Oksentamis reaktio??

laatta

Onko muilla vastaavia kokemuksia tai kohtaloa.Iskee silloin tällöin,yht äkkiä.Ei johdu huonosta kunnosta koska voi tulla melki heti treenien alussa.Hammassuojilla en ole havainnut sen kummosempaa vaikutusta.Alkaa yhtäkkiä,kukoo kukoo mut mitään ei tule._Hetken huilin jälkeen pystyy jatkamaan eikä enään toistu???Otteluissa/sparreissa todella ärsyttävää.Kun homma jää kesken.
miten pääsis eroon?Eli mitään krapulaa tai muuta sairastelun jälkeisiä juttuja en tarkoita.Ei lenkkipolulla tai muissa liikuntamuodoissa tee vastaavaa.

1

824

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaikea sanoa

      jos ei kerran moinen tule muun liikunnan parissa vastaan, niin outoa on. kokeile kuitenkin tehdä esim lenkkipolulla jotain mikä vastaa rasitukseltaan samaa kuin treeneissä. jos esim jännität treeneissä itsesi niin uuvuksiin että s aiheuttaa moisen. tai sitten unohdat treeneissä kokonaan hengittämisen ja vahingossa pidätät henkeäsi, kunnes olet ihan lopussa tai mitä lie. jos vika ei löydy fyysisestä tekemisestä syy on ehkä jollain lailla henkinen. oli syy mikä tahansa, opettele tunnistamaan ne tekijät, mitkä laukaisevat oksurefleksisi, esim. liian äkillinen aloittaminen kovalla vauhdilla, joku jännitystilanne sparrin alussa ym. ja opettele otamaan rauhallisemmin ja välttämään ne tilanteet mitkä laukaisevat oksujutut. jos ei mikään auta ja paha olo tulee usein, on varmaan suositeltavaa kääntyä lääkärin puoleen.
      jos selässäsi on jotain välilevyongelmia ja potkunyrkkeilyn potkut taivuttavat selkääsi johonkin sinulle huonoon asentoon, voisi sekin voi ehkä aiheuttaa moista. aika arvailemistahan tämä on , mutta tsemppiä vaan asian kanssa ,äläkä luovuta heti alkuunsa. potkunyrkkeily on hieno ja mukava laji.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      78
      2464
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1435
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      81
      1301
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1182
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      895
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      890
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      763
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      98
      736
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      29
      731
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      686
    Aihe