Hei! Itsellani todettaan np ultrassa ja ensimmäisessä läärintarkastuksessa, että kohtuni on kallellaan taakse vasemmalle.
Kätilöiden ja lääkärin mukaan ei aiheuta vauvalle mitään, voi vain olla alussa vaikeampi esim. sydänääniä kuunnella.
Haluisin tietää onko muilla vastaavaa?
Kätilöiden ja lääkärin mukaan ei aiheuta vauvalle mitään, voi vain olla alussa vaikeampi esim. sydänääniä kuunnella.
Haluisin tietää onko muilla vastaavaa?
Vastaukset 7
Vanhimmat
mulla taaksepäin kallistunu.Sydänäänet kuultiin ekan kerran 10 3
Mulle on kans joskus sanottu että kohtu on taaksepäin kallistunut, mutta en sit tiedä sen enempää että mitä se tarkoittaa. Sydänäänet kuuluivat 9 5
mullakin on taaksepäin kallistunut kohtu ja istukka kiertää etuseinämästä takaseinän puolelle.
Kohdun asennosta ei ole sikiölle haittaa. Ainoa puoli siinä on että raskaus ei ala näkymään ulkopuolelle kovin aikaisin. Itse olen rv 20 4 eikä minusta näy pahemmin vielä mitään. Silti vauva on kasvanut kuten pitääkin ja kehittynyt aivan normaalisti. Sydänäänet kuulin ekan kerran rv 11 2 ja ekat potkut tunsin rv 18 lopulla.
Itselläni tuo istukan paikka heikentää ultrassa näytettävää kuvaa ja toisessa ultrassa tarkastettiinkin ettei se ole liian alhaalla. Onneksi kaikki oli kuitenkin hyvin :)
taas yleistetä! Se ei välttämättä mitenkään vaikuta siihen että milloin maha näkyy. Itselläni rupes aika aikasin näkymään ja on taaksepäin kallistunut.
Jokainen ihminen on yksilö, mikä tuntuu täällä aina välillä unohtuvan!
Mulla on kohtu samas asennossa ja ekal yrittämäl ei tosiaan kuulunu mitään! Kuukauden päästä poika mekastikin sitten jo niin, että korviin sattui kuunnella :) eli tosiaan- se vaan vähän hankaloittaa sydänäänien kuuntelua, ei muuta!
Minulla on myös kohtu kallellaan taakse vasemmalle. Ei se tosiaan vaikuta mitenkään tulevaan. Pikemminkin se vaikuttaa missä ja mihinkä istukka kiinnittyy minulla istukka on vatsan etuseinämällä ylhältä melkein alas asti ja liikkeet ei tunnu niin selvästi/näy sillä kohtaa mutta muuten vallan villi vekara
Siis kohtu oli ennen raskautta ja alkuraskaudessa taakse päin ja lähes kokonaan keskilinjan vasemmalla puolella. Kun kohtu on kasvanut, se on muuttanut vähitellen paikkaa ja nyt viikolla 25 se on tullut jo ihan keskelle sivusuunnassa ja lähes keskelle myös etu-takasuunnassa. Sydänäänien kuulumiseen ei ole vaikuttanut, mutta maha on melko pieni vielä, vaikka sf-mitta keskikäyrällä.