Mitä oikeastaan on henkilöstöjohtaminen?

J.J.

Minkälaista oikeastaan on amk:ssa henkilöstöjohtamisen opiskelu tai mitä se oikeastaan on? Ja onkohan koulutusta vastaavaa työtä hankala saada.

Kaikenlainen tieto käy!

4

696

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Räkä

      Johtaminen on opiskelualana mielestäni outo mutta varsin tärkeä. AMK:sta on helppo aloittaa henkilöstöassarin hommissa ja myöhemmin voi päätyä korkeallekin.

      Henkilöstöjohdon asioihin kuuluvat rekrytoinnin ohella koulutus, perehdytys ja sosiaaliset asiat, kuten työehtosopimusten tekeminen työntekijäjärjestöjen kanssa. Siis henkilöstöjohtaja/päällikkö on linkki johdon ja työntekijöiden välillä. Sairausajat ja sijaisten hankkiminen ovat heidän työtään.

      Veikkaisin opiskelun painottuvan henkilöstöjohtamisen teoriaan, työsopimusten hallintaan ja -oikeuteen ja yleensä kaikkeen em. mainittuun. Töitä on koska näitä asioita hoitamaan tarvitaan väh. yksi henkilö firman väkimäärän ollessa 15-50 välillä, riippuen yrityksen toimialasta. Mitä enemmän vaihtuvuutta, pätkätöitä, vuokratyövoimaa tai niiden kanssa toimiessa yritys tarvitsee hyvää henkilöstöorganisaatiota.

      • was.

        Johtaminen täytyy aloittaa itsestä. Vasta kun osaa itseensä soveltaa noita niin on edes jonkinlaiset mahdollisuudet ajatella käyttävänsä niitä työssään.

        Ei tarvitse olla esimiesasemassa käyttääkseen johtamiskurssien tietoja hyödykseen. Yleensäkin teoriakurssit ovat vain esittely aiheesta ja on omasta kiinnostuksesta kiinni lähteekö oikeasti syventämään osaamistaan (amk:ien henkilöstöjohtamisesta tarjottava muutama opintopiste onkin lähinnä hyödyllistä yleistietoa kaupan alan toimijalle).


    • amis

      Taitaa olla kaikilla tekniikan aloilla ainakin yksi kurssi henkilöstöjohtamista. Meillä kurssi oli ainakin melkoinen pinnaraapaisu. Käsiteltiin johtamistyylejä ja järjestelmiä, sekä lukuisten esimerkkien välityksellä eri tilanteissa oikein toimimista. Teimme myös itsetuntemustestejä ja harjoittelimme motivointitekniikoita. Katsoimme koululutusvideoita mm. palautteen antamisesta ja tiimityöskentelystä. Kai siitä jotain hyötyä on jos työnjohtajaksi tai tiiminvetäjäksi päätyy, mutta konkreettista tietoa kurssista ei paljoa irti saanut, tosin onhan aihekin melko abstrakti. Mutta johtamistahan ei voi pelkästään lukemalla oppia vaan se on synnynnäinen taito, joka kehittyy kokemuksen myötä.

    • Vähimmäistoimivalta

      Oikeanlainen henkilöjohtaminen on oman lähimmänesimiehen johtaminen alaisiaan jotka hänelle on annettu.Esimiehen on osattava kyseessäoleva työ oikeasti myös käytännöntasolla.Onpa käynyt eräässä yrityksessä työntekijä/tekijät sivuuttavat oman lähiesimiehensä ja vievät tietoa omanmieltymyksensämukaan korkeimmalle johdolle.Elikä yksinkertaisesti sanottuna alkavatjohtaa yritystä.Pahimmassatapauksessa ilman vähimmäistoimivaltaa määrittelevät töitä työkavereilleen.Täysin paheksuttavaa ja häpeällistä toimintaa.1 päällikkö jokapitää vastaanottoa ja 2 lähiesimiehen sivuuttaminen.Sivustaseuranneena 20v.Pistäkää henkilöjohtaminen sillekuuluvalle oikealletasolle.HR/Pr nähneenä syvemmällemenee jos sivustakaapataan osaamaton henkilö johtamaan ihmisiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1295
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    5. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      664
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    14. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    15. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      438
    16. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    17. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      435
    18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      82
      427
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe