Otin viimeinkin viimasuojaimen pois Xantun keulilta, tuskin enää tarttee tänä keväänä ?????
Millä viimasuojain kannattaa pestä, siihen on talven aikana tarttunut öljyä/pikeä ja suolaa (valkoista kamaa) ???? Suojain on hyvä kuitenkin nyt huoltaa, paljon mukavampi taas asentaa marraskuussa !
Tepa
Millä viimasuojain kannattaa pestä, siihen on talven aikana tarttunut öljyä/pikeä ja suolaa (valkoista kamaa) ???? Suojain on hyvä kuitenkin nyt huoltaa, paljon mukavampi taas asentaa marraskuussa !
Tepa
Vastaukset 8
Vanhimmat
liuottimella ja suojaa sen jälkeen silikonisuihkeella, on sitten hyvässä kunnossa, kun asennat sen syksyllä takaisin autoon. Itse poistan suojan vasta, kun vaihdan kesärenkaat alle. On tosi kätevä väline.
Kannattaa viedä merkkiliikeeseen huollettavaksi ja senjälkeen esim Nordean pankkiholviin.
On siten taas syksyllä tallessa suojaamassa salaamatonta rakasta viimalta.
Ja on omenainen olo kun pysyy öljyt sisässä.
Mulla ei C4 1.6 mallissa ei ole ollutkaan sitä viimasuojaa. Se kuulemma kuuluu vain diesel malleihin. Ei ainakaan mulla ole mitään ongelmia ollut, mutta totta kai se lämmittäisi auton nopeammin kovilla pakkasilla. Ehkä sitten ensi vuonna laitan kun tänä talvi on jo ohi.
hyvät ohjeet, mutta jos haluat, voit tosiaan huoltaa sen itse kuten "normaalipesu" ehdotti. Muistat vain käyttää joitakin merkkituotteita pesu- ja säilöntäaineena. Säilytys onnistuu parhaiten valolta suojassa ja tietenkin viileässä paikassa, jotta suojan toiminta alkaa heti välittömästi (aktivoituu), kun asennat sen syksyllä paikalleen. Esim. pakastin on oiva säilytyspaikka.
Näin varmistat viimasuojan moitteettoman toiminnan ja se palvelee sinua (ja Citroeniasi) uskollisesti vuodesta toiseen.
Kannattaa varmaankin viedä Veholle!
Olen lueskellut näitä "viimasuoja" -juttuja tältä palstalta, mutta en oikeasti ymmärrä mitä se meinaa.
Onko jokin viimasuoja autolle olemassa, ja jos on, niin miksi?
Itse en ole koskaan käyttänyt autossani mitään pahvisia virityksiä, enkä mitään "viimasuojiakaan", koska sen tarkoitus jää vähintäänkin hämäräksi.
Ehkä kovalla pakkasella keulan suojaaminen ajoviimalta nopeuttaa moottorin lämpenemistä, mutta muutenhan siitä ei mitään varsinaista hyötyä ole.
Moottorissahan neste kiertää kylmänäkin ihan normaalisti ja ajoviima voi jäähdyttää silloin moottoria. Mutta kun lämpö on kohonnut normaaliin, niin sittenhän vasta neste alkaa kiertämään jäähdyttimessä, jota siis "viimasuojalla" suojataan.
Eihän se enää moottorin lämpöön siinä vaiheessa vaikuta ainakaan (lopputulokseltaan) positiivisesti.
Jos syyläriin tulevan kuuman jäähdytysnesteen jäähtyminen estetään, niin eikö moottori kuumene liikaa? Syylärin tehtävänähän on se nesteen jäähdyttäminen.
Moottorissa oleva termostaatti huolehtii milloin nestettä pitää pistää kiertämään jäähdyttäjään.
Mihin siis sillä "viimasuojalla" pyritään?
Vai onko se vain suunsoittoa koko "viimasuoja"?
Ja olen kyllä melkolailla satavarma, että kaikenlaisien pahvien virittäminen auton keulaan saa kyllä oikeat automiehet virnistämään säälinsekaisesti. Sama koskee tietenkin niitä varsinaisia "viimasuojia".
Kertokaa oi tietäjät, mikä tämä "viimasuoja" -villitys oikeasti on.
tuo viimasuoja (keulamaski) on sitikassa mukana tuleva muovinen läpyskä, mikä asennetaan keulassa olevaan ilmanottoaukkoon. Sen tarkoitus suojata jäähdyttimen puhallinta mahdollisesti aukosta sisään tulevalta lumelta, jotta se ei estäisi puhaltimen toimintaa, mikäli se käynnistyy. Toinen tehtävä on jonkin verran estää ajoviiman virtausnopeutta moottoritilassa, jolloin moottorin vieressä olevat huohotinputket eivät jäätyisi sinne kertyvästä kosteudesta johtuen. Myös sillä lienee jonkin verran vaikutusta moottorin lämpenemisnopeuteen/lämpimänä pysymiseen, koska moottorin ulkopintahan on varsin laaja, ja siten ollen sen kautta myös johtuu lämpöä pois. Jos ilmavirtaus moottorin ympärillä saadaan hitaaksi tai nollaksi, tuo lämmön siirtyminen moottorista hidastuu. Nykyisissä sitikoissa tuo huohotinputkien jäätyminen on estetty lämmitysvastuksilla, joten sitä varten viimasuojaa ei tarvita. Siten viimasuojaa tarvitaan lähinnä vain tuon puhaltimen suojaamiseen lumelta.
Ainakin täällä pohjoisessa näitä "oikeita" automiehiä on monen merkkisillä autoilla ajavia, koska näitä pahvivirityksiä näkee aika paljon. Eihän siitä haittaakaan ole, päinvastoin, kunhan vaan seuraa lämpömittaria. Näitä maskisuojia muuten myytiin ainakin joskus 80-luvulla tarvikeliikkeissä eri automerkkeihin.
... että Citikassa flekti on syylarin edessä (auton edestä katsottuna) toisin kuin useimmissa autoissa. Sen vuoksi hyvä suojata lumelta, jäältä ja suolaroiskeilta.
Viimasuojan käyttö ei merkitse, että etteikö syylari saisi jonkin verran ajoviimaa. Viimasuoja kiinnitetään "alamaskiin", joten "ylämaskin" kautta tulee jäähdytystä. Viimasuoja ei siis peitä koko maskia, vain osan siitä.