TomTom GO 700 vs. Garmin c320

Pöh, en sitten malttanut odottaa. Kävin tänään hakemassa kaupasta uuden TomTom GO 700:n. Pääsin jopa joten kuten kaupan osoitteeseen Garminin avulla, vaikka paikka sijaitsi Helsingissä. Hiukan tosin taas pelotti lähteä sen vehkeen kanssa samoilemaan paikkaan, jossa en ole ennen käynyt.

Anyway, olen nyt leikkinyt hiukan enemmän tällä TomTomilla ja voin laatia lyhyen listan siitä, miksi tämä on parempi kuin Garminin (c320) tekele.

Merkkien selitys: tarkoittaa TomTomissa paremmin ja - tarkoittaa TomTomissa huonommin (rehellisyyden nimissä).


Yleiset ominaisuudet:
ruudunpäivitys jopa 3d tilassa on huomattavasti nopeampaa (täysin sulavaa)
kartta on paremmin ajantasalla
laitteen tiedostojen (esim. POI tiedostot) hallinta onnistuu massamuistiksi asentuvan usb:n kautta erillisten lautasohjelmien sijaan
- käynnistäminen on hitaampaa
- en ainakaan ole löytänyt paikkaa, jossa kellonajan tahdistusta varten voisi määritellä aikavyöhykkeen
- tämä 700 on hiukan kalliimpi kuin c320, mutta toisaalta käyttöliittymä/reitin haku taitaa olla pitkälti samaa kauraa kaikissa kuluttaja TomTomeissa

Käyttöliittymä:
joka toimintoon pääsee käsiksi nopeasti sekä helposti ja ennen kaikkea takaisin alkuun
erilaisia asetuksia käyttöliittymän osalta voi säätää huomattavan monipuolisesti. Esim. virtuaalinäppäimmistön layoytin voi valita (ABC->QWERTY)
kartan katsominen karttana sisältää jo aikaisemmin mainitsemani zoomin ja vierityksen sormea näytöllä liuttamalla ilman erillisiä nappuloita näytöllä
laitteessa on kompanssi (gps-vastaanottimeen pohjautuva) jonka saa näkymään eri tavoilla karttanäkymässä
laite osaa näyttää ajonopeuden myös reittiä seuratessa. Garminkin tosin osaa sen, mutta vain trippiruudussa jossa taas ei näy kartta
- laite sammuu heti kun autosta laittaa virrat pois vaikka siinä on akku. Garmin sentään odotti 30 sekunttia
- ei ole trippi-tietoutta. Tai jos on, niin en ole löytänyt. Esim. keskinopeutta, max. nopeutta, jne.


Reitin haku:
paikkojen nimet haetaan kirjoittamalla pari ensimmäistä kirjainta ja laite näyttää samalla listaa osumista. Toisin kuin Garmin, näkymä on samassa ruudussa näppiksen kanssa joten takaisin päin ei tarvitse palata jos haluaa muuttaa jonkun kirjaimen
myös pelkkiä kaupunkeja voi hakea ilman tarkkaa osoitetta
vanhojen paikkojen tietoja voi hyödyntää uutta paikkaa syöttäessä (Garminissa voi pelkästään ajaa vanhaan paikkaan)
laitteen voi laittaa kysymään jokaista uutta reittiä tehdessä, ajetaanko nopeinta, lyhyintä vai mitä reittiä
laitteen voi laittaa välttämään moottoriteitä ja se jopa tuntuisi toimivan
reittejä (jossa on enemmän kuin 2 pistettä) voi tehdä, niitä voi tallentaa ja niitä voi ladata. Tämä toiminto tosin taitaa jollain tasolla tulla myös Garminiin uusimmassa päivityksessä, mutta uskon toteutuksen ontuvan jälkikäteen lisätyn POI:n tapaan
reitin käännöksiä voi tutkia listana, kuvina, karttana
POI-paikkoja voi lisätä, poistaa ja muuttaa laitteessa itsessään. Lisäksi voi tietysti käyttää usb:ia.
POI-paikkoja voi ryhmitellä myös sellaisiin ryhmiin, joita ei laitteessa ole ennestään.
POI-ryhmille voi määritellä erilaisia lähestymisääniä
reittiin etukäteen tutustuminen on Garminia paremmin toteutettu. Esim. reitin simulointi onnistuu omasta nappulasta eikä vain pelkästään jos gps-vastaanotto on pois päältä ja sittenkin kysymyksen kautta
jos haluaa kiertää jotain, niin vaihtoehtoista reittiä varten voi määritellä melko paljon asetuksia (esim. kierrettävän osuuden pituuden)
jossain muussa maassa saattaa olla aika hyväkin ominaisuus liikennetiedotteiden hakeminen netistä kännykän kautta realtime
reittiä seuratessa näkee aina myös seuraavaa käännöstä seuraavan käännöksen suunnan
- laitetta ei voi laittaa välttämään pikkuteitä (oletettavasti se silti välttää Garminista poiketen pyöräteitä. Niille tosin löytyy oma moodinsa)
- paikkakunta pitää tietää ennen kuin kadun nimellä voi hakea
- ei voi valita jotain tiettyä maata josta kohde aina haettaisiin (tuntuu se silti jotenkin haistavan missä päin ollaan)

Ääniopastus:
äänen tason saa säätymään automaattisesti ajonopeuden perusteella. Hiljaisempi vauhti -> hijaisempi ääni
suomeksikin saa valita joko nais- tai miesäänen
ääntämys kuullostaa vieraalta, mutta lauseessa on sentään yleensä kaikki sanat ja sanamuodot oikein. Garminista niitä sanoja puuttuu
laite ei ilmoittele kaikista kääntymisistä etäisyyden perusteella, vaan tajuaa esim. T-risteykset erikseen ja sanoo "tien päässä käänny X suuntaan"
laite tajuaa ilmoittaa erkanemiskaistoista yms (esim. moottoritieltä pois lähdettäessä) tajuttavilla sanoilla. Garmin tyytyy yleensä vain ilmoittamaan, että pidä oikea kaista tms.
ylipäätään ääniopastus on paljon selkeämpi ja monipuolisempi

Muuta plussaa:
kaukosäädin. On muuten pirun kätevää ajon aikana, kun ei tarvitse kurotella. Pitää vaan oikeassa kädessä samalla kun vasemmalla ohjaa.
BT-puhelinten kanssa saa HF-toiminnot ml. tekstiviestien kirjoittaminen/lukeminen. Tuo ei kyllä toimi meikäläisen 6820 puhelimen kanssa kovin hyvin, mutta se ongelma on 90% varmuudella Nokialaista alkuperää. Ei meinaan ko. puhelimen BT tahdo toimia edes PC:n kanssa kovin hyvin. Sitä paitsi kun kaupassa kokeilimme myyjän kanssa, niin Motorolan puhelin toimi laakista ja Nokian kakkakin yhden kerran ihan äkillisesti sekoiltuaan aikansa.
BT-puhelimen kanssa saa haettua netistä säätietoja gps-paikkaan perustuen (tai sitten esim. kohteesta). Sieltä näkyy lämpötilaa, tuulen nopeutta, näkyvyyttä, liukkautta, yms. Säätietojen haku toimii onneksi myös meikäläisen puhelimella.
mukana tulee kantolaukku, tai oikeammin suojapussi
- telineeseen laittaminen on Garminia jäykempää ja pelkäänpä, että varsin pian se kiinnitys myös hajoaa KUN laite kerran on pakko ottaa käytön jälkeen pois varkaita houkuttamasta


Lisääkin varmaan löytyisi, mutta ehkä siinä on pähkäiltävää alkajaisiksi riittävästi. Oikeasti fiksuja kommentteja?
166957
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

ja yksi tärkeä asia vielä yleisiin ominaisuuksiin:
näytön pinta ei heijasta niin paljon

Äänestä

Pitää tuollainen vaiva nähdä mokomankin tähden!
Ei ole mulla tuota garminia mutta kaverilla on ja voin kyllä sanoa että kyllä on ihan hyvä laite.

Ja kysynkin minkätakia kirjoittelet täyttä sontaa?
olemme työporukan kans tyytyväisiä sen opastukseen ihan täysin, osoitteesta toiseen oudossa kaupungissa.

Äänestä

oli kiva lukea juttua jota ei oltu kirjoitettu v..tutuspäissään. Auttaa minua ja varmaan muitakin tekemään oman valinnan. Itsellä on kokemusta Navicoresta ja siihen olen ollut ihan tyytyväinen mutta kesällä tulee ajankohtaiseksi hankkia erillinen laite. Vielä kerran...kiitos.

Äänestä
  • että olet priuspelle!

