Ostin vihdoin kyseisen levyn 3 vuotta ilmestymisen jälkeen ja pakko sanoa että onpas helvetin hyvä. Ajattelin kun se ilmesty että taas joku load tai vastaava ja kun se sai niin huonoja arvosteluja nii en viittiny edes kuuntelee sitä. Mut nyt kun se on soinut pari päivää kuulostaa se vaan paremmalta. Jopa se virveli tuntuu sopivan siihen. Monella biisillä on hitaita suvantokohtia jonka jälkeen alkaa ihan hillitön mättö. Mä tykkään!
St. Anger
5
809
Vastaukset
- MetriMaria
Itellä meni pitkä aika ennen kun totuin rumpusaundeihin. Kuulosti jotenkin "pöntössä" soitetulta. Ja toisaalta aika paljon myös Sepulturalta.
Mutta, niinku sanoit, aika myöten paranee! - Holmes
Itekki tässä kuuntelin levyä ja muutama kappale mm.Frantic, St.anger, invisible kid kolahti saundi on kylläkin kuin ämpäristä soitettu mutta Jamesin laulu kuullostaa hyvälle.
- Koristevehka
St. Anger on tosiaankin erittäin mainio lätty allekirjoittaneen mielestä. Yksittäisistä kappleista esiin voisi nostaa Shoot Me Again, Sweet Amber ja Purify mutta muutkin levyn biiseistä kolahtaa mallikkaasti. En löydä siltä oikeastaan yhtään huonoa biisiä, vaikka pikkuisen levylle on siunaantunut ylipituutta joka kuitenkin haittaa oikeastaan vain kahdessa tai kolmessa kappaleessa hiukka häiritsevästi. Mallikas levy ei siinä mitään. Yksi Metallican parhaimpia... ja niin, kysymyksessä on vain mielipiteeni.
- Monni.
Kieltämättä Metallican albumi St. Anger on upean kuuloinen. Pari mahtavaa biisiäkin sieltä löytyy (mm. the unnamed feeling, Sweet amber, Invisible Kid ja shoot me again) mutta on sitä parempaakin joissainmäärin kuultu. On tämä siinä mielessä erinomainen levy, jos tykkää kuunnella vain rankkaa mättöä. Mutta minusta itsestäni vanhempi tuotanto on parempaa (mm. albumit Master of Puppets ja Kill 'em All). Mutta kyllä minä mielelläni myös St. Angeria kuuntelen.
- on se
Ylivoimasesti huonoin metallican levy mutta ihan ok silti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?3201792Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh751274Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831267- 1341147
- 79927
- 85871
- 48833
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro118794- 48780
Sitä saattaa vähän hölmöillä
rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.60726