nyt tarvittaisiin apua..
eli minua kiinnostaisi hakea turun yliopistoon di-jatkokoulutukseen (olen insinööri). insinööritodistuksesta täytyy kuitenkin laskea painotettu keskiarvo jonka on oltava vähintään 3/5.
mitä tämä tarkoittaa ja miten se lasketaan?
kiitos avusta sille joka osaa vastata.
eli minua kiinnostaisi hakea turun yliopistoon di-jatkokoulutukseen (olen insinööri). insinööritodistuksesta täytyy kuitenkin laskea painotettu keskiarvo jonka on oltava vähintään 3/5.
mitä tämä tarkoittaa ja miten se lasketaan?
kiitos avusta sille joka osaa vastata.
Vastaukset 13
Vanhimmat
jos joku kurssi on 5 op ja olet saanut siitä arvosanan 3, lasket 5*3, 3 op josta 2 lasket 3*2
Näiden kahden kurssin painotettu keskiarvo on on (5*3 3*2)/2
Tiedoksi vaan, siellä dippa puolella on vaativampiakin laskutehtäviä kuin tämä. ;)
En olekkaan dippa puolella. ;)
Kuten tuossa mainittiinkin, pitää tietysti jakaa laajuudella tuo eikä lukumäärällä.
opeteta painotetun keskiarvon laskemista? Hyvät hyssykät sentäs... Toivottavasti et laske lujuuksia.
Painotat jokaisen kurssin arvosanan kurssin laajuudella. Esim.
Perusmatikka 1: Yhteenlasku (5ov), arvosana 4
Perusmatikka 2: Vähennyslasku (3ov), arvosana 1
Painotettu keskiarvo = (5 x 4 3 x 1)/ 5 3 = 2.875
Mikä ihme saa ihmisen vastaamaan näin selvään provoviestiin?
että kolmasosa ammattikorkeakouluista valmistuvista insinööreistä ei hallitse esimerkiksi murtoluvuilla laskemista? Näin muistan lukeneeni lehdestä männätalvena.
että murtoluvut ja niillä laskeminen opetetaan jo ala-asteella ja jokainen joka on peruskoulun läpäissyt osaa sen?
Pientä rajaa näihin juttuihin vaikka hauskoja ovatkin...
En nyt löytänyt sitä artikkeli, jossa kerrottiin kuinka kolmasosa juuri paperit ulos saaneista insinööreistä laski murtolukuja yhteen ynnäämällä kätevästi osoittajien ja nimittäjien luvut.
Luottamuksesi Suomen koulujärjestelmään on vankkumaton, mikäli uskot jokaisen oppivan ja hallitsevan koulussa opetetut asiat.
Vaikea uskoa tuollaisen artikkelin todenperäisyyteen. Tai sitten ko. "tutkimuksen" taso on sama kuin yle:n oman Scherlock Holmesin, Martti Backmanin "syväanalyysit" milloin mistäkin.
Koskaan ei pidä aliarvioida ihmisetn tyhmyyttä.
Eikä sinisilmäisyyttä!
PROVO
...väittää olevansa insinööri joka ei tiedä mikä on painotettu keskiarvo
tämä ei ollut todellakaan mikään provoviesti vaan eipä ole tuollaista termiä tullut ennen vastaan.
vastausten kirjo oli melko laaja joten kaikille tidoksi että kyllä minä laskea osaan mutta termi oli todellakin tuntematon ja juuri siksi ajattelin jos joku hieman selventäisi sitä.
kiitos kaikille teille jotka vaivaannuitte vastaamaan itseäni askarruttavaan kysymykseen vaikka se ehkä joillekin näytti olevan tyhmääkin tyhmempi kysymys...
hyvää kevään jatkoa..
Aika "yllättävää" että satuit sitä juuri täältä kysymään.
Tuon tiedon etsimiseen menisi peruskoululaiseltakin korkeintaan 3 minuuttia...