Kuinka vaikea on päästä, esim. TTY:oon? Millasia tuloksia pitää tulla kirjoituksista?
Mites pääsykokeet, onko vaikeat ja onko sinne jotain pääsykoekirjoja?
Mites pääsykokeet, onko vaikeat ja onko sinne jotain pääsykoekirjoja?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllä TTYL:lle pääseminen on aika läppä juttu. Esim tietotekniikkaan ja tietoliikenteeseen vaadittiin kokeilla 6p, joista kolme sai ensisijaisuuksilla. Eli sisällepääsyyn vaadittiin 3/40 pistettä pääsykokeista. Ja materiaaliin vaadittiin 11 pojoo. Mitään pääsykoekirjoja ei ole vaan kokeet perustuvat lukion ma/fy/ke. Kaikille linjoille vaaditaan ma ja toisena kokeena joko fy tai ke.
Tietenkin vaikeampiakin linjoja on päästä sisään kuten biotekniikka ja teknillis-luonnontieteellinen. Jos pelkillä lapuilla haluaa niin tuollaisella c-m keskiarvolla pääsee jo varmasti johonkin linjalle. Ja tuo bio ja TL vaatiikin tietty vähän enemmän. Ja kolmas sisäänotto kiintiö on sitten laput ja koe. Että silleen
No huhhuh, sain opinto-oikeuden TTY:lle vuonna -95 ja tuolloin TiTe:lle sisäänpääsyyn tarvittiin about 25 pistettä. Onko mitään tietoa siitä, moniko sisäänpäässeistä oikeasti valmistuu DI:ksi? Epäilen, että monella fuksilla taitavat opinnot kompastua jo alkumetreillä, jos eivät sitten ole TTY:llä laskeneet vaatimustasoa yleisesti kaikilla kursseilla. Epäilen kyllä suuresti sitä, koska sen verran vitt*maista luennoitsijaa, proffaa ja assaria siitä paikasta löytyi...
Muistaakseni vuonna 2003 pisterajat titelle romahtivat, mikä on ainakin omasta mielestäni sääli, sillä ainakin minä olen enimmäkseen ollut tyytyväinen saamaani opetuksen laatuun.
Näkisin, että Tampereella on siirrytty käytännössä eurooppalaiseen meininkiin, jossa karsinta tapahtuu yliopiston sisällä eikä pääsykokeissa.
Mitä pääsykoepisteisiin tulee, niin tilanne on siinä mielessä nurinkurinen, että tietotekniikka on työllistymistilastoissa kärjessä, kun taas mainitut teknis-luonnontieteellinen ja bioteknologia ovat vastaavan tilaston häntäpäässä.
Nykyään yliopistoilla vähän sama juttu kuin AMK:lla. Ykkösen tai kakkosen saamiseksi kurssista ei kovin paljoa vaadita. Eri asia on sitten, että onko mitään hyötyä käydä yliopistoa jos ykkösiä saa.
Ainakin tty:llä saa mun mielestä melko helposti sen parhaimmankin arvosanan, jos vain viitsii lukea. Toisaalta ykkösen saaminen vaatii ainakin itseltäni jonkinlaisen ponnistuksen.
TiTe:ltä valmistuneita sisään otetuista on ollut jo jonkin aikaa kuulemma yli sata prosenttia :) Tietotekniikka vetää puoleensa muiden koulutusohjelmien opiskelijoita suhteellisen hyvin. Kuitenkin tuntuisi, että nykyiset naurettavat rajat tulevat näkymään valmistuneissa.
Helppoa sinne on päästä, mutta sieltä valmistuminen
vaatiikin jo hieman panostusta.
Riippuu tietysti paljon siitä mihin haet. Esim.
tuotantotaloutta lukemaan ei ihan heittämällä pääse.
Jos lukiossa ei pärjää matematiikassa, on ihan turhaa mennä esimerkiksi sähkötekniikkaa lukemaan. Kurssit vaan jää riippumaan ja vähä joka aineessa on ulapalla asioista, melkein kaikki kun on matematiikkaa. Kokemusta on, mutta selvisin kuitenkin hurjalla työllä.