa on n. 40 vedonlyönnillä itsensä elättävää ihmistä, pokerilla itsensä elättäviä on luultavasti jonkin verran enemmän. Wikipedian (englanninkielinen) teksti rahapeleistä ja tietoa mm. peleistä, joissa pelinjärjestäjän etu on voitettavissa:

      http://en.wikipedia.org/wiki/Betting

    • oon paras

      mä oon voitolla hurjat 57e ray masiinoista joka viikko meen täyspottin 20e mukana ja paffin sivulle hävinny noin 600e :( veikkauksesta voitolla noin 1400e :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      239
      45188
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      121
      25963
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      163
      10782
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9401
    7. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      8663
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8468
    9. 242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe