Uutiset kertoo 29.3.06, että valtiontukialueiksi ja samalla kehitysalueen 2. tukialueeksi ehdotetaan Ahvenanmaalta mukaan kahta seutukuntaa eli Ålands Skärgårdia ja Ålands Landsbygdiä.
Siis koko Ahvenamaan Maarianhaminaa lukuunottamatta,vaikka alueella on keskimääräistä korkeampi tulotaso ja keskimääräista paljon alempi työttömyys!
Manner-Suomen suurtyöttömyysaleita on samassa tukiluokassa kuin nuo vauraat Ahvenanmaan tukialueet! Esim. Suupohja, Keuruu, Kuusankoski, Ylivieska, Pohjois-Satakunta...
Lisätietoja: valtiosihteeri Antti Mykkänen (09) 160 44510, ylitarkastaja Mika Honkanen (09) 42950.
Puhelimitse kysyttäesssa vastattiin, että "kysymyksessä on puhtaasti poliittinen päätös."
Internetissä: http://www.intermin.fi
->"Suomen ehdotus valtiontukialueiksi vuosiksi 2007-2009"
EU on käytännössä täysin korruptoitunut rakennelma. On sääntöjä,mutta niistä voi poiketa poliittisista syistä.
Voiko tuosta sikailusta valittaa tai protestoida edes mihinkään?
EU:n "aluepolitiikkaa" IHMETELKÄÄ
11
347
Vastaukset
- Soini apuun
loppu kultapossukerhoille!
- itseään.
Poliittnen broileri, kiireestä kantapäähän, vennamolais-tunkion elätti, Timo Soini ei tavallista kansalaista avita pätkääkään.
Soini pelaa pelkästään EU-kortilla, mutta ei ole ainoa (puolueena), joissa on sama kortti käytössä myös. - Kuorma
Soini on populisti joka ei tarjoa mitään todellisia ongelmia, tuo vaan ongelmia. Mies on suomen omo Slobodan Milosevitch jos pääsisi valtaan.
- kyllä
ole mitään tekoo eu:n kanssa, sisäministeriön touhuja.
- aasinsiltoja
rakentelemassa, ei muuta.
'
Kyllä tämä kuuluu EU:hun.
Sisäasianministeriö on Suomen EU-kuvernementti, joka hoitaa asiaa.- ja yllättykää
jorma.jaakkola kirjoitti:
'
Kyllä tämä kuuluu EU:hun.
Sisäasianministeriö on Suomen EU-kuvernementti, joka hoitaa asiaa.Rikkain maakunta per capita on samassa tukialueessa kuin suurtyöttömyysalueet pelkästään siksi että rkp on hallituksessa.
- niin mä
jorma.jaakkola kirjoitti:
'
Kyllä tämä kuuluu EU:hun.
Sisäasianministeriö on Suomen EU-kuvernementti, joka hoitaa asiaa.nyt epäilen, paikallispolitiikkaa. Katselin ton edellisen viestin ja linkin myös.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=1000000000000008&posting=22000000015248439 - ny viä
niin mä kirjoitti:
nyt epäilen, paikallispolitiikkaa. Katselin ton edellisen viestin ja linkin myös.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=1000000000000008&posting=22000000015248439etten epäile, etteikö sisäasianministeriö olis jonkinlaine Suomen EU-kuvernementti, mutta on niillä vähän omaakin valtaa vielä jälellä, se miten nää sitä käyttää on sitten jo eri asia.
- Kara-Ååkke
RKP ajaa jäsenistönsä etuja JYRÄN lailla. Ei riitä, että suomenruotsalaiset ovat eturivistössä valtion virkoja jaettaessa (=kaksikielisyys). Rahaakin jaetaan periaatteella kerma päältä sveduille, perkuutähteet matille ja maijjalle.
Arvatkaapas, paljonko suomenruotsalaisia on työttöminä suhteessa koko suomenruotsalaisiin?
Vastaus: 2 % (=TÄYSTYÖLLISYYS)
Mattia ja maijjaa on kortistoissa yli 20 %
Halleluuuuuujjja - Alajoki
Aloittaja on tuttu Suomalaisuuden liittoon kuuluva Ahvenananmaavihaaja, joka oksentaa vihansa ruotsinkielisiä vastaan jokaiseen keskusteluforumiin netissä.
Hän ilmoittaa toisella keskusteluforumilla
soittavan sisäasianministeriölle tässä asiassa.
On todella lapseellinen äijä.
Ja muuten miksi Oulu on mukana Suomen ehdotuksessa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t503337- 151730
- 351664
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin171651Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251392Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401312- 611289
Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901085Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221023- 128974