tarttee vastauksia?!

oon jo tosi monta kk pitäny silmällä painoa,ruokaa ja vaikka mitä....joskus mie vaan sorrun syömään ihan sairaasti.syön kyl tosi terveellisesti.mut nyt oon oppinu oksentaan.oon nyt noin viikon ajan oksentanu joka ikinen päivä vähintään 2-3 kertaa. vaikka en niin herkkuja ookkaaan ahminu...mut saan siitä oksentamisesta jotenki hyvän olon!!!pelkään vaan vähän että mulla tulee bulimia.tai siis en aattele muuta ku syömistä ja sitä että meen oksentaan.mutta ahmin normaaliruokaa,joskus herkkuja.Onko se bulimiaa? :/
5844
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

mutta bulimiaa. Hae apua.

Äänestä

tuhottua joka päiväisellä oksentamisella.
tiedätkö mitä siitä seuraa?hullu.

Äänestä

tiedän tunteen!
mulla on sama juttu.. pari viikkoa olen oksennellut säännöllisesti joka päivä 3-4 kertaa (hui. ensimmäistä kertaa uskallan sanoa sen tai siis kirjoittaa)
ja kaiketi kuvittelen koko ajan olevani "kuitenkin ihan normaali".. tiedä sitten, missä se raja menee..
yhtenä päivänä kirjoitinkin muistikirjaani:

jos tietoisesti hankkii itselleen syömishäiriön, onko silloin oikeasti syömishäiriöinen, vai ainoastaan tyhmä?

Äänestä
  • niin olen miettinyt just samaa.mutta kait jotakin on vialla jos haluaa oksentaa?koska useimpien mielestähän se on vastenmielistä ja ällöttävää

    Äänestä

  • vitivalkea kirjoitti:

    niin olen miettinyt just samaa.mutta kait jotakin on vialla jos haluaa oksentaa?koska useimpien mielestähän se on vastenmielistä ja ällöttävää

    ..todennäköisesti..

    jotenkin vain koko ajan ajattelen (luulen) että en oikeasti ole millään lailla sairastunut..
    on olemassa paljon ihmisiä, joilla on IHAN OIKEASTI syömishäiriö.. mä vaan leikin syömishäiriöistä.. (?)

    typerää ja lapsellista (etenkin kun kyseessä on yli kakskymppinen perheellinen ihminen.. jonka pitäisi antaa esimerkkiä lapsilleen normaalista ja terveellisestä syömisestä.. ja mitä tää ihminen tekee?)

    toisaalta, oon miettinyt myös juuri tuota HYVÄNOLON tunnetta, joka oksennettua tulee.. ja vastaavasti sitä KARSEETA oloa silloin, kun ei syystä tai toisesta ole voinut/pystynyt oksentamaan..
    tuohan on ihan väärin päin tuo kuvio!

    niin.. ja jollain lailla "epänormaalia" on mun mittapuun mukaan semmoinen käytös, jota ei halua lähimmille ihmisille kertoa.. eihän missään "normaalissa" tai "hyväksyttävässä" pitäisi olla mitään salattavaa..?

    sitäpaitsi..
    tuntuisi typerältä hakea jotain apua jostain.. luultavasti nauraisivat mut pihalle :D meilläpäin kun on tapana "ottaa järki käteen ja lakata tekemästä typeryyksiä, aikuisen ihmisen"

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vitivalkea kirjoitti:

oon jo tosi monta kk pitäny silmällä painoa,ruokaa ja vaikka mitä....joskus mie vaan sorrun syömään ihan sairaasti.syön kyl tosi terveellisesti.mut nyt oon oppinu oksentaan.oon nyt noin viikon ajan oksentanu joka ikinen päivä vähintään 2-3 kertaa. vaikka en niin herkkuja ookkaaan ahminu...mut saan siitä oksentamisesta jotenki hyvän olon!!!pelkään vaan vähän että mulla tulee bulimia.tai siis en aattele muuta ku syömistä ja sitä että meen oksentaan.mutta ahmin normaaliruokaa,joskus herkkuja.Onko se bulimiaa? :/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu