Mitään yliluonnollista ei ole olemassa. Kaikelle on aina olemassa selitys.
Voi olla olemassa asioita, jotka nykyisen "tieteellisen" käsityksen mukaan vaikuttavat mahdottomilta. Mutta ne eivät silti ole yliluonnollisia. Tiede ei vaan ole riittävän kehittynyt niitä selittämään.
Mutta sitten kun tiede kehittyy riittävälle tasolle, niin selitys löytyy aivan varmasti. Fysiikan teorioissa pyöritellään jo nykyään asioita, jotka monesta tavallisesta ihmisestä voisivat vaikuttaa lähes "yliluonnollisilta".
Toisaalta, ajatellaan vaikka niinkin yksinkertaista asiaa, kuin radiota. Jos joku olisi tuonut radiovastaanottimen esille tuhat vuotta sitten, selittämättä sen toimintaperiaatetta, se olisi ollut sen aikaisen tieteellisen käsityksen mukaan yliluonnollinen asia, jolle ei olisi löydetty luonnollista selitystä. Kummitteleva puhuva laatikko. Nykyään radion tekniikka tunnetaan, joten asiasta, jota aivan varmasti olisi pidetty yliluonnollisena, onkin tullut täysin luonnollinen asia.
Miksi näin ei voisi olla muidenkin "yliluonnollisten" asioiden kanssa? Siis mitään yliluonnollista ei ole olemassa!
Voi olla olemassa asioita, jotka nykyisen "tieteellisen" käsityksen mukaan vaikuttavat mahdottomilta. Mutta ne eivät silti ole yliluonnollisia. Tiede ei vaan ole riittävän kehittynyt niitä selittämään.
Mutta sitten kun tiede kehittyy riittävälle tasolle, niin selitys löytyy aivan varmasti. Fysiikan teorioissa pyöritellään jo nykyään asioita, jotka monesta tavallisesta ihmisestä voisivat vaikuttaa lähes "yliluonnollisilta".
Toisaalta, ajatellaan vaikka niinkin yksinkertaista asiaa, kuin radiota. Jos joku olisi tuonut radiovastaanottimen esille tuhat vuotta sitten, selittämättä sen toimintaperiaatetta, se olisi ollut sen aikaisen tieteellisen käsityksen mukaan yliluonnollinen asia, jolle ei olisi löydetty luonnollista selitystä. Kummitteleva puhuva laatikko. Nykyään radion tekniikka tunnetaan, joten asiasta, jota aivan varmasti olisi pidetty yliluonnollisena, onkin tullut täysin luonnollinen asia.
Miksi näin ei voisi olla muidenkin "yliluonnollisten" asioiden kanssa? Siis mitään yliluonnollista ei ole olemassa!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Esimerkiksi, vaikeasti selitettävä tosiasia.
Tiedetään että näiden takana on murrosikäisten, usein tyttöjen psyyken voimat.
On vaikea selittää miten psyykkisellä, häiriintyneellä energialla voidaan
liikuttaa jopa yli 100kg:n painoisia esineitä.
Mitä esität omana kantanasi?
samaa mieltä,siis ei ole yliluonnollisia asioita,me vaan emme välttämättä tiedä niistä mitään.
Ensinnäkin kannattaa kysyä, onko kyseessä edes todistettavissa oleva tosiasia. Yleensä kummittelut ovat näkijöidensä mielikuvituksen tuotetta.
Oletetaan nyt kuitenkin, että tapahtumat olisivat tosia. Kyseessä on selvästi joku vuorovaikutus tytön ja kohteena olevan materian välillä. On tietysti varsin mielenkiintoinen kysymys, minkätyyppisestä vuorovaikutuksesta voisi olla kyse.
Nyt en osaa suoraan lähteä arvioimaan asiaa fysiikan teorian kannalta, mutta mikäli kyseessä on todellinen ilmiö, joku fyysikko joskus tulevaisuudessa vielä varmasti saa ratkaistua arvoituksen, ja sovitettua tapahtuman matemaattisiin yhtälöihin.
Sillä se, että ongelmaan ei heti tiedetä ratkaisua, ei tarkoita että kyseessä olisi yliluonnollinen ilmiö, vaan että kyseisen luonnollisen ilmiön teoreettista taustaa ei tunneta.
Viitaten edelliseen radioesimerkkiini: Tuskin olisin tuhat vuotta sitten osannut suoraan sanoa miksi "laatikko puhuu", kun radion teoria ei vielä ollut tiedossa. Mutta silti tiedämme nyt, että kyseessä ei olisi ollut yliluonnollinen asia.
Noh...tassa voi nyt sitten paattaa, juututanko termiin vai ei.
TUOSTA olen samaa mielta, etta kun ihmisten tietoisuus kasvaa tarpeeksi, ei "yliluonnollinen" enaa olekaan "yliluonnollista", vaan "luonnollista".
Mutta jos tarkoitit, etta esim. HENKIMAAILMAA ei ole olemassa, olet vaarassa! (siis väärässä;))
Se on sitten eri asia, halutaanko henkimaailmaa pitaa luonnollisena vai yliluonnollisena asiana.
Henkimaailman olemassaoloa en voi kiistää, sillä missään ei ole todistettu tieteellisesti, että henkimaailmaa EI voisi olla olemassa. Myös monet fyysikot uskovat Jumalaan, ja siten myös henkimaailman olemassaoloon.
Pienhiukkaset, joista atomit ja siten koko fyysinen maailmamme koostuu, ovatkin oikeastaan vain eräänlaisia "energiakimppuja", kuten selviää jo Einsteinin tunnetuimmasta kaavasta e=mc^2. Ehkä tuossa "henkimailmassa" energia onkin vain sitoutuneena erilaiseen muotoon, jota meidän ei ole mahdollista havaita. Fysiikkaan kuuluu myös mm. teorioita rinnakkaisista maailmankaikkeuksista. Ehkä olemassa onkin suurikin määrä erilaisia rinnakkaisia "maailmoja", myös muitakin kuin vain tämä maailma ja oletettu yksi "henkimaailma".
Ja on kyllä totta, että tämä näyttää menevän termien pyörittelyksi, kun asiaa alkaa tarkemmin ajattelemaan. Hain tässä kuitenkin sitä, että mikä tahansa "yliluonnollinen" huuhaa ei voi olla mahdollista, vaan jotkut luonnon lait on aina vaikuttamassa ja rajoittamassa, kun jotain todella tapahtuu.
Näin on. Olet aivan oikeassa, mitään yliluonnollista ei ole eikä tule olemaan. Kaikki jotka uskovat yliluonnolliseen, saavat uskoa vapaasti, mutta fakta on, ettei mitään yliluonnollista ole olemassa.
Jos jostakin ei ole omaa kokemusta, niin se jää silloin uskonasiaksi.
Olen aina ihmetellyt omaa intuitiotani: kun vaikkapa puhelin soi, minä ikään kuin "tiedän", kuka soittaa. Viimeksi tänään - pari tuntia sitten - "tiesin", kuka soittaa, ja vastasin sen mukaan puhelimeen tavoistani poiketen virallisemmin kuin pelkällä lempinimellä. Soittajan kuva ikään kuin häivähti "sisäisissä silmissäni". En tiedä, miten intuitio toimii. Se vain toimii.
Minusta skeptisyys on hyvä ja terve asenne. Sellaiset asiat, joita ei voi ymmärtää, voi jättää omaan arvoonsa.
Jonakin päivänä ne ehkä ymmärtää, kun tehdään uusia keksintöjä ja löydetään uusia lainalaisuuksia, jotka selittävät myt mystisiksi koettuja asioita. minä näet en ensinkään usko, että maailma on jo valmis ja että kaikki keksittävissä oleva on jo keksitty.
Toi radio ei toimi esimerkkinä millää tavalla iso PISTE.
Niin vaikka tekniikka kehittyy ja kuvaustekniikat sen myötä niin koskaan ei selviä se, mitä todella "peilin" takana. Miksi siellä olis ko elämää? Miten ne sinne jää? Kuinka kauan ne siellä on? Onko se seuraava elämisen muoto? Ollaanko me nytkään todellisia vai kenties jotain vastaavaa, emmekä itse sitä tajua? Onko se toinen "taso" se todellinen maailma? Vai olisiko se juuri tämä. Mitä tämä kaikki on? Missä me ollaan? no maassa, missä se on? maapallolla. Missä se maapallo on? avaruudessa. Missä avaruus on? ympärillämme. Missä se kaikki on mikä on ympärillämme? Avaruudessa. Missä on avaruus? pyöriikö ympyrää? Miksi hmmm Ympäri mennää ja yhteen tullaa. hmmm asia on ihan samanlainen tuonpuoleisen kanssa kun esimerkillisen maapallon jne. Vaikka kuin tutkitaan avaruutta se ei koskaan selviä missä se on tai edes miksi se on olemassa, ja onko edes olemassa?
Henkimaailma on aina samanlainen mysterio mikä ei koskaan välttämättä selviä tällä tasolla oleville ainakaan mitä me ihmiset ollaan. Ehkä se selviää kun on sen aika että keho kuolee ja mielei tms energia ei kuolekkaan. Selviääkö sittenkään mihin ollaan menossa jos kuolema onkin syntymä.
Ala-asteella opetettiin jo että energia ei koskaan häviä/ kuole, mutta se muuttaa muotoaan. Ja jos kurkataan vielä humanoidi teoriaan, sehän tarkoittaa avaruudessa olevaa elävää organia joka muodostaa sivilisaation. mitäs ihmiset ovat? Eläviä organeja ja asumme avaruudessa, olemme siin humanoideja kosmisesti ajatellen muiden mahdollisten näkökulmasta. Eli kyllähän asian voisi yksinkertaisesti todeta niin että emme ole yksin missään emmekä koskaan.