Jättikonna ei syö :'(

ihan itkettää

Ongelmana on se, ettei valtavankokoinen, vähän yli 18cm Cane Toad syö mitään. Mulla on myös 2 pienempää, eri liikkeestä ostettua... 12 ja 15 sentin pituiset, jotka syövät hyvin ja ovat pirteitä.
Tämä yksi kyllä liikkuu reippaasti, kun nostaa terraariopiiloa. Se on jatkuvasti piilohakuinen eikä "kesyynny" siten kuin nuo 2 pienempää ovat tottuneet ruokintaan ja puhdistukseen. Pakkohan ne on tehdä...
Terve se on, olen tehnyt tarkistuksen. Ei läikkiä, ei laikkuja, eli ihottumavapaa, terve suu, ei motoriikkahäiriöitä. Ongelma on konnaparalla ihan vain psyykkinen. Se menee AINA piiloon kahden muun poseeratessa iltaisin vapaasti, ei hämäränaikaankaan tahdo liikkua. Juo vain vettä istuma-altaasta ja takas piiloon. Ollut mulla n. kuukauden. Hengissä olen pitänyt sitten pakkoruokinnalla, ts. pujotan hammastikkuun toukan ja pistän madon pään huulten väliin.
Silloin se syö, alkaa nieleskellä vaistonvaraisesti...
Eläinlääkärin mukaan eläin on vaan kokenut jotain erittäin pahaa todennäköisesti. Sammakkoeläinkin voi kuulemma traumatisoitua? Mitä se kokemus vois olla?Ostin tmän jättikonnan eri liikkeestä, jonka pitäisi hankkia elukkansa Suomen Eläintukusta.
Onkohan konna voinut saada huonoa kohtelua?
Nyt neuvoja, miten se oppii syömään omatoimisesti. Kuukauden paasto ei ole normaalia.

4

683

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lllllii

      Kuulostaisi siltä, että tarvitsisit asiantuntija-apua. Kaikki eläinlääkärit eivät tunne matelioiden tauteja riittävän hyvin osatakseen epäillä jotain harvinaisempia tauteja.
      Kuten sanoin, en tunne alaa ollenkaan, mutta suosittelisin, että haet netisti oikeita harrastajien sivustoja ja kysyisit sieltä. Täällä spurgu-suomi24:ssa saa osakseen ihan käsittämätöntä ilkeilyä, kuten tuo edellinen tuossa.
      Jaksamista!

    • ..........

      Meneppäs herppi.nettiin ja etsi sieltä käsiisi Joonas niminen mies.
      Hän tietää sammakkoeläimistä ja toivon mukaan osaa sinua auttaa.

      • Joonas @ Sammakkolampi.net

        Turha lähteä merta edemmäs kalaan, luen mä tätäkin foorumia toisinaan.

        Konnatkin ovat yksilöitä. Ehkä tämä yksi vain on arempi kuin toverinsa. Tietenkin matkustamiseen liittyvä stressi vain lisää arkuutta entisestään.
        Vähitellen konna varmaan tottuu ruokinta-, ja hoito rutiineihin ja alkaa syödä ihan kivasti, mutta siihen voi mennä runsaastikin aikaa.

        Oletko kokeillut antaa konnan syödä ihan omissa oloissaan, pimeän aikaan? Ehkä olet, en ihan saanut asiaa pääteltyä viestistäsi. Mutta varmuuden vuoksi: minä tekisin sinun tilanteessasi niin, että rakentaisin otukselle oman erillisen "karanteeniterraarion". Siellä se saisi olla yksikseen, eikä ainakaan vetäisi hernettä nenään muista konnista. Lisäksi siinä terraariossa jauhomatoja tms. voisi laittaa erilliseen ruokakuppiin yöksi, ja antaa konnan löytää ja syödä ne ihan omissa oloissaan, omia aikojaan. Nämähän ovat luonnostaan hämärän eläimiä, joten yöllä syöminen olisi eläimelle kaikista luonnollisinta. Uskon että vaikka konna päivisin piilottelee, se yöllä lähtee liikkeelle muuallekin kuin vesikupille silloin kun on aivan pimeää ja rauhallista. Sinä et vain ole silloin näkemässä sitä. Erillisessä terraariossa voit kokeilla myös lämpötilan muuttamista muutamalla asteella eri suuntin. Ja kosteusoloja. Joskus tällaiset olosuhteiden muutokset saavat eläimen reagoimaan positiivisesti.

        Mutta jos kyse tosiaan on siitä ettei se liiku yhtään tuon enempää, eikä syö omissa oloissakaan, niin silloin asialle on tosiaan hankalampi tehdä mitään. Pitää vaan jatkaa pakkoruokintaa ja toivoa ihmettä. Sellaisiakin on nähty, meillä viimeeksi erään hyvin vastaavanlaisen korallisormisammakon kohdalla. Lopulta, useamman kuukauden jälkeen ja erityisen lämpimän kauden aikana se vain karanteenissaan alkoi syödä tarjottua sapuskaa. Nykyään, vajaata vuotta myöhemmin se asustaa jo lajitoveriensa seurassa ja syö vallan mainiosti, vaikka edelleen onkin arempi ja vähemmän liikkuvainen kuin toverinsa. Ja lisäksi se viettää paljon aikaansa nimenomaan lämpömaton yläpuolella, joten ilmeisesti se myös pitää himpun korkeammista lämpötiloista kuin lajitoverinsa.

        Se mikä konnaa ehkä on pelottanut varmaan jää ikuisesti arvoitukseksi. Jos se on luonnosta kerätty eläin, joka on sitten lennätetty useammalla lentokoneella Suomeen voi riittää pelästyttämään otuksen pahan päiväisesti. Eläinkauppias tai suomalainen tukku on vain yksi pieni lenkki konnan pitkällä matkalla sinun terraarioosi. Jonkinverran sekä eläinkauppiaita, että kyseistä tukkua tuntien uskoisin että niissä konnalla on olot olleet vallan mukavasti verrattuna sen aiempiin kokemuksiin matkallaan Suomeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2361
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      341
      1940
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      24
      1846
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      9
      1649
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1478
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1012
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      17
      970
    8. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      63
      845
    9. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      830
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      2
      788
    Aihe