Voisiko vanhassa veneessä oleva pari kolme metriä pitkä profiililtaan isopurjeen puomin kanssa samankaltainen alumiinipuomi olla ns. spiirapuomi? Puomin päissä on pienet hakaset joista toisen saisi maston puolelle kiinni ja toisen pään skuuttiköyden hakaseen joka kiinnittyy genoaan. Silloinhan genoa siirtyisi sujuvammin puolelta toiselle vendoissa kun puomi pitäisi sen etäämpänä vanteista. En keksi sille muutakaan käyttötarkoitusta.
Skandiveneessäni puomi ??
sohveltaja
112731
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Onpas tosiaan melkoinen spiirapuomi, jos on isopurjeen puomin kanssa samaa kaliiberia!
Muoto on sama mutta läpimitta pienempi
spinnupuomi.
voihan sitä kokeilla spiirapuominakin, mutta on
siihen tarkotukseen painava. eli ei ihan pinellä
tuulella toimi
Pituus onkin n. 3 - 3.5 metriä. Minkä purjeiden kanssa tuota voi käyttää vai kannattaako ja pelkästäänkö myötäiseen? Spinaakkeria ei ole mutta muuta löytyy.
Itse olen pari kertaa käyttänyt rullagenoan kanssa myötätuuleen ja iso ollut sitten toisella puolella.
Olen käyttänyt spinnupuomia spiirana ajeltaessa
virsarilla. Olen virittänyt toisen pään kiinni
sivuvanttiin vastapuolelle. Silloin spinnupuomin pituus juuri sopiva genoalla ajettaessa ja kyyti rauhoittuu mukavasti. Kovemmalla kelillä olen sitten myös virittänyt puomin kiinni sivukaiteeseen. Ei täydellinen, mutta etenkin yksinajoa helpottava kikka vaihtelevilla ja puuskaisilla tuulilla.
Spinnupuomin vakiomitta on sama kuin J-mitta, eli etustaagin ja maston väli. Normaali genoan leveys taas 1,4 - 1,5 kertainen edelliseen. Spinnupuomin ei siis pitäisi mitenkään olla liian pitkä spiiraksi, pidempiäkin sen sijaan käytetään. Turhan järeä kyllä, kun melkein harjanvarsikin riittäisi. Vastikkeena painolle spinnupuomi on toisaalta hyvin hallittavissa gaijoilla.
Samalla vaivalla kuin virittää spinnupuomin spiiraksi, virittelee sitten sen spinnunkin. Se on sentään mukavampi purjehdittava, vieläpä vähän nopeampikin.
En kuitenkaan yleensä viritä genoaa kovin ulos reippaalla puuskaisella takaviistosta puhaltavalla tuulella. Voihan sitä toki virittää myös aivan kuin spinnunkin, mutta sellaisilla keleillä toki varsinainen spinnu on kätevämpi. Tuo kikka on turvallisempi varsinkin yksin (lue kokemattoman kaverin kanssa) ajtettaessa, ei tarvii pelätä broachaamista.
En mene sinua neuvomaan tai sanomaan, että väärin purjehdittu, veneet ja tapaukset kun vaihtelevat. Yleisemmällä tasolla voisin vain todeta, että reippaat avotuulet menevät paljon mukavammin pelkällä genualla. Skuutipiste vain heittoplokilla varvaslistaan ja reilusti eteenpäin normaalista. Ohjaus on mukavaa ja broach käytännöllisesti katsoen mahdottomuus, eikä etupurje jää millään suunnalla paukkumaan ison katveessa. Sivutuuliosuudet hoituvat hyvin tällä viritelmällä, tarpeen vaatiessa pieni pätkä kryssiäkin.
Kyllä varmaan olet oikeassa ja olen tuotakin menetelmää käyttänyt. Reippaassa myötäisessä joskus pelkällä fokallakin on joutunut menemään ja silläkin yli 7 solmua PÄijänteellä! Kelit vaihtelevat ja tekniikka sen mukaan. Virsari on tosin joissain tilanteissa helpoin viritelmä kun purjehdussuunta vaihtelee kapeissa vesissä usein ja tuulet helposti pyörivät takatuulella hieman puolelta toiselle. On jatkossa helpompaa vain nykäistä spiira pois ja jatkaa normaalilla varustuksella. Reippaammalla tuulella on toki helpompaa ajella pelkällä etupurjeella, kovaa hakkaamista kun eivät tahdo purjeet eikä omat hermot kestää.
Spinnupuomi, olen omassa veneessäni käyttänyt sitä myös spiirapuomina, mutta eipä se ole oikein sovelias siihen käyttöön (=turhan pitkä ja painava)