No puretaampa tätä uutisointia.
Tämä mäkihyppääjä oli mustelmilla kasvoiltaan koska oli tapellut karatemestarin kanssa.
Karatemestarilla on kuulemma mustat vyöt kolmessa eri kamppailulajissa.
Eipä kovin montaa taida Suomessa olla tällaisia henkilöitä.
Missähän lajeissa kaverilla on mustat vyöt.
On toki harrastajia jotka treenaavat useampaakin lajia mutta harvempi ehkä kuitenkaan kolmea .
Kyllä mustaan vyöhön joku vuosi menee laji kuin laji ,eikä niitä anneta toista lajia harrastaneelle kovinkaan paljon nopeammin eräitä poikkeuksia lukuunottamatta ainakaan vakavasti otettavissa lajeissa.
No tämä "mestari" sanoi toimineensa itsepuolustukseksi kun löi tätä mäkihyppääjää ettei tämä ehtisi puukottaa häntä.
Kuitenkaan mitään puukkoa ei ollut ilmeisen näkyvillä tässä tappelussa.
Kuten kaikki tietävät niin mäkihyppääjät ,vaikka huippu urheilujioita ovatkin. Ovat kuitenkiin lajin luonteen vuoksi sangen kevytrakenteisia ,kuten tämäkin henkilö.
Vaikka tälle entiselle hyppääjälle onkin kertynyt vähän lisää kiloja sitten aktiivivuosien johtuen ehkä siitä että tämä on alkoholisti ja sehän sisältää kohtuullisesti energiaa.
Eli siis karatemestari jolla ainakin 1.dan kolmessa lajissa löi juoppoa hintelää mäkihyppääjää itsepuolustukseksi ahtaissa tiloissa (eteinen).
Kuitenkin myös karatessa (taitaa olla joka tyylisuunnassa)on yllätys yllätys myös heittoja ja nivellukkoja ja jalkapyyhkäisyjä jotka luulisi sensei( Opettaja)
tason osaajan hallitsevan.
Niillä on huomattavasti vaarattomampi vaikutus päälle hyökkäävään humalaiseen joka saattaa lyönnistä joka on ilmeisen kova koska jättää ruhjeita ja mustelmia loukkaantua pahastikkin.
Erityisesti koska lyönnit kohdistuivat päähän ,eikä niitä suunnattu esim.raajojen hermopisteisiin joihin luulisi puukotukselta suojatuvan hintelän alkoholistin hyökkäyksen kohteeksi joutuvan mestarikaratekan suuntaavan tekniikkansa.
No ehkä olen tässä väärässä koska mäkihyppääjä kertoi että ainakin puolet karatemestarin iskuista meni ohi.
Joten mäkihyppääjällä on erityisen nopeat refleksit (kuten varmaan ainakin on ollut) tai humalaisen tuuri.
Tai sitten en suosittele kyseisen mestarikaratekan tyylisuuntia itsepuolustukseen tai mihinkään muuhunkaan.
No millä asioilla tämä karatemestari ja entinen Mr Suomi ovat olleet mäkihyppääjän luona?
Kuulemma ovat markkinoimassa Suomeen kapseleita jotka auton bensatankkiin laitettuna vähentävät bensiinin kulutusta dramaattisesti.
Kumma kun tällaisesta keksinnöstä ei ole uutisoitu
Näille kapseleille joita kuulemma tuodaan Virosta (No sieltähän tietysti näin käänteentekevät keksinnöt tulevat)
piti löytää varastopaikka ja tämän mäkihyppääjän ja hänen julkisuudessa viihtyvän vaimonsa autotallia oli ajateltu varastoksi .
Sinnehän tietysti tulisi mieleen tällaiset kapselit varastoida mikäli niitä maahan tuotaisiin. Minneppä muualle niitä voisikaan ajatella "varastoitavaksi"
Joten en epäile tässä jutussa yhtään että ex mäkihyppääjä kimpaantui ja alkoi epäilemään kapselien sisältöä .
Lisäksi epäilen että viranomaisetkin olisivat kiinnostuneita näiden kapselien sisällöstä joka nyt ei kenekään esim.ex mestarin tai toimittajan mieleen juolahtanut.
Eli tämäntasoisia juoppo (ja vissiin vähän muunkinlaisten kemiallisten aineiden värittämiä) juttuja kirjataan mediaan viitsimättä edes yhtään karsia pienellä sarkasmilla
Matti Nykäsen turpiinsaanti
Mäkin hyppään
3
1467
Vastaukset 3
- vainukoira
Ettei vaan olis ollu huumehia.Matin autotalli on paras paikka pillereille
- Sinäkin
Kaikki me ollaan karatemestareita, kun oikein lasiin katsotaan.
- mans...
Niitten kapseleitten alkuperämaa on USA!! Sieltähän niitä tuodaan... =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa771806Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as341182Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134944Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.200869- 64704
- 77692
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo210664On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79618- 50593
- 63561
- 33551
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32538- 55517
- 36504
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28442- 33423
- 40417
- 82408
Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin12398