    Äänestä

Taidat olla varsinainen pelle, molemmilla kyllä löytää perille. Eikö sinulla ole parempaa tekemistä.
Pidätkö molemmat vehkeet autossasi koko ajan.

Äänestä
  • kuin tojotalla kruisailuun?

    Äänestä

  • Kun en osaa, enkä jaksa opetella, paikkojen sekä teiden nimiä ulkoa monimutkaisista ajo-ohjeista nyt puhumattakaan.

    Garminilla se löytäminen oli vähän niin ja näin, mikä sitten lopulta johti tämän TomTomin hankkimiseen.

    Garminin ajattelin koittaa myydä jossain sopivassa käytettyjen tavaroiden kauppapaikassa, jos eivät tutut halua sitä ostaa.

    Äänestä

  • prius kirjoitti:

    Kun en osaa, enkä jaksa opetella, paikkojen sekä teiden nimiä ulkoa monimutkaisista ajo-ohjeista nyt puhumattakaan.

    Garminilla se löytäminen oli vähän niin ja näin, mikä sitten lopulta johti tämän TomTomin hankkimiseen.

    Garminin ajattelin koittaa myydä jossain sopivassa käytettyjen tavaroiden kauppapaikassa, jos eivät tutut halua sitä ostaa.

    Itselläni on veneessä Garmin GPS 152. Mönkijässä on mukana aina Garmin Vista C. Nyt on ollut kaverilta lainassa Garmin Nuvi 300. Sun olisi pitänyt verrata tota tommia Nuvi 350. Tommi olisi saanut siihen verrattuna paljon miinuksia.

    Äänestä

  • Ostaja ehdokas kirjoitti:

    Itselläni on veneessä Garmin GPS 152. Mönkijässä on mukana aina Garmin Vista C. Nyt on ollut kaverilta lainassa Garmin Nuvi 300. Sun olisi pitänyt verrata tota tommia Nuvi 350. Tommi olisi saanut siihen verrattuna paljon miinuksia.

    kun en ole sitä omistanut. Kartat on kuitenkin kai samoja Navteqin viritelmiä, joten ei ole Nuvi edes vaihtoehto. Enkä ala myymään mitään tässä ja nyt, kiitos vaan.

    Äänestä

  • prius kirjoitti:

    kun en ole sitä omistanut. Kartat on kuitenkin kai samoja Navteqin viritelmiä, joten ei ole Nuvi edes vaihtoehto. Enkä ala myymään mitään tässä ja nyt, kiitos vaan.

    Oli kyllä perusteellinen selvitys. Tomtom One:ssa on uudempi teknikka ja se on myös voittanut lähes kaikki mahdolliset testit.
    Normaalille kuluttajalle, jolle hinta merkitsee se on parempi vaihtoehto kuin 700.

    Karttapohjat ym. molemmmissa ovat samat. One löytää ja päivittää vain nopeammin kuin 700. 700:ssa on taas kaikenlaisia hienouksia sille, joka niitä tarvitsee.

    Äänestä

  • prius kirjoitti:

    kun en ole sitä omistanut. Kartat on kuitenkin kai samoja Navteqin viritelmiä, joten ei ole Nuvi edes vaihtoehto. Enkä ala myymään mitään tässä ja nyt, kiitos vaan.

    Miks sitten verrata parempaa huonompaa. Kaikkihan sen tietää et parempi on parempi. Ei noita kahta voi verrata keskenään...tollo!

    Äänestä

  • Garminin omistaja kirjoitti:

    Miks sitten verrata parempaa huonompaa. Kaikkihan sen tietää et parempi on parempi. Ei noita kahta voi verrata keskenään...tollo!

    olen nähnyt myös halvemman luokan TomTomin tutulla. En tiedä tarkkaa mallia, mutta melko uusi ja noin 300€ hintainen. Käyttöliittymä oli pitkälti samanlainen vaikka jotain ominaisuuksia saattaakin puuttua. En kuitenkaan voi oikein listata sellaisen laitteen juttuja tarkasti, jonka olen nähnyt vain vilaukselta.

