Prednison 5 mg (aamuisin),
Oxiklorin 300 mg (iltaisin),
Fevarin 200 mg(iltaisin).
Tuli vaan mieleen että kuinka suuri vaikutus lääkkeillä on vai onko tauti vaan pahassa vaiheessa...?
Onko muilla määrätty samanlaista tai samankaltaista satsia ja oletko huomannut olossa mitään muutoksia?
Oxiklorin 300 mg (iltaisin),
Fevarin 200 mg(iltaisin).
Tuli vaan mieleen että kuinka suuri vaikutus lääkkeillä on vai onko tauti vaan pahassa vaiheessa...?
Onko muilla määrätty samanlaista tai samankaltaista satsia ja oletko huomannut olossa mitään muutoksia?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Huono olo on aina merkki lääkkeen sopimattomuudesta, tai lääkkeiden sopimattomuudesta. Kysehän on todellisuudessa hitaasti kehittyvästä lääkemyrkytyksestä.
Itse lopetin 3,5 kk sitten reumalääkityksen juuri tuosta pahoinvoinnin kehittymisestä. Olen vajaan 50 vuoden aikana saanut tututstua sen verran monta kertaa tähän pahoinvointiin, että todellisuudessa se on hitaasti kehittyvää lääkemyrkytystä.
söin oxsikloriinia 3 vkoa ja sen jälkeen meinasi henki mennä. iho paloi 95% ja sain pahoja hengitys vaikeuksia. oxsikloriinin puoliintumis aika on sen verran pitkä olisko ollut jotain 58 vrk tai silleen. kuitenkin sairaslomaa kertyi yli 3kk. tällähetkellä en uskalla aloittaa mitään uutta lääkettä vaan syön kortisonia joka pitää kivut jotenkin kohdallaan,
Lukaisinpa Pharmaca Fennicasta, mitä se sanoo Fevarinista. Siellä sanotaan, että se voi aiheuttaa varsinkin aluksi pahoinvointia.
Lisäksi:
"Tabletit niellään veden kera kokonaisina tai puolitettuina. Kofeiinipitoisia juomia ei pidä käyttää hoidon aikana runsasti, koska kofeiinin haittavaikutukset voivat korostua. Mäkikuismaa sisältäviä rohdosvalmisteita ei pidä käyttää hoidon aikana. Alkoholin käyttöä hoidon aikana on syytä välttää."
Koska oot alottanut näitten lääkkeitten kanssa?
Mulle ei oxiklorin tehnyt mitään outoa.. tietenkin se on yksilöllistä.. mutta prednison teki alussa outoa oloa.. mutta se meni ohi.
Fevarin on mulle vieras lääke.
mielialalääke.
Olen aloittanut ajat sitten Oksiklorini ja Fevarin. Paitsi että Fevarinin annosta nostettiin ja aloitin kortisonin.
Minkälainen outo olo sinulle tuli Prednisonista?
Mulla oli jonkun aikaa öisin tosi levotonta ja näin outoja sekavia 'näkyjä' siinä kun olin menossa uneen.. ja rytmihäiriöitä.. (vaikka niitä mulla on muutenkin välillä). Joskus se voi auheuttaa myös ylipirteyttä ja hermostuneisuutta.