Oksentamis reaktio??

laatta

Onko muilla vastaavia kokemuksia tai kohtaloa.Iskee silloin tällöin,yht äkkiä.Ei johdu huonosta kunnosta koska voi tulla melki heti treenien alussa.Hammassuojilla en ole havainnut sen kummosempaa vaikutusta.Alkaa yhtäkkiä,kukoo kukoo mut mitään ei tule._Hetken huilin jälkeen pystyy jatkamaan eikä enään toistu???Otteluissa/sparreissa todella ärsyttävää.Kun homma jää kesken.
miten pääsis eroon?Eli mitään krapulaa tai muuta sairastelun jälkeisiä juttuja en tarkoita.Ei lenkkipolulla tai muissa liikuntamuodoissa tee vastaavaa.

1

789

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaikea sanoa

      jos ei kerran moinen tule muun liikunnan parissa vastaan, niin outoa on. kokeile kuitenkin tehdä esim lenkkipolulla jotain mikä vastaa rasitukseltaan samaa kuin treeneissä. jos esim jännität treeneissä itsesi niin uuvuksiin että s aiheuttaa moisen. tai sitten unohdat treeneissä kokonaan hengittämisen ja vahingossa pidätät henkeäsi, kunnes olet ihan lopussa tai mitä lie. jos vika ei löydy fyysisestä tekemisestä syy on ehkä jollain lailla henkinen. oli syy mikä tahansa, opettele tunnistamaan ne tekijät, mitkä laukaisevat oksurefleksisi, esim. liian äkillinen aloittaminen kovalla vauhdilla, joku jännitystilanne sparrin alussa ym. ja opettele otamaan rauhallisemmin ja välttämään ne tilanteet mitkä laukaisevat oksujutut. jos ei mikään auta ja paha olo tulee usein, on varmaan suositeltavaa kääntyä lääkärin puoleen.
      jos selässäsi on jotain välilevyongelmia ja potkunyrkkeilyn potkut taivuttavat selkääsi johonkin sinulle huonoon asentoon, voisi sekin voi ehkä aiheuttaa moista. aika arvailemistahan tämä on , mutta tsemppiä vaan asian kanssa ,äläkä luovuta heti alkuunsa. potkunyrkkeily on hieno ja mukava laji.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      231
      7716
    2. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      45
      5210
    3. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4812
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      75
      3468
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      2025
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      32
      1961
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1839
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      44
      1697
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      37
      1639
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      158
      1452
    Aihe