Kumpi tilavampi sisämitoiltaan??
Uudessa 9-3 Saabissa on aika onneton takajalkatila. Miten lie tuossa A3 sportbackissä?
Onko kukaan verrannut absoluuttisia mittoja?
Uudessa 9-3 Saabissa on aika onneton takajalkatila. Miten lie tuossa A3 sportbackissä?
Onko kukaan verrannut absoluuttisia mittoja?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Saab 9-3 on samaa kokoluokkaa kuin Audi A4. Saanin etutilat on vielä väljemmät A4:ssä ja takana tilat suunnilleen samaa luokkaa.
Muuten eräs pikku juttu: Saab 9-3 etu polvitilat leveyssuunnassa ovat parhaat mitä missään tämän kokoluokan autossa. Eikä sivukolarissakaan telo ensimmäiseksi polviaan oven vempaimiin.
Ja Saabin ovipalkit on vahvuudeltaan omaa luokkaansa.
Saab on turvallinen !
Siinä on parempi vertailukohde, vertailun voi lukea Tekarista 1/06. Autot sijoittuivat jaetulle 2. sijalle, eli makuasiat ratkaisevat.
Audissa on pidempi jalkatila, mutta se on saatu keinotekoisesti aikaan: Penkki on todella matala ja istuinosa on lyhyt. olen 180cm ja istun tuollaisessa viikottain 300km takanapenkillä.
9-3:sen penkki on "kunnollinen", eli jalkatila on pienempi mutta penkki on oikealla korkeudella ja istuinosa riittävä. Sama homma muuten Volvo V50:sen kohdalla, eli A3 on tilavampi mutta V50:sessä on hyvä/parempi silti istua koska penkki on "oikea".
Mielestäni siis Saab:issa on paremmat tilat - lastenistuin takana menosuuntaan ei mahdu kunnolla edes isompiin autoihin joten sitä ei kannata murehtia.(=menee hyvin kaikkiin).
Molemmat hienoja autoja, mutta Saab:in epävarma tulevaisuus voi vaikuttaa jälleenmyyntiarvoon. Audissa taas kovat rengasäänet ja pikkuautomainen olemus koska akseliväli on Golf-luokkaa(noin 2500). Sabassa noin 2700.
Joka tapauksessa kumpikin on "kiinnostava" auto ja hankkimisen arvoinen.
Välit 258/268. A4:n väli 265.
> Molemmat hienoja autoja, mutta Saab:in epävarma > tulevaisuus voi vaikuttaa jälleenmyyntiarvoon.
Vaikuttaako nostavasti vai alentavasti? Vois kuvitella, että harvinaisuutena lopetta laskemisen kokonaan.
Tuo voi tietty olla tosikin että A3:sen istuinosa
on vain lyhkäsempi kuin 9-3 ssa. Tosin vastaavasti lyhytjalkasilla lapsilla voisi olla sen vuoksi juuri mukavampi istua pitkää matkaa Audin takana, kun Audin takapenkki on vähän niinku pikkuihmisille tehty.
Saabissa epäilyttää juuri tuo saabin tulevaisuus ja myös sen korkeahko hinta. Tosin jos A3 seenki lyödään 2 litran turbomotti niin hinta pompsahtaa "pilviin".