http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000015275364
Ensinnäkin ihmetyttää miten tuo viesti liittyy nimimerkin "alli" avaukseen.
Ja voi ne lapset elää pelon vallassa monessa vl-perheessä, esimerkiksi sen vuoksi että äiti ja isä eivät jaksa hoitaa lapsia hellästi ja oikein.
Ensinnäkin ihmetyttää miten tuo viesti liittyy nimimerkin "alli" avaukseen.
Ja voi ne lapset elää pelon vallassa monessa vl-perheessä, esimerkiksi sen vuoksi että äiti ja isä eivät jaksa hoitaa lapsia hellästi ja oikein.
Vastaukset 3
Vanhimmat
on kauhistuttava asia. Kerrankin äiti ja isä tulivat hakemaan lasta meiltä kotiin omalla autolla yleistä tietä. Kumpikin oli humalassa, emmekä antaneet lasta heidän matkaansa, vaan saivat hakea sen myöhemmin. Oli niin lähellä asuva tuttu, ettemme viitsineet poliisia perään laittaa.Onneksi lapsi tiesi vahhempiensa tilan, eikä hänellä ollutkaan erityistä halua lähteä heidän matkaan.
Tänä päivänä tämä tyttö on jo aikuinen, mutta viina on vienyt hänetkin mennessään.
Rakkautta tuskin tyttö sai lapsena juuri ollenkaan, ja jo nuorehkona teininä alkoi vanhemmilta opittu viinakierre, ja "ajelehtiminen", milloin minkäkin ukkelin kanssa, ja viina virtaa.
Läheltä nähneenä ja kokeneena, tämmöistäkin kuuluu.
kuitenkin kun ajatellaan, että lestadiolaisia on suomessa promillen verran, jos sitäkään, niin eiköhän suurin osa lapsista, jotka kärsivät kotioloissa ole muita.
Mutta jännä asia, että tuo yksi promille kansasta saa näin paljon puhetta aikaan!
Jos vanhoillislestadiolaisia on arviolta 100 000 ja kun Suomen asukasluku vuodenvaihteessa 2005-2006 oli noin 5 255 000, niin saadaan vl:ien osuudeksi asukasluvusta 1,9%. Jos muut lestadiolaiset lasketaan mukaan, niin taitaa mennä reilusti yli kahden prosentin.