Miten usein tasapainotus

Creo

Siinäpä se kysymys otsikossa, eli miten usein renkaat kannataa tasapainottaa? Varoiksi joka renkaanvaihdon yhteydessä vai vasta sitten jos pahasti täryyttää?

8

4378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • renkaat

      ovat halpoja verrattuna alustaremontteihin , virhellisiä tasapainotuksia ei välttämättä edes huomaa mistään

    • poju

      Renkaat tietysti aina tasapainotetaan asennuksen yhteydessä ja tuhannen jälkeen on hyvä käydä uudet renkaat uudelleen tasapainottamassa.
      Ja tottakai jos auto tärrää niin voit tasapainottaa, vaikkakin harvemmin syy löytyy tasapainotuksesta vaan jostain muualta!

    • vazman

      Se tasapainotus tarkistella vaikka keväisin ja syksyisin..
      Ja udet renkaat saattavat pyörähtää vanteella aluksi herkästikkin jos heti vaihdon jälkeen lasketaan mutkan taakse polvi suorana..

      • renkaat uutena tasapainotetaan kunnolla, ei uusintapainotusta tarvitse normaalisti tehdä koskaan. Valitettavasti vain se painotus tehdään liian usein hutiloiden, vähän sinne päin. Sitten kun takuuna menet uudestaan painottamaan, menee sinun ja painottajan aika hukkaan.
        Saattaa olla, että joskus olen joutunut renkaan tasapainottamaan kesken ikänsä, mutta ei nyt tule mieleen. Olen ajanut noin 0,8 Gm ja itsekin aika monet renkaat tasapainottanut useammanlaisilla koneilla.
        Jos ratti ravistaa jossakin 80...100:n nopeudessa, saattaa olla syytä tasapainottaa eturenkaat. Jos taas ikäänkuin auton lattia tärisisi, saattaa olla syytä tasapainottaa takarenkaat.
        Peräkärrynkin renkaat kannattaa tasapainottaa, niin loppuu se rynkytys ja pomppiminen.


      • epäilen?
        sitroen kirjoitti:

        renkaat uutena tasapainotetaan kunnolla, ei uusintapainotusta tarvitse normaalisti tehdä koskaan. Valitettavasti vain se painotus tehdään liian usein hutiloiden, vähän sinne päin. Sitten kun takuuna menet uudestaan painottamaan, menee sinun ja painottajan aika hukkaan.
        Saattaa olla, että joskus olen joutunut renkaan tasapainottamaan kesken ikänsä, mutta ei nyt tule mieleen. Olen ajanut noin 0,8 Gm ja itsekin aika monet renkaat tasapainottanut useammanlaisilla koneilla.
        Jos ratti ravistaa jossakin 80...100:n nopeudessa, saattaa olla syytä tasapainottaa eturenkaat. Jos taas ikäänkuin auton lattia tärisisi, saattaa olla syytä tasapainottaa takarenkaat.
        Peräkärrynkin renkaat kannattaa tasapainottaa, niin loppuu se rynkytys ja pomppiminen.

        Tuossapa ei taida olla mitään fakta tietoa. Oletko tosiaan sitä mieltä että kerran tasapainotetaan ja sen jälkeen ajat vaikka läpi elämän??????????


    • Aqw3uotta

      Kun puhtaat ja hyvin asetetut renkaat
      hiemankin vapistavat rattia noin 85 km tuntinopeudessa.

      (hyvin asennetut tarkoittavat että pyörä on irti maasta kun ensin hieman ja sitten kiristetään sen verran kuin helpolla voidaan kiristää ja toisella kädellä pidetään renkaasta kiinni)

      • Suomessa

        Viime kesänä olin lomamatkalla Saksassa ja renkaat alkoivat täristää jo 150 km/h:n vauhdissa ja ei muuta kuin saksalaiseen rengasliikkeeseen ja heti loppui täristys.
        Mutta jos rengas alkaa täristää jo 80 km/h:n vauhdissa,niin silloin sen tasapainotus on päin prinkkalaa täydellisesti.


      • selittäjä.
        Suomessa kirjoitti:

        Viime kesänä olin lomamatkalla Saksassa ja renkaat alkoivat täristää jo 150 km/h:n vauhdissa ja ei muuta kuin saksalaiseen rengasliikkeeseen ja heti loppui täristys.
        Mutta jos rengas alkaa täristää jo 80 km/h:n vauhdissa,niin silloin sen tasapainotus on päin prinkkalaa täydellisesti.

        Yleensä ne täristävät 80–90 ja 110–120,

        Se tärinä pienimmillään on pientä vapinaa ohjauspyörässä,
        kun pitää sitä vain herkästi kiinni suoraan ajaessa.

        Tuossa citroenin vastauksessa oli kaikki oikein,
        mutta pelkään että yksi tärkeä asia,
        meni liian pienellä huomiolla ohi lukijoilta.
        Usein tasapainotus tehdään huolimattomasti.

        Eli jos rengas kiinnitetään vain kartiolla laippaa vasten tasapainotuskoneessa,
        se menee taatusti hieman pieleen.

        Eli sopikaa ostaessa kun renkaat tasapainotetaan,
        kun kaikki on tasapainoitettu ja lattialla,
        laitetaan vielä eturenkaat uudelleen,
        silloin koneen pitää näyttää 0-nollaa tai tasapainotus on epäonnistunut.

        Jos on epätasapainoa,
        kaikki renkaat tarkastetaan useampaan kertaan uudelleen.

        Valitettavasti rengasalakin kuuluu siihen,
        jossa tehdään huolimatonta työtä, kuten katot putoilee yms.

        Hyvä tasapainotus,
        lisää pitävyyttä varsinkin liukkaalla kelillä,
        vähentää kesäajossa huomattavasti rengasmelua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      94
      1753
    2. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      358
      1169
    3. Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"

      Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1168
    4. Mikä on horoskooppisi?

      Entä tiedätkö kaivattusi?
      Ikävä
      94
      1019
    5. Onks se väärin jos

      Tutustuttaisiin edes vähän enemmän?
      Ikävä
      62
      823
    6. Vanhemmalle naiselle

      Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam
      Ikävä
      35
      797
    7. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      734
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan? Sinusta paljon kiinni
      Ikävä
      46
      706
    9. En vaan ymmärrä

      Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla
      Ikävä
      42
      680
    10. Mitä saat naiselta mies kun

      Otat ohjat? Saat feminiinistä pehmeyttä, lämpöä ja rauhaa. Kun nainen on tässä moodissa hän auttaa miestä lepäämään ja p
      Ikävä
      113
      676
    Aihe