MP3 soitin autoon sopivaksi

Olisi tarkoitus laittaa mp3 soitin E39 -97 autoon, mutta miten. Autossa Bussiness RDS kasettisoitin ja mp3 soittimena Creative. Mitä juttuja tarvii ostaa. Tarvittaessa voin vaihtaa laitteen vaikka Ipodiin jos muuta vaihtoehtoa ei ole.
47659
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Sama juttu. Alkuun tutkiskelin miten kasettiosan irrottaisi, mutta näytti sen verran hankalalta, että vaihdoin ajatuksen autostereoista iPod nanoon ja iTripiin. Halusin että myös ajotietokone/radiopaketin näyttö toimii ongelmitta, joten en alkanut purkaa pakettia, kun ei ole oikein sähköinsinöörin vikaa.

Hankin jo iPod 4 GB nanon ja iTrip on tilauksessa. Saa nähdä milloin tulee, niin pääsee kokeilemaan käytännössä.

iTrip on lähetinosa iPodiin. iTrip viritetään halutulle taajuudelle, mahdollisimman kauas alueesi radiotaajuuksista. iTrip on periaatteessa laiton Suomessa, joten niitä ei saa kuin netin kautta tai esim ameriiikasta. Suomessa ei saa olla yksityisiä luvattomia radiokanavia.

iTripin kantomatka on n. 10 m, joten ehkä naapuriautoilija kuulee musan liikennevaloissa, jos sattuu virittämään radionsa samalle taajuudelle kuin iTrip on viritetty.

iTrip toimii myös esim. kotistereoiden kanssa, eli radio ja iTrip samalle taajuudelle, niin voit helposti soittaa mp3-musaa stereoillasi.

Äänenlaatuun en osaa ottaa vielä kantaa, kun ei ole vielä omakohtaisia kokemuksia. Olen kuullut, että BMW-autoradio-antenniyhdistelmä on sen verran laadukas, että pitäisi kuulua hyvin.

Äänestä

Jossain yhteydessä törmäsin netissä englaniinkieliseen artikkeliin, missä kerrottiin jostain johtosarjasta, jolla voisi MP3-soittimen asentaa CD-vaihtajan paikalle ja jopa soittimen ohjaus tapahtuisi business-soittimesta. En vaan ole läytänyt sitä artikkelia mistään. Onko jollain tietoa tämmöisestä?

Äänestä
  • Esim. täältä voi tilata koko paketin: http://www.maxxcount.com/

    Itse hommasin Ipodin ja Ice->Link -sovittimen tuolta. Nyt IPod näyttelee radiolle päin CD-vaihtajaa. Radion napit ja ratin napit toimivat kuten cd-vaihtajassa. CD-vaihtaja joutaa jo museoon.

    Äänestä

  • 530DA kirjoitti:

    Esim. täältä voi tilata koko paketin: http://www.maxxcount.com/

    Itse hommasin Ipodin ja Ice->Link -sovittimen tuolta. Nyt IPod näyttelee radiolle päin CD-vaihtajaa. Radion napit ja ratin napit toimivat kuten cd-vaihtajassa. CD-vaihtaja joutaa jo museoon.

    kävin sivuilla, ostitko?
    18 AUX - IN Adapter für BMW (flache Pins- NewGeneration) 99€
    /
    16 AUX - IN adapter for BMW (round pins) 99€

    (mallista riippuen)

    vai pelkän aux adapteri 10€

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Meison kirjoitti:

Olisi tarkoitus laittaa mp3 soitin E39 -97 autoon, mutta miten. Autossa Bussiness RDS kasettisoitin ja mp3 soittimena Creative. Mitä juttuja tarvii ostaa. Tarvittaessa voin vaihtaa laitteen vaikka Ipodiin jos muuta vaihtoehtoa ei ole.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu