Olen siis 16-vuotias 150cm ja 32kg.
Tiedän olevani alipainoinen, mutta onko se vaarallisen alhainen?
Olen sairastanut anoreksiaa, mutta nyt saanut painon pidettyä. Millään en vain saa nostettua.
Olisi kiva näyttää naiselta, mutta siltä en tosiaankaan näytä! Ihan pikkukakaralta!
Mitä mun pitäis tehä!
Tiedän olevani alipainoinen, mutta onko se vaarallisen alhainen?
Olen sairastanut anoreksiaa, mutta nyt saanut painon pidettyä. Millään en vain saa nostettua.
Olisi kiva näyttää naiselta, mutta siltä en tosiaankaan näytä! Ihan pikkukakaralta!
Mitä mun pitäis tehä!
Vastaukset 2
Vanhimmat
On toi vaarallisen alhainen.Sun painoindeksis on 14,2!!!Sun kuuluis olla sun terveydes takia osastolla.Sun pitäis ehdottomasti ruveta syömään pikkuhiljaa enemmän ja useemmin,,nii sit se lähtee!
Ensinnäkin, sinulla on vielä anoreksia. Ajatuksesi ja painosi ovat vielä sairaat.
Vaikket tuossa painossa nyt ihan heti ole ihan sentään nälkään kuolemassa- jos siis painosi niinkuin sanoit pysyy siinä ja syöt -niin painosi on kuitenkin haitallisen alhainen. En ole lääkäri, joten en tiedä mitä kaikkia haittavaikutuksia on pitkään jatkuvasta alipainoisuudesta, mutta monenlaista haittaa siitä on elimistön toiminnalle. Ainakin osteoporoosi sinulle todennäköisesti kehittyy, jos ei ole jo. Luustolle normaali hormonitoiminta on välttämätöntä, ja se taas edellyttää normaalia painoa.
Naiselta voit alkaa näyttää, jos saat painoa nostettua- ainakin 40. Olet myös niin nuori, että on mahdollista, että kasvat myös jonkin verran pituutta, jos painosi normalisoituu, jos saat tarpeeksi energiaa.
Painon nostossa kannattaa pyrkiä syömään niin paljon, että voi harrastaa kohtuullisesti liikuntaa, ja silti energiaa jää painon nostoon. Näin painoa tulee myös lihaksina- ehkä ahdistaa vähemmän ja näyttää myös paremmalta. Lisäksi painoa pitäisi pyrkiä nostamaan monipuolisella ruualla. Toivottavasti saat terapiaa- se olisi tarpeellista sinulle myös.
Toivottavasti paranet anoreksiasta mahdollisimman pian! Tsemppiä!