Spike Lee

löysin tuolta eräästä paikasta semmosen termin, kun "dolly shot"???? ja se on kulema spiken yks tavaramerkki.. mitähän mahtaa tarkottaa, tietääkö kukaan. Mitäpä ootte muuten mieltä ohjaajasta? mun mielestä on tehny loistavia elokuvia, aivan mahtavia
3293
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

... mutta arvaisin, että termillä tarkoitetaan hieman yläviistosta kuvattua kamera-ajoa.

Äänestä
  • yleensä on spike semmosen elokuvaansa laittanut. Inside maniä en vielä oo nähny mut meinasin käyä kattomassa

    Äänestä

Dolly shot on liikkuva kameraotos, jossa kamera on laitettu jonkun liikkuvan/liikuteltavan härdelin päälle kiinni erotukseksi käsivaralla kuvatulle liikkuvalle otokselle, joka on "heiluvampi".

Ja juu, Spike Lee on hyvä ohjaaja. Saisi vain tehdä enemmän omantyylisiään leffoja näin Inside manien sijaan. 25th Hour oli erittäin hyvä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Saik lii kirjoitti:

löysin tuolta eräästä paikasta semmosen termin, kun "dolly shot"???? ja se on kulema spiken yks tavaramerkki.. mitähän mahtaa tarkottaa, tietääkö kukaan. Mitäpä ootte muuten mieltä ohjaajasta? mun mielestä on tehny loistavia elokuvia, aivan mahtavia

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu