Mikä avuksi hormoninäppylöihin?

Kertokaa minulle neuvoja, kuinka hormoninäppylöiden puhkeamista voi estää tai vähentää? Nuoremmalla iällä minulla oli siisti iho, mutta nyt kolmenkymmenen ylitettyäni on alkanut tulla tasaisesti hormoninäppylöitä aina noin viikko ennen kuukautisia.

Puhdistan kasvoni säännöllisesti ihoni mukaisilla puhdistusaineilla (ihoni on sekaiho) ja käyn kosmetologilla ihon peruspuhdistuksessa pari kertaa vuodessa. Ruokavalioni on kevyt.

Hormonikierukkaa olen harkinnut runsaiden kuukautisteni hoitoon (ja samalla se voisi auttaa ihoonkin), mutta toisaalta pelkään hormonien haittavaikutuksia. Mistä apua iho-ongelmaan?
41256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Voisit pyytää lääkäriltäsi.

Äänestä
  • muu kuin ruokavalio.

    Ei auttanut liuokset, kortisonit eikä antibiootit, mitä aina tungettiin joka lääkärissä missä kävin vaivaa valittamassa. Itse asiassa kun mainitsin sanan hormoninäppylät niin lekurit pudistivat epäuskoisina päätään :o

    Kaikki hormonaalinen ehkäisy tehosi minulla, tai siis pillerit (paitsi mini) ja rengas, kasvojen iho siistyityi siksi aikaa kun näitä käytti, tosin kaikista tuli muita sivuoireita joten ne oli lopetettava ja näppylät senkun lisääntyi.

    Aloitin parikuukautta sitten VHH.n eli oleellista on varmaan että pois jäivät sokeri ja vaaleat jauhot. Iho on pysynyt todella siistinä, ihanaa....kärsin itse näistä pienistä (välillä kutisevista) näppylöistä yli kymmenen vuotta.

    Äänestä

On tullu kokeiltua kaikki mahdollinen, myös tuo yllämainittu Dalacin josta ei juurikaan ollut hyötyä. Kun minulla oli antibioottikuuri samaan aikaan kun käytin Dalacin-linimenttiä, finnit rauhoittuvat hetkeksi mutta kuurin loputtua palasivat heti takaisin.

Diane Nova yhdistelmäpillerit olivat kuin taivaan lahja, hävisi joka ikinen näppylä, finni, mustapää ja paise. Pillereiden aloittamisesta tulokset alkoivat tosin näkyä vasta useamman kuukauden kuluttua.

Lopetin pillerit tammikuussa lapsitoiveen takia, ja valitettavasti näppylöitä alkaa taas muodostua kasvoihin, rintaan ja selkään, jossa niitä oli aiemminkin. Kunhan vaan ei räjähtäisi yhtä pahaksi kuin se oli silloin neljä vuotta sitten ennen pillereiden aloittamista...

Äänestä

Hormonikierukkaa ei suositella iho-ongelmaisille.. Yleensä se vaan pahentaa ihon tilannetta!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kolmen lapsen äiti kirjoitti:

Kertokaa minulle neuvoja, kuinka hormoninäppylöiden puhkeamista voi estää tai vähentää? Nuoremmalla iällä minulla oli siisti iho, mutta nyt kolmenkymmenen ylitettyäni on alkanut tulla tasaisesti hormoninäppylöitä aina noin viikko ennen kuukautisia.

Puhdistan kasvoni säännöllisesti ihoni mukaisilla puhdistusaineilla (ihoni on sekaiho) ja käyn kosmetologilla ihon peruspuhdistuksessa pari kertaa vuodessa. Ruokavalioni on kevyt.

Hormonikierukkaa olen harkinnut runsaiden kuukautisteni hoitoon (ja samalla se voisi auttaa ihoonkin), mutta toisaalta pelkään hormonien haittavaikutuksia. Mistä apua iho-ongelmaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu