TV1 uutisten mukaan Keskusta on jäännyt

..kuntauudistukseen kuuluvan puitelain rakentamisessa. Kaikki muut Suomalaiset puolueet on yksituumaisesti puitelain kannalla. Kysymys kuuluu; Miksi Keskusta?? Onko Keskustalla jokin viisasten kivi, millä velat muutetaan saataviksi?
Myös Keskustan hallituskumppani Demarit on Keskustaa vastaan puitelain suhteen. Mitä tämä tarkoittaa punamullalle? Ei lienee vaikeaa arvata?
4174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kuinkas ne "valtiollisen YLE:n" tiedot nyt passaavat - vielä vaalihermostuksen aikaan kaikki oli toisin ?

Annetaan nyt valmistelijoille vain työrauha.

Ihmisten palvelut ovat paljon tärkeimpiä kuin rakenteet.

Uutissa kuulimme juuri, että rakenteitakin tarkistellaan. Kymmeniä ratkaisuja on vireillä.

Vapaaehtoisuus ja kansalaisten tarpeista lähtevät uudistukset ovat kannattavampia kuin valtiokeskeinen komentotalous.

Ja sitä paitsi ei valtio voi perustuslakimme mukaan kuntien määrää määrätäkkään.

Mutta otetaan ihan rauhallisesri - asiat kyllä järjestyvät.

Äänestä
  • Miksi Keskusta yksin vastustaa puitelakia? Siis varmuuden vuoksi, miksi Keskusta yksin vastustaa puitelakia? En tosiaankaan osaa selvemmin kysyä. Onko kyseessä valtapolitiikka? Onko kyseessä kaikki yllättävä veroratkaisu? Onko kyseessä valta-aseman menettämisen pelko? Onko kyseessä puoluetukiin liittyvä asia? Miksi Keskusta vastustaa yksin puitelakia? Sen kannalla on sentään Demarit, Vasemmisto, Vihreät ja Kokoomus = n. 75% Suomalaisista eli suurin enemmistö.

    Äänestä

  • Suomalainen kirjoitti:

    Miksi Keskusta yksin vastustaa puitelakia? Siis varmuuden vuoksi, miksi Keskusta yksin vastustaa puitelakia? En tosiaankaan osaa selvemmin kysyä. Onko kyseessä valtapolitiikka? Onko kyseessä kaikki yllättävä veroratkaisu? Onko kyseessä valta-aseman menettämisen pelko? Onko kyseessä puoluetukiin liittyvä asia? Miksi Keskusta vastustaa yksin puitelakia? Sen kannalla on sentään Demarit, Vasemmisto, Vihreät ja Kokoomus = n. 75% Suomalaisista eli suurin enemmistö.

    Ei ole vielä mitään esitystä puitelaista.

    Kaikki aikanaan.

    Kunnissa ei makseta puoluetukia.

    Kuntaliitokset vahvistavat keskustan asemia kunnissa.

    Laajentuvassa Mikkelissäkin keskustan asema vahvistuu kun Haukivuori littyy Mikkeliin.

    Ja kaikkein tärkein: Kunnissa ei ole oppositiota

    Rajalinjat eivät kulje puoluerajoja myöten. Vaikka kaikki kokoomuslaiset ja demarit äänestävät kuntaliitossa pakkoliitoshenkisesti, kuntatasolla ollaan useimmiten ihan eri mieltä.

    Äänestä

Ikävän nyt kerron Teille, Hallitusyhteistyö toimii erittäin hyvin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


...oppositoon..... kirjoitti:

..kuntauudistukseen kuuluvan puitelain rakentamisessa. Kaikki muut Suomalaiset puolueet on yksituumaisesti puitelain kannalla. Kysymys kuuluu; Miksi Keskusta?? Onko Keskustalla jokin viisasten kivi, millä velat muutetaan saataviksi?
Myös Keskustan hallituskumppani Demarit on Keskustaa vastaan puitelain suhteen. Mitä tämä tarkoittaa punamullalle? Ei lienee vaikeaa arvata?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu