Saanko mistään tietää, onko avopuolisollani ulosotossa maksuja? Minulle on selvinnyt, että jotakin taloudellisia ongelmia on ollut, mutta on edelleen fiilis, että jotain salataan. Keskusteluista ko. hlön kanssa ei siis ole apua.
avopuolison ulosotot
saanko tietää?!
131736
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Saat ku soitat vaan ja kysyt että hoitaisit sun miehesi ulosottovelkoja että mikä on tarkka summa paljon siellä nyt on. Minä hoidan minun ja avopuolisoni kaikki raha-asiat ja joka paikasta olen saanut kaikki tiedot kun olen vain sanonut että olen hoitamassa kyseessä olleen ihmisen asioita!
Jos näin on käynyt, niin siinä on tapahtunut kyseiselle virkailijalle paha moka! Nimittäin hän ei saisi luovuttaa mitään tietoja avopuolisostasi! Johan tietosuojalakikin sen kieltää.
velat saa ilmoittaa muistaakseni kenelle vaan, ketä älyää kysyä. Jossain on tästä muistaakseni jotain tietoo, että kaksi vuotta ja sitä uudemmat tiedot saisi.
ketä??? Opettele hieman kielioppia ennen kuin tulet viisauksiasi jakamaan.
eikä se ollut mitään viisastelua vaan totuus.
"Ulosottorekisteristä saa pyynnöstä todistuksen velallisesta
Tietojen antaminen ulosottoasiakirjoista yhdenmukaistuu. Tietojärjestelmästä voidaan jokaiselle halukkaalle tulostaa hänen nimeämäänsä henkilöä koskeva todistus, josta ilmenee keskeisiä, julkisia tietoja tämän ulosottoasioista yksityisyyden suojaa loukkaamatta. Todistus sisältää mm. asianosasten nimet, tiedon hakijan saatavasta ja hänelle tilitetystä rahamäärästä, velallisen varattomuudesta kertovan estetodistuksen päivämäärän mutta ei hänen henkilötunnustaan ja osoitettaan. Tiedot annetaan yleensä kahden vuoden ajalta. Todistuksen pyytäjät rekisteröidään tietojärjestelmään ja velallinen saa halutessaan tiedon siitä, kenelle häntä koskeva todistus on annettu.
Hallituksen esityksen käsittelyyn liittyvät asiakirjat löytyvät eduskunnan sivuilta asian tunnuksella (HE 216/2001) kohdasta Asiat ja asiakirjat – Asian käsittelyvaiheet."
Tämä on löydettävissä sivulta oikeus.fi
Ne on firmat jotka saa tarkistaa luottotiedot, mutta ei yksityis henkilöt. Sen luottotieto merkinnän saa firmat, mutta ei mitään tarkempia tietoja, kuten ulosotossa olevien summien rahamääriä.
Eikä avo, tai aviopuolisolla ole mitään oikeuksia mennä urkkimaan toisen rahaasioita, jos toinen ei sitä halua. Jokaisen yksityisyyttä tulee kunnioittaa. Jos ei luota toiseen niin se on aika huono tapa alkaa rakentamaan parisuhdetta. Tuo osoittaa jo aikamoista röyhkeyttä ihmiseltä joka yrittää mennä penkomaan toisen raha asioita ilman lupaa ja se on kaiken lisäksi laitonta!
Oho, meni vahingossa otsikko ja nimimerkki väärinpäin edellisessä viestissä :)
eri asia. Luepa tuo teksti ja se, mitä ulosoton sivuilla sanotaan. Myöskään perintälaki ei koske ulosottotilannetta eikä sillä ole mitään tekemistä luottotietojen kanssa. Ulosottoonhan voi joitakin laskuja mennä eikä heti mene luottotiedot.
Luin kyllä. Se ei tarkoita, että kuka tahansa yksityinen henkilö voi käydä penkomassa toisen ulosottoasiat vain uteliaisuuttaan. Ne on jokaisen yksityisasioita nuo ulosotot.
mitä tämä tarkoittaa: Tietojärjestelmästä voidaan jokaiselle halukkaalle tulostaa hänen nimeämäänsä henkilöä koskeva todistus, josta ilmenee keskeisiä, julkisia tietoja tämän ulosottoasioista yksityisyyden suojaa loukkaamatta.
Maalaisjärjellä ajateltuna tämä tarkoittaa sitä, että ulosottoasiat ovat julkista tietoa velallisen osalta, tietysti ilman henkilötunnusta, joka on suojattu henkilötietolain nojalla.
Kun pakkohuutokauppoja pidetään, on ilmoituksessakin usein velallisen nimi.
Kerro sinä oma tulkintasi.
jos asuu saman katon alla eikä voi kertoa talousongelmistaan.
Samaa mieltä olen minäkin ja minä tuon kysymyksen tänne laitoin. Kertoo mielestäni aika paljon avopuolisostani vrt. luottamus, avoimuus, rehellisyys -linjalla.
ukko ulkoruokintaan ja heti, jos tommoisia asioita piilottaisi.