Tiedättekö maksa arvonne?

Minä en tiennyt.

Tuli täytenä yllätyksenä nuo maksa arvojen kohoamiset. Vaihdoin työpaikkaa kuukausi sitten, jossa otettiin uusilta työntekijöiltä labrakokeita ja muut kokeet hyviä paitsi Alat ja Asat jotka oli kolminkertaiset normaaliin verrattuna, siis päälle 200. Nyt joudun tarkempiin kokeisiin ja pakko myöntää että jänistää. Lopetan nyt kannabiksen käytön.

19

13073

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kantsii

      Kannatta mennä jos on käyttänyt huumeita missään muodossa. Sama viinan suurkuluttajille.

    • Aiheuttaa..

      Liikalihavilla on kohonneet maksa-arvot, ja jopa rasvamaksa josta kehkeytyy maksakirroosi.
      Älkää siis olko lihavia.

    • jos siltä

      tuntuu. Sinuna miettisin kuitenkin muitakin vaihtoehtoja ko.ilmiölle kuin kannabis.
      Tämä sen takia että kannabis ei ole toksiininen
      aine, eikä siis rasita maksaa niin kuin esim. alkoholi.
      Lisätään nyt vielä että en tiedä minkälaisia määriä olet käyttänyt, mutta paljon se vaatii jos pilvellä maksa-arvot saa noin koholle.

    • 1864h

      Olin myös hiljattain työpaikan terveystarkastuksessa ja maksa-arvoni olivat loistavat.

      Alaniiniaminotransferaasi 26 U/I (viitearvo 10-70)
      Glutamyylitransferaasi 18 U/I (viitearvo 10-80)

      Nämä tulokset siis viikonloppupössyttelystä huolimatta. Alkoa kuluu 5-10 krt vuodessa.

    • Maksalaatikko

      arvot voi olla ainoat mitä kanna nostaa.
      Ei kannabis vaikuta maksaan millään tavalla. Ne on ne liuottimet, ja muut toksiset päihteet jotka maksan hajottaa.

      Mikäli aiot itseäsi vahingoittaa fyysisesti kannabiksella. Suosittelen syömään sitä puhdasta thc:tä 2 kiloa, muutettuna hasaksi 10 kiloa. Se on ihmiselle tappava annos. saat suolitukoksen johon on erittäin kivulias kuolla.

    • kannabis on huume

      Yksikin hasajointti nostaa maksa-arvot pilviin ja koska kannabis on rasvaliukoinen aine ja huume ja laitonta, maksa-arvot ovat koholla jopa kuukauden.

      Jos olette vaihtamassa työpaikkaa ja pelkäätte joutuvanne maksatesteihin ei kannata poltella ruohoa vaan juoda viinaa, sillä se on päihde eikä huume, joten se ei vaikuta maksa-arvoihin.

      • palstan

        tuntien tämänkin viestin ottaa joku tosissaan.


      • tietää
        palstan kirjoitti:

        tuntien tämänkin viestin ottaa joku tosissaan.

        Arvot nousee taivaisiiin.


    • Rakentaja 101

      Ottivat sairaalassa kokeita kun olin huilimassa usean vuoden kannabiksen suur-päivittäiskäytön takia. Annokseni olivat parhaimmillaan sellaista 10-40g päivässä. Ja testit olivat todella laajat koska olin hoidettavana huumeen väärinkäytön takia.

      Missään fysiologisessa testissä ei mitään normaalista poikkeavaa, mukana oli myös maksatesti. Miksi olisikaan? Ei kannabiksella ole fysiologisia vaikutustapoja oikeastaan mitään eikä polttelusta voi tulla maksatauteja etc, etenkin kun en koskaan käyttänyt sitä itämafian paskaa vaan polttelin omiani. Ja kannabis on toksikologisesti todella inaktiivi, lähinnä kai sydänpysähdys uhkaa kun veren viskositeetti laskee kun hatsia alkaa olla yli 10 prosenttia veren määrästä... ;-)

      Sama setti jatkuu, olin tuossa 4kk sitten läpikotaisessa työterveystarkastuksessa. Ei mitään muutoksia käyttöä edeltäneeseen tilaan. Jopa keuhkokapasiteetti oli keskimääräistä hiukan suurempi; ainoa josta olin hiukan huolissani.

      Toivottavasti kuitenkin jotkut alkoi kuumotteleen juttuasi. Sehän siinä pointtina onkin.

      • Ei-Hajuakaan

        "veren viskositeetti laskee kun hatsia alkaa olla yli 10 prosenttia veren määrästä"

        Jos mitä tahansa vierasta ainetta on veressä yli 10 prosenttia, niin kannattaa huolestua. Jos laittaa pelkkää tislattua vettä, voi sekin olla vaarallista. Siinä pitää olla 9g/l suolaa seassa (0,9%).

        Eli 500ml vettä ja 4.5g suolaa, niin ei veri mene veteläksi.

        Alkoholiakin jos on yksikin prosentti, niin 99,9999% kuolee. Muutama tapaus on olemassa yhden prosentin jälkeen hengissä pysyneistä. Taisi olla Kanadalainen nainen, joka selvisi 1,3% alkoholia veressä. Puoli prosenttia ja puhe on melkoista sopertelua jos henki vielä pihisee. Alkoholistille puoli prosenttia alkoholia veressä ei välttämättä ole paha.


    • Tarkastakaa!

      Kannattaa mittauttaa nuo maksa arvot ajoissa, ennenkuin maksa poksahtaa, varsinkin jos olet vielä sekakäyttäjä.
      Kirjoitelkaa sitten mitä olivat?

    • jeps

      alat 100 ja asat 150, joten se siitä.

    • fgfgfgf

      2725 tasasena pysyy eikä menoa haittaa..

    • muutos 2011

      Liiallinen viinanjuonti aiheuttaa maksakirroosia ja virtsankarkailua! vaihtakaa alkoholin suurkulutus mielummin terveellisempään kannabikseen.

      • Jorma Peter

        Olen samaa mieltä.


      • Anonyymi

        Kannabis on aivan paskaa.Älkää olko tyhmiä.


    • Zoned

      En tiedä maksa-arvoista, mutta kielioppisäännöt tiedän

    • Anonyymi

      Itselläni on sama juttu. Maksa-arvot yli kolminkertaiset normaaliin nähden. En tosin koskaan ole vetänyt mitään huumeita, oli minulle maksa-arvojen moninkertaisuus paljasti vakavan maksasairauden. Siihen ei ole parantavaa lääkehoitoa ja se johtaa hitaasti maksan tuhoutumiseen eli maksakirroosiin.

      En käytä alkoholia enkä huumeita. Kyseessä on maksasairaus. Onnea teille, jotka ehditte vetää aineita ja siitä palkkiona tuli maksasairaus. Minulle tuli maksasairaus viettämällä täysin raitista elmäntapaa :)

      • Anonyymi

        Ikävä juttu.
        Mutta maksaan voi tulla vauriota, sairautta, ihan ilman päihteitäkin.
        Se on ehkä jopa jonkinlainen ongelma, jos raitis ihminen sairastuu maksansa kanssa, olen kuullut muutamia tapauksia, että sairastunutta ihmistä on pidetty terveydenhuollossa täysi juoppona, kun on sairastunut maksasairauteen.
        Ei siinäkään mitään kivaa ole, se on loukkaavaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      107
      4897
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      425
      1546
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      191
      1128
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      110
      1108
    5. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      16
      1026
    6. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1010
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      931
    8. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      921
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      886
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      826
    Aihe