    Äänestä

  • No ei todellakaan. Mullakin on eilen ostettu TOMTOM GO 300. ja on pirun hyvä vehje! odotan innolla minkälainen on uusi tuleva 320

    Äänestä

  • rikasrakasköyhä kirjoitti:

    No ei todellakaan. Mullakin on eilen ostettu TOMTOM GO 300. ja on pirun hyvä vehje! odotan innolla minkälainen on uusi tuleva 320

    Jos ostit eilen Tomtom 300, niin minkähän takia jo odottelet innolla tulevaa Tomtom 320? Sellaista mallia ei ole valmistajalla näköpiirissä. Eikä muutenkaan anna laitteesta hyvää kuvaa, jos jo heti ostettua haikailee uudemman mallin perään.

    Äänestä

Paljon laajoja fanisivustoja mistä saa hyödyllisiä vinkkejä. kuten mytomtomgo
TomTom saa toimimaan MP3/divx soittimena, Garmin tuskin toimii
P2P verkosta saa ladattua länsi ja itäeuroopan kartan

Äänestä
  • Ihan sama millaisia malleja jollain pien valmistajilla on (tomtom). Ei niillä kuitenkaan ole sitä kokemusta tästä niinkun vastaavasti Magellan ja Garmin. Joilla sentään on jokaiseen kulkupeliin navigaattori.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


prius kirjoitti:

Pöh, en sitten malttanut odottaa. Kävin tänään hakemassa kaupasta uuden TomTom GO 700:n. Pääsin jopa joten kuten kaupan osoitteeseen Garminin avulla, vaikka paikka sijaitsi Helsingissä. Hiukan tosin taas pelotti lähteä sen vehkeen kanssa samoilemaan paikkaan, jossa en ole ennen käynyt.

Anyway, olen nyt leikkinyt hiukan enemmän tällä TomTomilla ja voin laatia lyhyen listan siitä, miksi tämä on parempi kuin Garminin (c320) tekele.

Merkkien selitys: tarkoittaa TomTomissa paremmin ja - tarkoittaa TomTomissa huonommin (rehellisyyden nimissä).


Yleiset ominaisuudet:
ruudunpäivitys jopa 3d tilassa on huomattavasti nopeampaa (täysin sulavaa)
kartta on paremmin ajantasalla
laitteen tiedostojen (esim. POI tiedostot) hallinta onnistuu massamuistiksi asentuvan usb:n kautta erillisten lautasohjelmien sijaan
- käynnistäminen on hitaampaa
- en ainakaan ole löytänyt paikkaa, jossa kellonajan tahdistusta varten voisi määritellä aikavyöhykkeen
- tämä 700 on hiukan kalliimpi kuin c320, mutta toisaalta käyttöliittymä/reitin haku taitaa olla pitkälti samaa kauraa kaikissa kuluttaja TomTomeissa

Käyttöliittymä:
joka toimintoon pääsee käsiksi nopeasti sekä helposti ja ennen kaikkea takaisin alkuun
erilaisia asetuksia käyttöliittymän osalta voi säätää huomattavan monipuolisesti. Esim. virtuaalinäppäimmistön layoytin voi valita (ABC->QWERTY)
kartan katsominen karttana sisältää jo aikaisemmin mainitsemani zoomin ja vierityksen sormea näytöllä liuttamalla ilman erillisiä nappuloita näytöllä
laitteessa on kompanssi (gps-vastaanottimeen pohjautuva) jonka saa näkymään eri tavoilla karttanäkymässä
laite osaa näyttää ajonopeuden myös reittiä seuratessa. Garminkin tosin osaa sen, mutta vain trippiruudussa jossa taas ei näy kartta
- laite sammuu heti kun autosta laittaa virrat pois vaikka siinä on akku. Garmin sentään odotti 30 sekunttia
- ei ole trippi-tietoutta. Tai jos on, niin en ole löytänyt. Esim. keskinopeutta, max. nopeutta, jne.


Reitin haku:
paikkojen nimet haetaan kirjoittamalla pari ensimmäistä kirjainta ja laite näyttää samalla listaa osumista. Toisin kuin Garmin, näkymä on samassa ruudussa näppiksen kanssa joten takaisin päin ei tarvitse palata jos haluaa muuttaa jonkun kirjaimen
myös pelkkiä kaupunkeja voi hakea ilman tarkkaa osoitetta
vanhojen paikkojen tietoja voi hyödyntää uutta paikkaa syöttäessä (Garminissa voi pelkästään ajaa vanhaan paikkaan)
laitteen voi laittaa kysymään jokaista uutta reittiä tehdessä, ajetaanko nopeinta, lyhyintä vai mitä reittiä
laitteen voi laittaa välttämään moottoriteitä ja se jopa tuntuisi toimivan
reittejä (jossa on enemmän kuin 2 pistettä) voi tehdä, niitä voi tallentaa ja niitä voi ladata. Tämä toiminto tosin taitaa jollain tasolla tulla myös Garminiin uusimmassa päivityksessä, mutta uskon toteutuksen ontuvan jälkikäteen lisätyn POI:n tapaan
reitin käännöksiä voi tutkia listana, kuvina, karttana
POI-paikkoja voi lisätä, poistaa ja muuttaa laitteessa itsessään. Lisäksi voi tietysti käyttää usb:ia.
POI-paikkoja voi ryhmitellä myös sellaisiin ryhmiin, joita ei laitteessa ole ennestään.
POI-ryhmille voi määritellä erilaisia lähestymisääniä
reittiin etukäteen tutustuminen on Garminia paremmin toteutettu. Esim. reitin simulointi onnistuu omasta nappulasta eikä vain pelkästään jos gps-vastaanotto on pois päältä ja sittenkin kysymyksen kautta
jos haluaa kiertää jotain, niin vaihtoehtoista reittiä varten voi määritellä melko paljon asetuksia (esim. kierrettävän osuuden pituuden)
jossain muussa maassa saattaa olla aika hyväkin ominaisuus liikennetiedotteiden hakeminen netistä kännykän kautta realtime
reittiä seuratessa näkee aina myös seuraavaa käännöstä seuraavan käännöksen suunnan
- laitetta ei voi laittaa välttämään pikkuteitä (oletettavasti se silti välttää Garminista poiketen pyöräteitä. Niille tosin löytyy oma moodinsa)
- paikkakunta pitää tietää ennen kuin kadun nimellä voi hakea
- ei voi valita jotain tiettyä maata josta kohde aina haettaisiin (tuntuu se silti jotenkin haistavan missä päin ollaan)

Ääniopastus:
äänen tason saa säätymään automaattisesti ajonopeuden perusteella. Hiljaisempi vauhti -> hijaisempi ääni
suomeksikin saa valita joko nais- tai miesäänen
ääntämys kuullostaa vieraalta, mutta lauseessa on sentään yleensä kaikki sanat ja sanamuodot oikein. Garminista niitä sanoja puuttuu
laite ei ilmoittele kaikista kääntymisistä etäisyyden perusteella, vaan tajuaa esim. T-risteykset erikseen ja sanoo "tien päässä käänny X suuntaan"
laite tajuaa ilmoittaa erkanemiskaistoista yms (esim. moottoritieltä pois lähdettäessä) tajuttavilla sanoilla. Garmin tyytyy yleensä vain ilmoittamaan, että pidä oikea kaista tms.
ylipäätään ääniopastus on paljon selkeämpi ja monipuolisempi

Muuta plussaa:
kaukosäädin. On muuten pirun kätevää ajon aikana, kun ei tarvitse kurotella. Pitää vaan oikeassa kädessä samalla kun vasemmalla ohjaa.
BT-puhelinten kanssa saa HF-toiminnot ml. tekstiviestien kirjoittaminen/lukeminen. Tuo ei kyllä toimi meikäläisen 6820 puhelimen kanssa kovin hyvin, mutta se ongelma on 90% varmuudella Nokialaista alkuperää. Ei meinaan ko. puhelimen BT tahdo toimia edes PC:n kanssa kovin hyvin. Sitä paitsi kun kaupassa kokeilimme myyjän kanssa, niin Motorolan puhelin toimi laakista ja Nokian kakkakin yhden kerran ihan äkillisesti sekoiltuaan aikansa.
BT-puhelimen kanssa saa haettua netistä säätietoja gps-paikkaan perustuen (tai sitten esim. kohteesta). Sieltä näkyy lämpötilaa, tuulen nopeutta, näkyvyyttä, liukkautta, yms. Säätietojen haku toimii onneksi myös meikäläisen puhelimella.
mukana tulee kantolaukku, tai oikeammin suojapussi
- telineeseen laittaminen on Garminia jäykempää ja pelkäänpä, että varsin pian se kiinnitys myös hajoaa KUN laite kerran on pakko ottaa käytön jälkeen pois varkaita houkuttamasta


Lisääkin varmaan löytyisi, mutta ehkä siinä on pähkäiltävää alkajaisiksi riittävästi. Oikeasti fiksuja kommentteja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu