Minulla on ilmestynyt alapäähän sellainen patti/kyhmy. En osaa sanoa milloin se on tullut, mutta huomasin sen itse noin viikko sitten. Se ei ole kipeä. Hieman kova, mutta melko pehmeä kuitenkin. Aika iso se mielestäni on; noin kahden naisen sormenpään kokoinen ja erottuu selvästi peilillä katsoessa. Olen seurustellut saman miehen kanssa jo pidemmän aikaa eli sukupuolitaudista ei pitäisi olla kyse. Luin paljon esim. kondylooman ja herpeksen oireista sekä katsoin kuvia niistä, mutta kumpikaan ei sopinut minun tilanteeseeni. Minulla ei ole mitään näppyjä siinä/muuallakaan eikä se ei kutia tms. Voiko olla vain joku sivuoire, kun minulla on ollut useita virtsatie ha hiivatulehduksia viime aikoina? Vai osaisiko joku kertoa, mikä se voisi olla?
Mikä voi olla?
Nainen21v
2303
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
missä kohtaa kuvailemasi "kyhmy" on? mietinpä vaan, että onko mulla sama juttu. en ole myöskään varma, koska tuo on ilmestynyt, mutta kipeä se ei ole, ja suurenee kun on ollut yhdynnässä ja taas välillä pienenee. olen jutellut siitä muutamien ihmisten kanssa ja olen lukenut kaikkia juttuja, eikä mikään viittaa siihen, että olisi oire mistään taudista. joku epäili jotakin rauhasta. huolestuttaa kuitenkin!
No sukupuolitaudit ilmestyvät ihon pinnalle. Tuskin siitä on kyse, vaan ärsyyntyneistä imurauhasista. Saattavat juuri esim. yhdynnän jälkeen, tulehduksen aikana...yleensäkin ärsytyksestä. ne saattavat tuntua välilihan yläpuolella yhdellä/kahdella puolella. Samantyyppisethän on ihmisillä kaulassa, siis imusolmukkseet, jotka ovat yleensä esim. flunssan yhteydessä turvonneet..?