Hei,
olisin jotakin halunnut kuulla; herpes-viruksesta aivoissa?
Onko jollakin itsellään kokemuksia tai lähimmäinen sairastunut?
Olisi kiva saada tietää kuinka esim se saadaan lääkkeillä taltutettua vai saako ollenkaan, mitkä voivat olla mahdolliset jälkisairaudet ja kuinka vaarallinen tuo loppujen lopuksi on, herpes-virus aivoissa.
Lämmin kiitos.
herpes-virus aivoissa...
6
19570
Vastaukset
- ollu
hei!käsittääkseni herpes-virus ei ole aivoissa,vaan se aiheuttaa aivopainetta.mulla oli pari vuotta sitte ja se oli tappaa nyt parin vuoden päästä istun vieläki p-tuolissa ja puhuminen on aika huonoa.mulle annettiin sillo aciklovir-lääkettä suoneen myötään ja ataxiaa on mut se on palio vähentyny,alussa ei pysyny istuallaan mut nyt pysyy.jääviä vammoja(mahollisesti)mullei mittää onneks,on epilepsia osittaiset halvaukset yms,,,en nyt tiiä että onko tämä sama kuin herpes-virus aivoissa mutta näin ja oon kuullu ku lääkärit on puhunu et mitä vanhempana tullee sitä pahempi on,ite oon 25-30 poika.mulle se tuli vesirokosta,mut voi tulla punkin puremasta yms,,tsemiä =) ainii ja näkö voi olla mitä sattuu mut seki pallautuu ajan kans,mulla se virus oli pikku aivoissa ja teki tuhoja siellä onneks aivoilla on tapana (korjautua)
- tuula
65-vuotiaalla äidilläni todettu herpes-virus aivoissa... se todettiin silmässä ja onnkesi suht ajoissa koska lääkkeiden avulla se parani ja jatkotutkimuksissa sitten selvisi, että herpes-virus aivoissa. Siihen äidilläni nyt lääkitys ja lisää tutkimuksia tulossa.
olisin vain halunnut tietää kuinka vaarallinen/vaaraton tuo aivoissa on?
Kiitos.
- Riitta
Yli neljä vuotta sitten sain herpes viiruksen aivoihin,
Olin töissä ja yhtä-äkkiä huomasin, että en muista työtovereiden nimiä ja olo oli hieman huono,
oli perjantai ja lähdin työpaikalta kotiin ja sitten lähdimme mieheni kanssa kesämökille ja sitten en muista kuin sen ettö olin sairaalassa.
Sairaalassa muistin oma etunimeni kun sitä kysyttiin sukuimestä ei ollut tietoakaan saati sitten tyttäreni ja miehei nimeä, Näköni poistui toisesta silmästä ja olin sairaalasa hoidttavana kolmisen kuukautta sain siellä sellaisen lääkitksen,
Kotiin päästyäni näkö palautui pikkuhiljaa ja kotikin tuntui omalta kodilta kaikki oli aiemmin vierasta. Tänä päivänä pärjään melko hyvin kotona muistini on palautunut kohtalaiseksi, pystyn elämään suht koht normaalia sairaseläkeläisen elämaa . Harrastan käsitöitä ja posliinimaalausta, käyn tyttäreni luona yksin Itävallassa, Ystävieni kanssa teatterissa, siis elämä on melkein o.k.
no tuon sairaden jälkeen pari vuotta sitten todettiin minulla epilepsia joka on luultavasti seuraus tuosta herpeksestä, mutta epilepsian kanssa pärjää mainiosta lääkiyksellä, en ole menettänyt tajuntaani kertaakaan siis oireet ovat olleet hyvin pienet
siis kiitos meidän maamme sairaanhoidolle, kaikki toimii loistacvasti
siis haluan toivottaa sinulle kaikkea hyvää ja muista nauttia elämästä
terveisin Iida-koiran mummo Riirra - Herpestä kerrakseen
Valituissa paloissa oli joitakin vuosia sitten juttu, aivoihin mennyt herpes simpelx 1:nen aiheuttaa täydellisen muistin menetyksen. On harvinainen juttu. Kannattaa olla varovainen, kun on huuliherpes, ettei siirrä sitä käsien mukana sukuelimiin, kuten mulle kävi. On tosi harmillinen juttu.
- Vamma
Vakava tilanne se on kun todetasn herpes aivoissa. Yksilölliset jäänteet siitä jää . Virus tuhoaa aivokudosta . Hyvin yksilölliset jäänteet riipöuen mihin kohtaan aivoissa virus ehtii tehdä tuhoja.
- Anonyymi
Herpes virus aivoissa voi pahimmillaan johtaa kuolemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell482298Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1451873Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.571851Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1071446- 271312
Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,541140- 681075
Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.761038Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103871Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗54867