Keikkahitsariksiko?

Olen toiminut kauan palkollisena hitsaushommissa ja ajattelin, että haluaisin kiertää vähän eri paikoissa ja ns. "nähdä maailmaa".

Kysyntää tuntuisi olevan keikkahitsarille mutta olisiko järkeä lähteä perustamaan omaa firmaa?

Kaukainen haave se on ollut jo useamman vuoden.
Miten paljon uskaltaisi pyytää alveineen, jottei hinnoittelisi itseään ulos.

Tällä hetkellä palkkani on n. 12-16 euroa/h- verot.
4592
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Saat vuorenvarmasti paremmin keikkoja.
Toimeksiantajan on paljon helpompaa ja riskittömämpää asioida toiminimen kanssa!

Minulla on ollut pariin otteeseen yhden miehen toiminimet pidemmässäkin sopimussuhteessa.

Toimiessani itse konsulttina vältin oman toiminimen perustamista mutta sillä rajasin pois toimeksiantoja.

Jos pystyt itsenäiseen työskentelyyn ja ajat kohtuulliset luokat niin töitä riittää.
Toiminimihepuille maksoimme, työstä riippuen, vähintään 2,5 x oman hitsarin bruttopalkka.
Lisäksi kaverit tekivät rahakkaita hälytyskeikkoja mutta olivat myös valmiita lähtemään.

Tietämäni paras oli kesäperjantai-iltapäivänä sellutehtaalle.
Kunnossapitopäällikkö soitti. Sellulinja poikki ja tehtaan omat hitsarit kieltäytyvät koska haluavat viettää "laatuaikaa".
Tiedustelu kavereille, luokkapaperit faxilla ja veitikat olivat kahden tunnin kuluttua töissä.
Tulivat pois sunnuntaina ja ilmoittautuivat maanantai aamupäivällä.
Tekivät kuukauden tilin ja pitivät sen viikon vapaata.

Äänestä

on varmasti 32-40€ /h ja alv0%.
ainakaan tämän alle en itse lähtisi tekemään....koska yrittäjänä sinun pitää varautua myös "venttatunteihin" joista et saa mitään korvausta.
jos olet pystyvä hitsaaja ja sinulla on luokat kaille hitsausmenetelmille niin ottaisin sinua lähtöveloitukseksi lähelle 40€/h alv0%.

Äänestä
  • insinööri tienaa 34 e/h niin kaiketi myös hitsari saa saman

    Äänestä

  • tienaa kirjoitti:

    insinööri tienaa 34 e/h niin kaiketi myös hitsari saa saman

    niin varmasti saisit ulosantisi kautta paremminkin ymmärrettävää tekstiä? siis oletko toisen palveluksessa vai yrittäjä?
    itse olen teknikko/yrittäjä ja veloitan 38€-42€ alv0% / tunti. riippuen täysin työn laajuudesta.....yritäpä siis uudelleen josko ymmärrämme yskän....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-keikkahitsari- kirjoitti:

Olen toiminut kauan palkollisena hitsaushommissa ja ajattelin, että haluaisin kiertää vähän eri paikoissa ja ns. "nähdä maailmaa".

Kysyntää tuntuisi olevan keikkahitsarille mutta olisiko järkeä lähteä perustamaan omaa firmaa?

Kaukainen haave se on ollut jo useamman vuoden.
Miten paljon uskaltaisi pyytää alveineen, jottei hinnoittelisi itseään ulos.

Tällä hetkellä palkkani on n. 12-16 euroa/h- verot.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu